اخلاقی: وقتی مجلس و دولت هم جناح اند کار نماینده سخت تر است/عظیمی: اقتصاد مقاومتی؛ راه حل مشکل

تیتروز/خراسان رضوی در شرایطی که وجود مشکلات خصوصا در بعد اقتصادی بر کسی پوشیده نیست، انتخابات مجلس رویدادی است که می تواند نقطه ای تحولی باشد و برای حل معضلات جامعه امیدهایی جدی نسبت به آن وجود دارد.

امروز دیگر هیچ مجالی برای آزمون و خطا نیست و باید کار قانون گذاری و نظارت را به کاردان سپرد؛ بر همین اساسی آگاهی از برنامه های نامزدهای انتخابات مجلس از ضروریات است. از این رو خبرگزاری دانشجویان ایران (تیتروز) با برگزاری میزگردی بین دو نفر از نامزدهای مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات، اقدام به آشناسازی بیشتر مردم با دیدگاه ها و برنامه های آنان کرده است.

حسنعلی اخلاقی امیری، نامزد مورد حمایت شورای ایتلاف نیروهای انقلاب (شانا) یک طرف این میزگرد بود. وی که دارای مدرک دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه فردوسی مشهد است، تا کنون در سمت هایی نظیر عضویت در شورای شهر مشهد، عضویت در شورای راهبردی معاونت فرهنگی شهرداری مشهد، عضویت در کمیسیون آموزش حوزه علمیه خراسان و عضویت هیات علمی جامعه المصطفی مشهد قرار داشته است.

همچنین احسان عظیمی راد، نامزد مورد حمایت شورای وحدت نیز طرف دیگر این میزگرد بود. وی که دارای مدرک دکترای برق از دانشگاه حکیم سبزواری است، تا کنون در سمت هایی نظیر عضویت در هیات علمی دانشگاه تربت حیدریه، مدیریت دفتر همکاری های علمی با دانشگاه های دفتر نخبگان وزارت دفاع در خراسان رضوی، سرپرستی خانه نخبگان سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان و ریاست هیات اندیشه ورز بسیج ادارات تربت حیدریه قرار داشته است.

نگاه به مشهد باید ملی باشد

در ابتدای این مناظره اخلاقی امیری، با بیان اینکه مشهد ظرفیت های زیادی دارد، نماد تمدنی کشور ما و پایتخت معنوی جمهوری اسلامی است، اظهار کرد: وجود حرم مطهر رضوی و سفر سالانه 30 میلیون زایر از ایران و کشورهای مختلف به مشهد، این شهر را به بزرگ ترین رسانه انسانی تبدیل کرده اما متاسفانه مشهد از چالش های زیادی رنج می برد.

وی بیان کرد: امروز یکی از مشکلات مشهد زیرساخت های نامناسب یا کمبود در زیرساخت هاست. شهری که خودش 3 میلیون جمعیت و 30 میلیون زایر دارد باید دارای بهترین زیرساخت حمل ونقل و اسکان باشد. سرانه های شهر در حوزه های مختلف به تناسب جمعیت محاسبه شده و زایران عملا از سهم مردم مشهد استفاده می کنند.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی افزود: تقریبا یک سوم جمعیت مشهد حاشیه نشین اند. بخشی از این معضل ناشی از مهاجرپذیر بودن مشهد و بخشی نیز به دلیل خشکسالی و عدم مدیریت در روستاهای اطراف است که موجب شده جمعیت زیادی به این شهر سرریز شوند. در زمینه حاشیه نشینی شاهد غفلت مدیران شهری نیز هستیم. مردم حاشیه شهر مردمی باوفا نسبت به انقلاب بوده و جوانان آنجا باهوش و توانمند هستند، بنابراین ابتدا باید به مردم آنجا اعتماد کرد و کار را به خود آن ها سپرد.

اخلاقی امیری در خصوص اعتبارات ملی نیز تاکید کرد: باید توزیع اعتبارات بر اساس عدالت محوری انجام شود. اگر نتوانیم حاشیه نشینی را مدیریت کنیم، نه تنها افزایش پیدا می کند، بلکه آسیب های دیگری نیز دارد. مدیریت شهری باید اولویت خود را این موضوع قرار دهد. در این زمینه زحمات زیادی کشیده شده اما هنوز 10، 20 سال از نقطه ای که باید باشیم، عقبیم.

این نامزد مورد حمایت شانا در مشهد با اشاره به اینکه مشکل دیگر این شهر کمبود آب است، تصریح کرد: راه حل این مشکل تسریع در پروژه انتقال آب از دریای عمان به مشهد است که در سه استان کار می شود. مسیولان و مجلس باید بیشتر به این موضوع توجه کنند. مشهد یک شهر معمولی نیست، کلان شهری است که مخاطبش همه مردم ایران هستند. باید با دیدی ملی به مشهد نگاه کرد. همه اقدامات پروژه انتقال آب از عمان به مشهد در داخل ایران قابل انجام است و نیاز به فناوری خارجی نداریم.

