انتخابات حق اساسی مردم در مشارکت سیاسی است/ احزاب در بین افراد مورد حمایت خود به زنان توجه کنند

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران انتخابات را یکی از بارزترین عرصه مردم سالاری و حق اساسی مردم در مشارکت سیاسی دانست و گفت: بر همین اساس اگر مشارکت در هر انتخاباتی افزایش یابد وحدت ملی را نشان می دهد که منجر به قدرت ملی و پیشرفت در زمینه های مختلف می شود.

به گزارش تیتروز، سوده نجفی در نطق پیش از دستور خود بیان کرد. انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) یک نقطه عطفی در تاریخ ایران بود که ابعاد منطقه ای و جهانی یافت و حتی بسیاری از کشورهای مسلمان و آزادی خواه را تحت تاثیر خود قرار داد و ثمرات و دستاوردهای قابل توجه ای در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی و ورزشی توسط زنان و مردان به ارمغان آورد.

وی گفت: انقلاب اسلامی از همان روزهای نخستین تولد خود کانون توجهات بود و دشمنان آن به ویژه کشورهای غربی که با استقلال و آزادیِ جمهوری اسلامی دشمنی داشتند؛ تلاش کردند این ایستادگی و حرکت ایران در برابر دخالت سایر کشورها را متوقف کنند و در این راه از هیچ تلاش و کوشش و توطیه ای دست برنداشتند و از هر ابزاری برای رسیدن به اهداف شوم خود استفاده کردند.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه اظهار کرد دشمنان گاه با ترور تعدادی از شخصیت های شاخص و ممتاز علمی، سیاسی و فرهنگی ایران، گاه با تحریم و ایجاد شرایط سخت اقتصادی، گاه با جنگ و به شهادت رساندن بسیاری از جوانان برومند کشور و گاه با جنگ نرم علیه باورها، اعتقادات و فرهنگ این مرز و بوم توطیه می کردند؛  اما ملت ایران با وجود سختی های فراوانی که در این راه متحمل شدند با بصیرت و تکه بر آموزه های دینی بر آرمان های خود استوار بودند و ماندند.

به گفته وی، حضور احاد مردم در راهپیمایی جشن چهل و پنجمین سالروز پیروزی جمهوری اسلامی در روز یکشنبه 22 بهمن توسط ملت شریف ایران در اقصی نقاط کشور جلوه ای از انسجام ملی و امید بود که برگ زرین دیگری در تاریخ پرافتخار ایران اسلامی رقم زد.

نجفی در ادامه اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران به پشتوانه حمایت مردم و تکیه بر توانمندی های خود افتخارات و دستاوردهایی داشته است که هر کدام در ابعاد مختلف نیازمند تبیین از سوی دست اندرکاران می باشد و همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت جهاد تبیین اشاره و تاکید فرمودند «جهاد تبیین یک فریضه است. جهاد تبیین یک فریضه قطعی و یک فریضه فوری است و هر کسی که می تواند باید اقدام کند.»

وی گفت: در همین راستا لازم می دانم به عنوان یک زن اشاره کوتاه و مختصری به این دستاوردها در حوزه زنان داشته باشم.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: سهم زنان در تحولات صورت گرفته به عنوان نیمی از جامعه و مسیول تربیت نیم دیگری از جامعه بر هیچ کس پوشیده نیست. انقلاب اسلامی با درک این موضوع و با توجه به نقش غیرقابل انکار زنان در فعالیت های سیاسی و اجتماعی ایام منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی که منجر به شهادت و دستگیری تعدادی از زنان شد؛ با شکل گیری انقلاب و تغییراتی که در کشور صورت گرفت تحولی اساسی و شگرف در وضعیت زنان جامعه ایران پدید آورد. این موضوع حاصل نگاه انقلاب اسلامی به جایگاه و منزلت زنان بود که توانست دامنه مشارکت آنان را در جامعه گسترش دهد.

نجفی با بیان اینکه میزان باسوادی زنان در 40 سال اخیر با رشد بیش از 4 برابری همراه بوده است؛ به طوری که میانگین نرخ باسوادی زنان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی 53 درصد و اکنون این میزان به 95 درصد رسیده است، گفت: تنها دو سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، فقط 6 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی را زنان تشکیل می دادند که این آمار اکنون به بیش از 50 درصد رسیده است. همچنین تعداد پزشکان زن قبل از انقلاب اسلامی 3 هزار و 500 نفر بود که در سال 1395 به حدود 60 هزار نفر رسیده است.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران آمار پزشکان متخصص زن را در کشور از حدود 600 نفر قبل از انقلاب با افزایش 50 برابری، 30 هزار نفر اعلام کرد و افزود: در حوزه ورزش زنان نیز آمارها حاکی از افزایش حوزه های فعال در این زمینه و رشد حضور و مشارکت زنان در رشته های مختلف ورزشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی دارد. تعداد حضور زنان در ورزش های قهرمانی از 77 هزار نفر در دهه اول انقلاب، به یک میلیون و 400 هزار نفر تا دهه چهارم انقلاب رسیده است و زنان ایرانی در 97 کرسی بین المللی در فدراسیون های ورزشی جهان فعالیت داشته اند و در حوزه اشتغال و کارآفرینی، 4200 صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی با تخصیص 1200 میلیارد ریال اعتبار دولتی فعالیت کرده است. همچنین 2390 زن به عنوان عضو هیات مدیره شرکت های دانش بنیان فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگ و هنر نیز بیش از 900 زن فیلم ساز در عرصه سینما فعالیت دارند که 114 جایزه ملی و 128 جایزه بین المللی توسط فیلمسازان زن در جشنواره های مطرح کسب شده و زنان در 45 جشنواره مطرح بین المللی به عنوان رییس هیات داوران حضور داشته اند.

