آیینه ای از سینمای ایران در نمایشگاه کتاب تهران/ هم فقر تولید داریم و هم ناتوانی در خرید

بهار کتابخوانی| تیتروز گزارش می دهد؛

آیینه ای از سینمای ایران در نمایشگاه کتاب تهران هم فقر تولید داریم و هم ناتوانی در خرید

رقم تولید کتاب در حوزه سینما نیازمند افزایش و قیمت کتاب نیازمند کاهش است.

گروه فرهنگ وجامعه خبرگزاری علم وفناوری تیتروز، ونوس بهنودـ در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دغدغه ای جدی را مورد بررسی قرار دادیم. تولیدات فیلم و نمایش در سطح کشور همواره این نقد را به خود جلب کرده که فیلم نامه و نمایش نامه های قوی و تاثیرگذار نداریم. برخی متونی که آب بسته شده و یا با شتاب و بدون تعمق نوشته شده، به اقتضای جامعه توجه نداشته و هیچ حرفی برای گفتن به مخاطب نداشته صرفا به رنگ و لعاب فروش در گیشه آراسته شده و کلیت فیلم و نمایش را تشکیل می دهد و کار های فاخر در طول سال به تعداد انگشتان یک دست نیست.

برای آسیب شناسی همین موضوع، به سراغ غرفه هایی که کتب مرتبط با حوزه سینما و تیاتر را به فروش می رسانند رفتیم تا وضعیت آثار تولیدی را از زبان خود ناشران بشنویم.

از کیارستمی پرسیدند، اما کتاب نداریم

مسیول غرفه نشر ساقی به فعالیت 15 ساله این نشر در تولید کتب سینمایی اشاره کرد و گفت: نیمی از تولیدات تالیف و نیمی ترجمه است. کتب تالیف توسط افراد مطلع و کاردان سینمای کشور نوشته شده و کتب ترجمه نیز به نام ترین آثار در سطح جهانی به ویژه در حوزه آموزش سینما است.

علیرضا پورهاشم تصریح کرد: افرادی که سینما می خوانند با کتب ما آشنا هستند و کتاب های ما به نوعی منبع دانشگاهی است. بیشترین استقبال از کتاب ها در حوزه فیلم نامه نویسی است.

وی یکی از موفق ترین مترجمان کتب سینمایی را آقای محمد گذرآبادی برشمرد و گفت: این کتاب ها با استقبال قابل توجه همراه است. در حوزه نقد و تحلیل هم کتاب های خوبی داریم.

مسیول غرفه نشر ساقی در پاسخ به اینکه پرکارترین فعال سینمایی ما در حوزه نشر کتاب چه کسی است، تاکید کرد: ما چند کتاب از آقای فراستی داریم که گروهی بی نهایت طرفدار ایشان هستند و گروهی بر عکس. اما کتاب های این نویسنده بسیار پرفروش است. چند کتاب در مورد جان فورد، هیچکاک و برگمان نوشته که کل آثار ساخته شده توسط این افراد در کتاب ها بررسی شده است.

پورهاشم همچنین تصریح کرد: بیشتر مراجعان دنبال کتاب از آقای کیارستمی می آیند. همچنین از آقای تقوایی هم سوال شد. ممکن است ناشران دیگری از آنها کتابی داشته باشند که متاسفانه ما برای این دو فرد کتابی نداریم.

وی به معرفی 50 عنوان کتاب در این دوره از نمایشگاه اشاره کرد و بیان داشت: برخی کتاب ها مدتی بود چاپ نمی شد امسال 13 عنوان را برای نمایشگاه تجدید چاپ کردیم.

میزان خرید قابل قبول نیست

سری هم زدیم به غرفه خانه هنرمندان که چند نفر از مراجعان بعد از شنیدن قیمت کتاب ها غرفه را ترک می کردند.
مسیول غرفه نشر خانه هنرمندان در گفتگو با تیتروز به معرفی 30 عنوان کتاب در حوزه سینما اشاره کرد و گفت: 20 عنوان کتاب های جدید است. بیشتر کتاب ها تالیف است. از جمله آثار محمد پیشنماز از کارگردان های سینما.