وی اضافه کرد: آلودگی هوا نیز یکی از چالش های فعلی مشهد بوده و این شهر در حال تبدیل شدن به تهران دوم است. عدم توجه به گنجایش جمعیتی مشهد، عدم مدیریت شهرک های ایجادشده و امکانات پایین روستاها و سرریز شدن جمعیت به مشهد از دلایل بروز آلودگی هوا در این شهر است. در حال حاضر مردم ما علاقه دارند از شلوغی شهرها به روستاها پناه ببرند اما باید حداقل امکانات را برایشان در روستا فراهم کنیم. همچنین خودروهای غیر استاندارد و استفاده از مازوت در نیروگاه توس قابل حل است، اگر عزمی بین مدیران استانی و شهری باشد.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات ادامه داد: به علاوه آزادراه حرم تا حرم نیز پروژه دیگری است که به کندی پیش می رود. اگر نمایندگان چهار، پنج استان درگیر در ساخت این آزادراه با هم در مجلس فراکسیونی را تشکیل دهند، موقعیت زیارت تسهیل می شود.

می توان اتباع را به فرصت تبدیل کرد

در ادامه عظیمی راد نیز با اشاره به ابعاد فرهنگی مشهد، اظهار کرد: همه مواردی که آقای اخلاقی فرمودند درست است و من چند مورد را اضافه می کنم. یکی از موضوعات مورد نیاز و دغدغه مردم مشهد بودجه زیارت است. در قانون برنامه پنجم توسعه بودجه زیارت به میزان 200 میلیارد تومان تصویب شد و در قانون بودجه هم قرار گرفت، اما حذف شد و پیگیری برای احیای آن صورت نگرفت. این بودجه می توانست فرصتی برای توسعه زیرساخت های شهر باشد. دولتمردان ما انتظار دارند زایران به 50 میلیون افزایش پیدا کنند که افزایش این میزان با توجه به کمبود زیرساخت ها یک معضل و مشکل است.

وی افزود: موضوع بعدی بافت فرسوده اطراف حرم بوده و حفظ هویت تاریخی و معنوی با اصالت مردم و ساکنان همان منطقه سال ها جزو دغدغه مردم است. طرح تفصیلی در سال 1400 تصویب شد، اما اجرا نشد. اقداماتی در اطراف حرم صورت گرفته اما توسعه اتفاق نیافتاده و این هنوز جزو دغدغه ها است.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی با با اشاره به معضل کشف رود به عنوان یکی از بحران های مشهد، گفت: روزانه 500 هزار مترمکعب فاصلاب در مشهد تولید می کنیم که 300 هزار متر مکعب در تصفیه خانه ها تصفیه شده و 200 هزار متر مکعب وارد کشف رود و از انتهای آن وارد زمین های کشاورزی می شود و سبزی ها و محصولات کشاورزی را آبیاری می کند. امروز کشف رود در حال تبدیل شدن به بحران ملی است و حل آن نگاه جدی مسیولان را می طلبد. بخشی از حاشیه شهر مشهد نیز در حال گسترش به سمت کشف رود است که این خود فاجعه است.

اخلاقی: وقتی مجلس و دولت هم جناح اند کار نماینده سخت تر است/عظیمی: اقتصاد مقاومتی؛ راه حل مشکل
احسان عظیمی راد، نامزد انتخابات مجلس

عظیمی راد بیان کرد: موضوع بعدی اتباع خارجی هستند. مهاجران در مشهد عمدتا در حاشیه شهر ساکن می شوند. 700 هزار تبعه خارجی در استان داریم که 400 هزار نفر مجوز دارند و 300 هزار نفر بدون مجوز ساکن شدند که این مشکلاتی را ایجاد می کند، البته حضور اتباع می تواند فرصت های زیادی را برای رشد شهر فراهم کند و حتی این افراد می توانند سفیر انقلاب اسلامی و آرمان های رضوی باشند. اما در حال حاضر اتباع جزو دغدغه های شهر هستند.

این نامزد مورد حمایت شورای وحدت با بیان اینکه در زمینه جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی نتوانستیم به خوبی اقدام کنیم، اظهار کرد: فرصت های زیادی در مشهد وجود دارد اما موفق نشدیم اقتصاد شهر را فعال و پویا نگه داریم که بخشی به موضوع جذب سرمایه گذار برمی گردد. شاید اختلاف نظرها و سلایق در مدیریت ها و مجموعه های گوناگون یکی از دلایل بوده که موجب شده نتوانیم مجموعه های ارزشمند شهر را کنار هم قرار دهیم تا بتوانند سرمایه گذار جذب کنند.