به گفته عضو شورای شهر تهران، در عرصه قدرت و تصمیم گیری نیز 25 درصد از مدیران دولتی کشور در همه سطوح عالی، میانی و پایه مدیریت اجرایی زنان هستند و در مجموع فعالیت حدود 1200 زن قاضی در کشور، رشد 227 درصدی زنان داوطلب نمایندگی مجلس در دوره یازدهم، کسب 111 کرسی مجلس شورای اسلامی توسط زنان در 11 دوره، ارتقاء میزان مشارکت زنان در مجلس به 59 درصد و حضور 5 برابری زنان نماینده مجلس شورای اسلامی از دور اول از دستاوردهای زنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

نجفی با بیان اینکه این موارد تنها بخشی از این موفقیت به لحاظ آماری می باشد و قطعا زنان شایستگی بیشتری دارند و باید ضمن توجه به انتقادات آنان نسبت به برخی از موانع و مشکلات، زمینه مشارکت آنها در همه عرصه ها فراهم شود، گفت: یکی از موضوعات مهم این روزهای کشور مسیله انتخابات 11 اسفند است. اهمیت این انتخابات آنجا مشخص می شود که دشمنان از ماه ها قبل در تلاش هستند تا این انتخابات را بی اهمیت جلوه دهند و به مردم القا کنند که رای شما تاثیر ندارد. سیوالی که باید از مروجین عدم شرکت در انتخابات پرسید این است که اگر رای مردم اهمیتی ندارد چرا برای رای ندادن آنها تمام تلاش خود را به کار بستید و با استفاده از ابزارها و امکانات گوناگون خود در این زمینه فعالیت می کنید؟

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران در ادامه نطق خود که متن آن در اختیار رسانه ها قرار گرفت، با تاکید بر اینکه انتخابات یکی از بارزترین عرصه مردم سالاری و حق اساسی مردم در مشارکت سیاسی است، اظهار کرد: بر همین اساس انتخابات یک فریضه برای دخالت در سرنوشت خود می باشد که اگر مشارکت در هر انتخاباتی افزایش یابد وحدت ملی را نشان می دهد که منجر به قدرت ملی و پیشرفت در زمینه های مختلف می شود.

وی گفت: یکی از گروه های مهم در هر انتخاباتی بانوان هستند که با توجه به دربرگیری آنها در جامعه نقش قابل توجهی در افزایش مشارکت در انتخابات دارند و نباید این ظرفیت مهم غیر قابل انکار در انتخابات فراموش شود و از سوی دیگر این حق جامعه زنان است که نمایندگانی در عرصه تصمیم گیری و سیاست گذاری و وضع قوانین داشته باشند تا دغدغه های آنها مدنظر قرار گیرد؛ لذا این انتظار از گروه های سیاسی و احزاب وجود دارد که در بین افراد مورد حمایت خود توجه لازم را به بانوان داشته باشند.

عضو شورای شهر تهران افزود: همان طور که رهبر معظم انقلاب در دیداری که امسال و سال گذشته با بانوان به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) داشتند، به صراحت بر حضور بانوان در عرصه های اجتماعی و سیاسی اشاره و تاکید کردند که «در جایی مانند وزارت یا نمایندگی مجلس اگر بانوی مجرب و کارآمد بهتر و شایسته تری وجود دارد، از نظر اسلام هیچ محدودیتی برای تصدی او وجود ندارد» و ان شاءالله ملت ایران در انتخابات 11 اسفند نیز همچون گذشته مشارکت قابل قبولی داشته باشند و با انتخاب افراد اصلح زمینه تشکیل یک مجلس قوی و انقلابی را فراهم کنند.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتخابات حق اساسی مردم در مشارکت سیاسی است/ احزاب در بین افراد مورد حمایت خود به زنان توجه کنند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتخابات حق اساسی مردم در مشارکت سیاسی است/ احزاب در بین افراد مورد حمایت خود به زنان توجه کنند"، کلیک کنید.