اسماعیلی: هنوز حوزه فرهنگ در مراکز تصمیم گیری یک حوزه حاشیه ای است

اسماعیلی: هنوز حوزه فرهنگ در مراکز تصمیم گیری یک حوزه حاشیه ای است

وزیر فرهنگ گفت: مابه ازای ماهیت فرهنگی انقلاب در نظام حکمرانی به حوزه فرهنگ به اندازه کافی توجه نمی شود و هنوز عقب ماندگی های بسیار جدی داریم و به این حوزه در بسیاری از مراکز تصمیم گیری به عنوان حوزه حاشیه ای نگاه می شود.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری تیتروز، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سه شنبه شب در نخستین جشنواره فرهنگی دانشگاه تهران که در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی این دانشگاه برگزار شد، با بیان اینکه انقلاب ما از اساس فرهنگی است، افزود: در جامعه شناسی انقلاب ها و در دسته بندی نظریات سیاسی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، عوامل فرهنگی برای پیروزی انقلاب ها اساساً مورد توجه نبود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: پیروزی انقلاب اسلامی دسته جدیدی از نظریات را برای فهم علل فرهنگی انقلاب ایجاد کرد تا جایی که شخصیت های مهم علمی در کشورهای مختلف پژوهش های زیادی را برای فهم انقلاب و ماهیت فرهنگی آن انجام دادند.

اسماعیلی ادامه داد: رهبران انقلاب اسلامی ایران شخصیت های بزرگ فرهنگی بوده و هستند؛ امام راحل در دهه سوم و چهارم عمر شریف خود مهم ترین کتب اخلاقی و عرفانی را به نگارش درآوردند، رهبر معظم انقلاب شخصیتی فرهنگی، ادیب، حکیم و فرهنگ دوست هستند و چنین شخصیت والایی در صدر نظام جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

وی گفت: حلقه اصلی یاران امام راحل همگی شخصیت های ممتاز فرهنگی بودند که از جمله آنان می توان به شهید بهشتی، آیت الله مصباح و آیت الله جوادی آملی اشاره کرد و این روند تا امروز هم ادامه دارد.

وزیر فرهنگ ادامه داد: مابه ازای ماهیت فرهنگی انقلاب در نظام حکمرانی، سیاست گذاری و تصمیم سازی، به حوزه فرهنگ به اندازه کافی توجه نمی شود و هنوز عقب ماندگی های بسیار جدی داریم و به این حوزه در بسیاری از مراکز تصمیم گیری به عنوان حوزه حاشیه ای نگاه می شود.

وی گفت: به دلیل ماهیت انقلاب، در دولت مردمی کلان برنامه خود را احیای مرجعیت فرهنگی در کشور قرار دادیم زیرا فرهنگ اصل است و اقتصاد، سیاست و سایر حوزه ها فرع بر فرهنگ هستند که باید این نوع نگاه را ترویج کنیم.

اسماعیلی با بیان اینکه اصحاب فرهنگ و هنر باید به شکلی ملموس درک کنند که در نظام حکمرانی جمهوری اسلامی نگاه شایسته ای به این حوزه می شود، افزود: اگر فرهنگ اصلاح و تقویت شود مشکلات به همان نسبت در همه بخش ها کاهش می یابد و به همین دلیل فرهنگ هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه شخصیت فرهنگی ممتاز از یاران نزدیک امام (ره) و رهبری مسیولیت دولت را بر عهده دارند، تصریح کرد: باید از فضای جدیدی که برای حوزه فرهنگ پدید آمده، تشکر کنم؛ دانشگاه تهران مثل همیشه در این موضوع هم پرچم داری کرده است و می کند و این اقدام مهم که تجربه اولش را از سر می گذراند، امیدواریم به سنتی حسنه تبدیل شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اسماعیلی: هنوز حوزه فرهنگ در مراکز تصمیم گیری یک حوزه حاشیه ای است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اسماعیلی: هنوز حوزه فرهنگ در مراکز تصمیم گیری یک حوزه حاشیه ای است"، کلیک کنید.