وی با بیان اینکه همچنین توسعه شهر مشهد نه به غرب بلکه به شرق یکی از دغدغه هاست، تصریح کرد: به علاوه اصلاح ساختار جغرافیایی موضوع دیگری است که نیازمند تلاش جدی است. اگر اصلاح صورت گیرد، می تواند در کاهش ترافیک، آلودگی هوا و ریزگردها تاثیرگذار باشد. در حال حاضر مشهد تبدیل به کانونی برای ریزگردها شده، زیرا شاهد پدیده کوه خواری و تخریب کوه ها و تبدیل آن ها به برج هستیم.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات اضافه کرد: برای حل این مشکلات، در گام نخست باید دو کار انجام داد؛ اول اینکه بین نمایندگان مشهد باید وحدت وجود داشته باشد. اگر پنج نماینده شهر با هم متحد شوند می توانند همه مسیولان استان را دور هم جمع کنند و بسیاری از مشکلات رفع شود. دوم اینکه با این اتحاد به مجموعه کلان شهر مشهد و کلات با نگاه ملی توجه می شود. یکی از مشکلات ما این است که به مشهد در تراز ملی نگاه نمی شود.

عظیمی راد اضافه کرد: برای شهر کلات نیز جذب سرمایه گذار و اصلاح ساختار جغرافیایی دغدغه است. کلات ظرفیت های زیادی دارد که باید به آن توجه شود. مشکل آب برای کلات هم وجود دارد و دغدغه جدی آن ها انتقال آب از کلات به مشهد است. می توان در این زمینه کارگروهی تشکیل دارد و از نخبگان آن شهر استفاده کرد تا بتوانیم با کمترین حاشیه سازی، اقدامات لازم را انجام دهیم.

هم مرز بودن با کشورهای خارجی آسیب هایی دارد، اما برکات و فرصت ها بیشتر است

در بخش دیگری از این مناظره اخلاقی امیری با اشاره به فرصت ها و تهدیدات مرزی بودن خراسان رضوی، اظهار کرد: هم مرز بودن یک منطقه با کشورهای خارجی هم می تواند فرصت بی بدیلی باشد و هم آسیب هایی را ایجاد کند و اینجاست که هنر مدیریت خود را نشان می دهد. مدیریت یعنی مراقب و بهره گیری از فرصت ها و توجه به اینکه گرفتار آسیب ها نشویم.

وی افزود: امروز ارتباطات بین کشورها یک سرمایه برای کشور و استان است. در این زمینه دولت باید اختیارات محلی استاندار و مدیریت شهری را افزایش دهد تا بدون در نظر گرفتن پروسه های سخت اداری در مرکز، با کشورهای هم مرز رابطه تجاری برقرار کنند. دولت بر تفویض اختیارات مدیران استانی تاکید کرده، اما این وعده آن گونه که باید اتفاق نیفتاده است. امروز مسیولان استانی ما برای کوچک ترین قرارداد باید به مرکز بروند. در دنیا نگاه مدیریت به تمرکززدایی تبدیل شده و تمام کشورها اختیارات محلی را تقویت می کنند.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات ادامه داد: اگر استان بتواند با اختیاراتی که دولت می دهد و مجلس هم دنبال می کند، ارتباطات تجاری خارجی برقرار کند، انتقال دهنده فرهنگ می شود و از آسیب ها و درگیری های بین کشورها مراقبت می کند. گرچه جنبه آسیب مانند مهاجرت غیر قانونی، انتقال مواد از افغانستان و مباحث امنیتی وجود دارد، اما اگر در چارچوب مدیریت صحیح از این ظرفیت استفاده کنیم خود به خود نیاز به هزینه کرد برای دیوارکشی در مرز هم وجود نخواهد داشت.

اخلاقی امیری با اشاره به فرهنگ مشترک ایران با افغانستان و ترکمنستان به عنوان یک ظرفیت، گفت: ما امروز از طریق افغانستان می توانیم با برخی کشورهای شرق ارتباط برقرار کنیم. باید راه ابریشم را احیا نماییم، کریدور جنوب-شمال نیز باید پیگیری شود. دولت راه آهن چابهار تا مشهد را دنبال می کند و مجلس هم می تواند این موضوع را تقویت کند.

این نامزد مورد حمایت شانا خاطرنشان کرد: در حوزه ریلی بعد از انقلاب تلاش زیادی انجام گرفته و در دولت آقای رییسی نیز توجه ویژه ای شده، اما کم است. کشور ما چهارراه دنیاست. روسیه امروز به دریاهای جنوب کشور ما نیاز دارد. موقعیت مشهد به گونه ای است که می تواند نقطه ای مهم در مسیر شمال به جنوب و شرق به غرب محسوب شود. ظرفیت ترانزیتی در استان می تواند به توسعه زیرساخت ها، آورده استان و توجه دنیا به استان ما کمک کند. هم مرز بودن آسیب هایی دارد اما به شرط مدیریت مناسب، برکات و فرصت هایش بیشتر است.