داوود میمباشی تصریح کرد: استقبال اصلاً مناسب نیست و مردم توان خرید ندارند. ما هیچ حمایتی از هیچ نهادی برای کاهش قیمت کتاب ها نداشتیم.

وی در خصوص کتبی که پرفروش بوده است به کتاب «راهنمای کامل عکاسی» اشاره کرد و افزود: در بخش کتب سینمایی متاسفانه استقبال خوب نیست.

در نمایشنامه فعال تر از فیلمنامه هستیم

در عین حال مدیر ارتباطات و رسانه نشر سوره تیتروز عمده فعالیت های تولید کتاب این انتشارات را چاپ نمایشنامه عنوان کرد.

سعید چگینی تصریح کرد: سوره تیتروز با عمر 30 ساله بیش از چهار هزار عنوان کتاب چاپ کردیم و در این دوره از نمایشگاه با هزار و 20 عنوان کتاب آمدیم که 115 عنوان کتاب چاپ اول است.

وی افزود: سال گذشته ما تعداد قابل توجهی نمایشنامه منتشر کردیم. بیشترین استقبال از ما در حوزه رمان و شعر است. در بخش هنر های نمایشی و سینما، مخاطب کمتر سراغ ما می آید و به سراغ ناشران تخصصی تر می روند.

به گفته مدیر ارتباطات و رسانه نشر سوره تیتروز این انتشارات بیشتر از آموزش و فن سینما در حوزه چاپ نمایشنامه فعالیت دارند. افرادی که علاقه مند به چاپ کتاب های خود هستند را مستقیما به ما مراجعه ندارند و از طریق حوزه هنری برای چاپ کتاب تقاضا می کنند.

عقد قرداد با 50 مولف

مدیر مرکز انتشارات، آموزش و پژوهش بنیاد فارابی به قدمت 35 ساله این مجموعه اشاره کرد و گفت: مدت ها در بنیاد بسته بود و فعالیت زیادی در حوزه نشر انجام نمی داد. تلاش کردیم بورکراسی اداری را بشکنیم و در ها را برای فعالیت باز کنیم.

حمید رضا بشیری فراز به خبرنگار تیتروز گفت: در سی و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران 100 عنوان کتاب تجدید چاپ و 20 عنوان کتاب جدید معرفی کردیم که از بین کتب جدید 17 عنوان تالیفی و برآمده از پایان نامه ارشد و دکتری سینماگران است.

وی با اشاره به چاپ کتبی در حوزه سینما و حکمرانی، هوش مصنوعی و سینما، تاریخ سینما و فلسفه سینما، مهمترین دستاورد نمایشگاه را ارتباط گیری با سینماگران اهل قلم دانست و گفت: در فرصت نمایشگاه با 50 مراجعه برای چاپ کتاب توافق کردیم و قرار است بعد از نمایشگاه با این افراد عقدقرارداد کنیم.

مدیر مرکز انتشارات، آموزش و پژوهش بنیاد فارابی نیز قول مساعد داد که هر کتابی چه تالیف و چه ترجمه خوب و برای اهالی سینما مفید باشد، حمایت خواهد شد.

آنچه از صحبت های حداقل 4 ناشر در حوزه کتب سینمایی استنباط می شود فقر تولید کتاب در حوزه سینما محسوس است و اینکه قیمت کتاب به عامل بازدارنده ای برای خرید آن تبدیل شده است. کارگردان ها و فعالان سینما نیز در این حوزه کم کار هستند و به واقع برای انتقال میراث فنی و دانش خود برای نسل های دیگر اقدام درخوری نداشته اند.

هنوز که هنوز است دانشجوی سینما از روی دستخط نویسنده و کارگردان خارجی می آموزد.

لازم به یادآوری است سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از  نوزدهم تا بیست ونهم اردیبهشت در مصلی تهران در حال برگزاری است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیینه ای از سینمای ایران در نمایشگاه کتاب تهران/ هم فقر تولید داریم و هم ناتوانی در خرید" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیینه ای از سینمای ایران در نمایشگاه کتاب تهران/ هم فقر تولید داریم و هم ناتوانی در خرید"، کلیک کنید.