ابهام درباره تیم های سقوط کرده به لیگ یک/ پیکان در لیگ برتر می ماند؟

ابهام درباره تیم های سقوط کرده به لیگ یک/ پیکان در لیگ برتر می ماند؟

باتوجه به پرونده فساد در فوتبالی که پیرامون اتفاقات رخ داده در باشگاه مس رفسنجان باز شده است، این احتمال وجود دارد که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رای به سقوط این تیم به لیگ دسته یک بدهد؛ اتفاقی که در صورت رخ دادن می تواند باعث ماند پیکان در لیگ برتر شود.

به گزارش تیتروز، چند هفته ای است که پرونده فساد در فوتبال پیرامون اتفاقاتی که در فصل 1400-1399 در باشگاه مس رفسنجان رخ داده به جریان افتاده که نهادهای قضایی کشور در حال رسیدگی به آن هستند. تاکنون اطلاعات مختلفی درباره جزییات این پرونده رسانه ای شده که حتی پای سه عضو فدراسیون و سازمان لیگ فوتبال به عنوان متهمان این پرونده هم به وسط آمده که در میان این سه نفر، خداداد افشاریان و سهیل مهدی به ترتیب از ریاست کمیته داوران و ریاست کمیته مسابقات استعفا دادند.

فدراسیون فوتبال در حال حاضر به این پرونده ورود نکرده و منتظر اعلام رای از سوی ارکان های قضایی کشور هستند اما با پایان لیگ برتر، لزوم تعیین تکلیف این پرونده برای صدور رای فوتبالی آن از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال وجود دارد.

براساس بند ب، ماده 73 آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال که در رابطه با سلامت مسابقات و تبانی است، در صورتی که مقامات رسمی یا بازیکنان یک باشگاه در تخلف مداخله داشته باشند، رکن قضایی، باشگاه مذکور را به پرداخت حداقل پانصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می کند. در صورت شدت اقدامات یا اهمیت فراوان موضوع، علاوه بر جریمه نقدی باید حداقل یکی از مجازات های اخراج از رقابت ها، سقوط به دسته پایین تر، کسر امتیاز یا استرداد جوایز و عناوین یا ترکیبی از آن ها را برای باشگاه در نظر بگیرد.

با توجه به این بند و پایان لیگ بیست و سوم، فدراسیون فوتبال باید هر چه زودتر تکلیف این پرونده را از نظر فوتبالی روشن کند و با اعلام جرایم باشگاه مس رفسنجان، پرونده لیگ بیست و سوم را به طور کامل ببندد. البته این نکته درباره پرونده فساد در باشگاه مس رفسنجان حایز اهمیت است که خود این باشگاه و شرکت ملی مس، شاکیان اصلی هستند، در نتیجه ممکن است کمیته انضباطی کمترین حد مجازات را برای مس رفسنجان در نظر بگیرد اما در هر صورت براساس ماده 73 آیین نامه انضباطی و با توجه به گسترده بودن تخلفات رخ داده در فصل 1400-1399، حداقل باید یکی از مجازات های اخراج از رقابت ها، سقوط به دسته پایین تر یا کسر امتیاز را برای رفسنجانی ها در نظر بگیرد.

در سال 2006 و پس از رسوایی بزرگ کالچو پولی در فوتبال ایتالیا، ارکان قضایی این کشور رای به سقوط یوونتوس به سری بی داد که صدور این رای منجر به ابقای مسینا در سری آ شد؛ مسینایی که پیش از صدور رای با قرار گرفتن در رتبه هجدهم به سری بی سقوط کرده بود. با این حال تفاوت بزرگ پرونده کالچو پولی با پرونده مس رفسنجان در این است که در پرونده فعلی، خود باشگاه مس رفسنجان یکی از شاکیان پرونده است اما در کالچو پولی، افشای مکالمات بین مدیران یوونتوس، میلان، لاتزیو، فیورنتینا و رجینا با کمیته داوران ایتالیا باعث آن رسوایی شد. با وجود این، اگر رای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به سقوط مس به دسته پایین تر باشد، پیکان به عنوان تیم پانزدهم جدول رده بندی در لیگ برتر می ماند. با این اوصاف، اکنون ابهام بزرگی درباره تیم های سقوط کرده به لیگ دسته یک وجود دارد که فدراسیون فوتبال باید آن را تعیین تکلیف کند.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ابهام درباره تیم های سقوط کرده به لیگ یک/ پیکان در لیگ برتر می ماند؟" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ابهام درباره تیم های سقوط کرده به لیگ یک/ پیکان در لیگ برتر می ماند؟"، کلیک کنید.