افزایش ایمنی در مرزها با تخصیص بودجه، نظارت و پیگیری ممکن است

در ادامه عظیمی راد نیز با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سیاست های اقتصاد مقاومتی در یکی از بندها روابط کشور با همسایگان و نظام بین الملل را به صورت جدی مطرح می کنند، عنوان کرد: این کار باعث دستیابی به بازارهای بین المللی و بهبود اقتصاد می شود. در بیانیه گام دوم انقلاب به ارتباط با همسایگان به صورت جدی تاکید شده است. مقام معظم رهبری می فرمایند 15 کشور در همسایگی ما با 600 میلیون جمعیت قرار دارند که بازار اقتصادی مناسبی برای کشور ما هستند.

وی با تاکید بر اینکه باید روابط خود با افغانستان و ترکمنستان را بر اساس قرابت فرهنگی با این کشورها حفظ کنیم و ارتقا دهیم و با آنان متحد شویم، افزود: همچنین تبادل کالا از طریق پایانه های مرزی نیز بسیار حایز اهمیت است. باید در این زمینه برنامه ریزی دقیق تری داشته باشیم. در حال حاضر پایانه ها چه نفعی در توسعه اقتصادی استان دارند؟ این حجم از تبادلات برای خود استان، مشهد و کلات چقدر اثر اقتصادی دارد؟ چقدر اشتغالزایی و درآمدزایی را تضمین می کند؟ آمار درست و کاملی در این زمینه نداریم.

این نامزد انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه مشهد و کلات بیان کرد: نکته بعدی امنیت است. در افغانستان پایگاه های گروهک های تروریستی و تکفیری و همچنین پایگاه های نظامی آمریکا و دشمنان انقلاب وجود دارد که حضور و ورود این گروهک ها به کشور از محدوده خراسان و مشهد جزو اهداف آن هاست. برای حل این مشکل باید دو کار انجام دهیم؛ یکی از کارها گفت وگو، مراوده، جلسات و تعاملات بین المللی در مجلس است. اقدام دیگر مسدودسازی مرزهاست، مرز باید مورد پوشش قرار گیرد که این کار می تواند با استفاده از ابزارهای هوشمند، هوش مصنوعی، پهپاد، دوربین و تقویت پادگان ها انجام شود. در کنار این اقدامات کشورهای همسایه نیز باید کمک کنند تا امنیت برقرار شود. همچنین باید بودجه هایی را برای استان وضع کرد.

در حالیکه حقوق سالانه افزایش می یابد، تورم رشد روزانه دارد

در بخش دیگری در این مناظره، اخلاقی امیری، در خصوص برنامه های خود برای حل مشکلات کشور، با بیان اینکه عمده وظایف نماینده مجلس طبق قانون اساسی، در دو حوزه قانون گذاری برای کل کشور و نظارت بر اجرای قانون است، اظهار کرد: مشکلات کشور ما قابل گفت وگو و حل است. یکی از موضوعاتی که در کشور مورد غفلت قرار گرفته، محوریت فرهنگ در حوزه قانون گذاری است. انقلاب ما فرهنگی بود، اما در این 45 سال فرهنگ مورد غفلت واقع شده و آنگونه که شایسته بوده به آن پرداخته نشده است.

وی افزود: مقام معظم رهبری چندین بار در سخنان خود عنوان کردند که اگر فرهنگ صحیح نهادینه شود، اقتصاد و آسیب های اجتماعی هم درست می شود و سیاست خارجی ما شکل منطقی پیدا می کند. پایه اقتصادی که قرار است درون زا باشد، فرهنگ است. یکی از مشکلات کشور ما که سایر مشکلات نیز بر این محور قرار گرفته، عدم توجه به حوزه فرهنگ در قانون گذاری است. در دهه 60 با وجود اینکه مشکلات معیشتی، جنگ و فشار داشتیم اما روحیه و روان مردم آسوده تر از امروز بود. امروز سختی های زیادی داریم اما ضریب اطمینان و آرامش مردم تغییر کرده که به دلیل غفلت از محوریت قرار گرفتن فرهنگ است.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات ادامه داد: یکی از شعارهای من این است که به بازخوانی فرهنگ دهه 60 در گام دوم انقلاب اسلامی نیاز داریم، بنابراین این را اولویت اول می دانم اما متولیان، مدیران و بسیاری از نمایندگان این اولویت را مورد غفلت قرار دادند. امروز آسیب های اجتماعی به مباحث فرهنگی برمی گردد.

اخلاقی امیری بیان کرد: موضوع بعدی مسایل معیشتی است. سران قوا را عرض نمی کنم، اما بدنه ای داریم که باور و اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارند. در طول 45 سال دولت هایی داشتیم که به اقتصاد شرق و برخی به اقتصاد غرب گرایش پیدا کردند، باید از تجربیات دنیا استفاده کنیم، اما تقلید از مدل اقتصاد شرق و غرب که هدف خاص و باورها و ارزش های خود را دارند، در کشوری با باور و ارزش های ما، صحیح نیست.

اخلاقی: وقتی مجلس و دولت هم جناح اند کار نماینده سخت تر است/عظیمی: اقتصاد مقاومتی؛ راه حل مشکل
حسنعلی اخلاقی امیری، نامزد انتخابات مجلس

این نامزد مورد حمایت شانا اضافه کرد: تا زمانی که نتوانستیم ثبات اقتصاد و اقتصاد اسلامی را پیاده کنیم، باید از سیاست های اقتصاد مقاومتی استفاده نماییم تا سفره مردم و حداقل نیازهای مردم بر اثر هر تکانه ای بالا و پایین نرود. حقوق کارمند و کارگر در طول یک سال ثابت است و سالیانه این حقوق را تعیین می کنیم، در حالیکه نرخ تورم، فشارهای زندگی، قیمت مسکن و سایر خدمات، گاهی روزانه تغییر می کند که این نتیجه عدم توجه به اقتصاد مقاومتی است.

وی با تاکید بر اینکه راه حل مشکلات اقتصاد بسته نیست و ظرفیت های زیادی در کشور داریم، اظهار کرد: همین کویر که ما آن را جزو منابع اقتصادی به حساب نمی آوریم، اگر در کشورهایی خارجی که درگیری های جناحی و ضعف های مدیریتی ندارند، باشد، منبعی برای تولید ثروت می شود. معادن ما نیز سرمایه های بزرگی هستند. ما در ادبیات دین واژه ای تحت عنوان انفال به معنی سرمایه حکومت برای اداره یک کشور را داریم که شامل جنگل ها، رودخانه ها، دریاها، کوه ها و معادن است.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما امروز از معادن خود چگونه استفاده می کنیم؟ در حوزه معادن درصدی که نظام از بهره بردار معادن می گیرد، درصد ناچیزی است. فولاد و سنگ آهن در کشور ما درآمد زیادی دارد، اما ریخت وپاش هایی در زمینه فولاد می شود. با وجود این منابع، چرا دولت برای پرداخت حقوق کارمند خود باید ضعف داشته باشد؟

اخلاقی امیری اضافه کرد: مشکل دیگر در سطح ملی، این است که کشور ما برنامه محور نیست، بلکه شخص محور است. برنامه ششم توسعه را پشت سر گذاشتیم و برنامه هفتم را نوشتیم، اما چند درصد برنامه ششم اجرا شد؟ بخشی از این ضعف مربوط به نمایندگان است؛ زیرا یکی از وظایف مهم نماینده نظارت بر اجرای قوانین است. وقتی دولت و مجلس از یک جناح هستند، چشم نماینده باید بازتر و زبان و فریادش بلندتر باشد؛ زیرا وقتی دو جناح هستند یکدیگر را کنترل می کنند اما وقتی یک جناح هم مجلس و هم دولت را در دست دارد، وظیفه نماینده مجلس خطیرتر می شود.

باید قیمت ها تثبیت شود و حقوق ها افزایش یابد

در ادامه عظیمی راد، با تاکید بر اهمیت در الویت قرار دادن حل مشکلات آموزش وپرورش، عنوان کرد: بر همین اساس من در اولویت اول خود کمیسیون آموزش و تحقیقات، دوم صنایع و معادن و سوم انرژی را انتخاب می کنم. ما در حوزه آموزش، پژوهش و اساسا فرهنگ و تربیت چند کار جدی بر زمین مانده داریم. سند تحول آموزش و پرورش، برنامه اجرایی این سند و طرح تحول نظام آموزش عالی را برای دانشگاه ها داریم، اما سوال اساسی اینجاست که چرا این برنامه ها به معنای واقعی اجرا نمی شوند؟ چرا خود متخصصان اعلام می کنند سند تحول آموزش و پرورش از زمان ابلاغ تا کنون تنها 10 درصد اجرا شده است؟ رهبر انقلاب در آبان ماه امسال در دیدار با نخبگان و استعدادهای برتر بیان کردند که دانشگاه ها صرفا مقاله پرور شدند و نگاه مساله محوری و حل مساله برای جامعه و صنعت در دانشگاه ها کمرنگ است.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات افزود: مجلس می تواند در این زمینه ورود جدی داشته باشد و هم به وضع قانون بپردازد و هم در موارد نیاز به اصلاح قوانین کمک کند. سند تحول در آموزش و پرورش 6 زیرشاخه بسیار مهم تربیتی، پرورشی، آموزشی، زیرساختی، بودجه ای و تامین منابع انسانی دارد، اما به دلیل نقص های قانون گذاری و نظارت در دولت ها، توجه جدی بر اجرا نمی شود و ما در حوزه تربیت و آموزش وپرورش دچار چالش جدی هستیم.

عظیمی راد ادامه داد: یکی از مظاهر این چالش ها اغتشاشات سال گذشته است. در سال گذشته بعد از دو سال و نیم آموزش مجازی که از پرورش خبری نبود، مشاهده کردیم تعداد قابل توجهی از نوجوانان به اغتشاشات کشیده شدند. این افراد از روی ناآگاهی، غفلت و خوراکی که در فضای مجازی دریافت کرده بودند در این آشوب ها شرکت کردند، بنابراین باید بستر تحول اساسی در حوزه آموزش و پرورش را در دستور کار قرار داد. 

این نامزد مورد حمایت شورای وحدت اضافه کرد: همچنین در آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی نیز باید تغییر اساسی به نفع تربیت و پرورش دانشجویان ایجاد شود. امروز اساتید چه نقشی در رشد تربیتی، فرهنگی، اخلاقی، معنویت و رشد پژوهشی و مهارت دانشجویان دارند؟ بخشی از این چالش به این دلیل است که سند تحول ما در نظام آموزش عالی به خوبی اجرا نمی شود؛ زیرا به درستی در آیین نامه ارتقا دیده نشده است.

وی همچنین با اشاره به مسایل اقتصادی به عنوان یکی از مهمترین مشکلات کشور، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری می فرمایند راهکار رفع مشکلات اقتصادی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است. اعتقاد و برنامه من این است که بسته کامل قانون گذاری برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی وضع شود. اولین گام، توسعه کسب وکارها برای طبقات محروم و کم درآمد است. باید زمینه توسعه کسب وکار و خلق فعالیت های فناورانه برای محیط های کوچک، سرپرستان خانوار و طبقات محروم و کم درآمد فراهم شود. مجلس باید زمینه قانونی این امر را فراهم کند و دولت نیز مکلف به اجرا باشد.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات با بیان اینکه در اصل 44 قانون اساسی به صراحت قید شده دولت باید کوچک و در واقع مناسب سازی شود، عنوان کرد: اما به قدری خصولتی سازی صورت می گیرد و دولت ها به بهانه واگذاری به مجموعه های خصوصی، به شکل خصولتی فعالیت می کنند که داد رهبر انقلاب هم در بازدید اخیر از دستاوردهای تولید داخل درآمد و فرمودند چه کسی ستاد فرامین حضرت امام(ره) را خصوصی اعلام کرده، این ستاد دولتی است.

عظیمی راد همچنین با بیان اینکه اصلاح نظام درآمدهای دولت با مالیات امکان پذیر است، اظهار کرد: امروز کارمندان و کسبه مالیات خود را در لحظه اول پرداخت می کنند، اما نمی توانیم از بسیاری از مجموعه ها مانند سلبریتی ها، افراد فعال در حوزه طلافروشی، پزشکان و برخی صنف های خاص که درآمدهای بالا دارند، مالیات اخذ کنیم و راه فرار مالیاتی را پیش می گیرند. برای اینکه نظام درآمدی دولت را متناسب سازی و اصلاح کنیم، نباید صرفا از کارمندان، معلمان و کارگران مالیت بگیریم، بلکه باید نظام درآمدی دولت را عادلانه تعریف کنیم که این نیز منوط به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

این نامزد مورد حمایت شورای وحدت با اشاره به اینکه دلارزدایی از اقتصاد یکی دیگر از اقدامات کلیدی است، تصریح کرد: ما مشکل معیشت داریم که به دلیل تورم است و بخشی نیز به این دلیل بوده که حقوق ما متناسب با تورم افزایش پیدا نمی کند، این چالشی کلیدی است. شفاف سازی قیمت ها و استانداردگذاری محصولات از دیگر موارد است. طرح کنترل و تثبیت قیمت ها یکی از پیشنهادات ماست. باید تثبیت قیمت ها را در مجلس آینده داشته باشیم تا مردم در بازار شاهد آرامش قیمتی باشند و هر روز استرس نداشته باشند که فردا کالای دیگری گران خواهد شد. تثبیت قیمت می تواند امیدها را افزایش دهد.

وی بیان کرد: افزایش حقوق چه در نیروهای مسلح و چه در سایر مجموعه های درآمدی دولت باید با رعایت ملاحظات قانونی و علمی خاص خود در دستور کار قرار گیرد. من معتقد به افزایش 15، 20 درصدی حقوق نیستم؛ زیرا تورم ما بالای 40 درصد است. ما زمانی می توانیم در معیشت موفق شویم که تثبیت را محقق کنیم و درآمدها را افزایش دهیم. کشوری سرشار از منابع طبیعی است و درامد حاصل از این منابع باید به جای اینکه در مسیر اختلاس و فساد قرار گیرد،  در پیکره دولت تزریق شود، در واقع با مالیات درآمدها را افزایش دهیم و حقوق را متناسب سازی کنیم.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات افزود: طرح حمایت از دانش بنیان ها، طرح تبدیل معلمان خرید خدمات به قرارداد معین یا پیمانی، طرح بیمه کارگران، طرح مهارت محوری و طرح سرباز حرفه ای از جمله طرح های مورد نظر ماست. در طرح سرباز حرفه ای می توانیم زمان خدمت سربازی را کاهش دهیم و مشوق های فناورانه، خلاقانه و حرفه ای بگذاریم که به کارگیری شوند و در ازای آن فعالیت حرفه ای و خلاقانه، ماه های خدمت را کاهش دهیم.

اخلاقی: وقتی مجلس و دولت هم جناح اند کار نماینده سخت تر است/عظیمی: اقتصاد مقاومتی؛ راه حل مشکل

فضای مجازی عامل تهدید نیست، بلکه ما در بهره مندی از آن کوتاهی کردیم

در ادامه اخلاقی امیری در پاسخ به صحبت های عظیمی راد در مورد فضای مجازی، اظهار کرد: به نظر من هم نوجوانان و جوانان و هم فضای مجازی هر دو فرصت هستند. فضای مجازی یک فرت است، نه اینکه تهدیدی ندارد، بلکه ما در بهره مندی از آن کوتاهی کردیم. فضای مجازی ابزاری بسیار خوب برای تبلیغ ارزش های کشور و دین و رساندن صدای مردم ایران به کل دنیا است.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات ادامه داد: اینکه دشمنی و آشوب های سال گذشته اتفاق افتاد، به خاطر این نبود که فضای مجازی اشکال دارد، بلکه ما نتوانستیم از این فرصت بهره ببریم. من فضای مجازی را یک فرصت می دانم، نوجوانی که در اغتشاشات شرکت کرد مقصر نبود، بلکه ما مقصر بودیم که نتوانستیم سوالات و ابهامات او را جواب دهیم. در اتفاقات سال گذشته بیش از اینکه کف میدان را مورد تهاجم قرار دهیم، باید مسیولان و مدیران را مورد تهاجم قرار می دادیم که مسیولیت خود را انجام ندادند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد لزوم تغییر در ترکیب نمایندگان مشهد، با بیان اینکه دو، سه سال است رهبر معظم انقلاب کلیدواژه تحول را مکرر استفاده می کنند، عنوان کرد: ایشان بعد از اینکه بیانیه گام دوم را ارایه دادند، به دنبال تحول بودند که بخشی از تحول با تغییر اتفاق می افتد. اعلام حضور امثال بنده و جناب عظیمی راد در معرض رای مردم، بخشی از این موضوع بوده، درست است افرادی در گذشته در مجلس بودند و تجربه دارند اما تجربه بخشی از کار بوده و بخشی انگیزه، جوان بودن، تغییر مدیریتی و تغییر حلقه های میانی است.

اخلاقی امیری اضافه کرد: انتخابات فرصت مناسبی است که تغییر و تحولی ایجاد شود، البته از تجربیات نمایندگان گذشته هم باید استفاده کرد، بنابراین یکی از دلایل حضور من در عرصه انتخابات و نام نویسی، این است که چرخه قانون گذاران ما تغییر کند و استفاده از فرصت های جدید برای مردم به وجود بیاید.

طرح صیانت از فضای مجازی از طرح هایی است که اگر به مجلس بروم به آن رای می دهم

در ادامه عظیمی راد با تایید فرصت های موجود در فضای مجازی، اظهار کرد: تحلیل آقای اخلاقی درست است و موافق هستم. من در خصوص طرح صیانت از فضای مجازی که مجلس فعلی به دلیل حواشی به آن نپرداخت، دیدگاه خود را منتشر کردم. فضای مجازی امروز جزو لاینفک اطلاع رسانی، رشد اطلاعات و توسعه کسب وکار مردم است و ما نمی توانیم بسترهای پیام رسان ها و زیرساخت استفاده از اینترننت را محدود کنیم.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه فضای مجازی فرصت است، در مواردی هم می تواند تهدید باشد. من معتقدم طرح صیانت از فضای مجازی از طرح هایی است که اگر به مجلس بروم حتما آن را تصویب می کنم اما با ملاحظات خودمان. به طور مثال سرعت اینترنت باید در عالی ترین حد خود باشد و از طرف دیگر پیام رسان های خارجی باید چارچوب مند شوند تا بتوانند قوانین کشور را رعایت کرده و مردم از ظرفیت آن ها استفاده کنند.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات در خصوص نیاز به تغییر در مجلس گفت: ما در مجلس فعلی یک سری اشکالاتی داریم. درست است مجلس زحمت زیادی کشیده اما چند اشکال وجود دارد که بعضا به آیین نامه داخلی مجلس برمی گردد. اول اینکه ما در مجلس رای ممتنع داریم که باید حذف شود؛ زیرا با این کار فرد نگاه کارشناسی دقیقی به موضوعات نمی اندازد. همچنین در مورد برخی نمایندگان، شاهد غیبت های غیر موجه و طولانی هستیم، در حالی که نمایندگان باید شبانه روزی وقت بگذارند و کار و تلاش کنند. این موضوع در مجلس فعلی دچار نقص و اشکال است.

عظیمی راد افزود: ما امروز مشارکت نمایندگان در رای گیری ها را پایین می بینیم. این ضعف ها ضرورت تحول و تغییر را در مجلس آینده ایجاد می کند. مجلس شورای اسلامی باید مجلسی در تراز انقلاب باشد که همین ضرورت تغییر و تحول را اثبات می کند. در مورد حوادث غزه نیز ما اثر برجسته ای از مجلس مشاهده نکردیم، در حالیکه مجلس شورای اسلامی باید ارتباط بین المجالس را برقرار و از ظرفیت پارلمان های کشورهای اسلامی استفاده می کرد.

نامزد مورد حمایت شورای وحدت عنوان کرد: انتخاب امسال ما باید دقیق تر، هوشمندانه تر و آگاهانه تر باشد تا تحول و تغییر اساسی را برای رفع دغدغه های حضرت آقا و حرکت به سمت تمدن سازی و تمدن نوین اسلامی فراهم کند. دغدغه همه نامزدها و مقام معظم رهبری مشارکت است. اولویت اول در انتخابات حضور حداکثری مردم و در کنار آن انتخاب اصلح است تا مجلسی تحول خواه، دغدغه مند و بابرنامه داشته باشیم.

 11 اسفند لیله القدر انقلاب اسلامی است

در بخش پایانی مناظره، اخلاقی امیری با بیان اینکه 11 اسفندماه لیله القدر انقلاب اسلامی است، عنوان کرد: انتخابات حق و فرصتی برای مردم است. امروز جوانان گلایه های به حقی دارند و راه حل این مشکلات حضور در انتخابات است. مشکلات را نمی توان با ترک صندوق های رای حل کرد. دست من و شماست که با حضور در انتخابات آینده چهار سال کشور و کیفیت نظارت بر دولت را تعیین کنیم.

وی ادامه داد: امروز با وجود تمام ضعف ها و مشکلات در حوزه مدیریتی، تمام چشم ها به جمهوری اسلامی دوخته شده است. امروز جبهه مقاومت با حضور ما در پای صندوق های رای جان تازه ای خواهد گرفت و در مقابل قدرت های استکباری و ظلم رژیم صهیونیستی کودک کش مقاومت خواهد کرد. امیدوارم زن و مرد و پیر و جوان در روز یازدهم اسفند در این دو انتخابات مهم حضور جدی داشته باشند و در چهار سال آینده مجلس شورای اسلامی و هشت سال آینده مجلس خبرگان، تحولاتی اساسی را در حوزه های قانون گذاری و نظارت مشاهده کنیم.

تمام اقدامات ما باید با هدف تحقق تمدن نوین اسلامی باشد

عظیمی راد نیز با بیان اینکه گفتمان من، تحول خواهی، دغدغه مندی و برنامه داشتن است، گفت: مجلس دوازدهم باید هدف گذاری بلندی را تعریف کند که مقام معظم رهبری در گام دوم طراحی کردند و آن هم دستیابی به تمدن نوین اسلامی است. تمام قانون گذاری ها و نظارت های ما باید مبتنی بر این هدف گذاری تنظیم شود و آغاز تحولی بسیار خوب در مجلس باشد.

وی اضافه کرد: مردم باید نمایندگانی را انتخاب کنند که دغدغه مند باشند. مجلسی که به دنبال تحول  و رفع دغدغه ها و نیازهای مردم است، باید با برنامه باشد. لذا باید ببیینم برای مردم، نخبگان و ظرفیت های مشورتی چه نقش و جایگاهی در نظر داریم.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اخلاقی: وقتی مجلس و دولت هم جناح اند کار نماینده سخت تر است/عظیمی: اقتصاد مقاومتی؛ راه حل مشکل" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اخلاقی: وقتی مجلس و دولت هم جناح اند کار نماینده سخت تر است/عظیمی: اقتصاد مقاومتی؛ راه حل مشکل"، کلیک کنید.