انتقاد از رفتارهای سلیقه ای پیمانکاران در اجرای طرح های مناسب سازی معابر تهران

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران بر لزوم تدوین دستورالعمل یکپارچه مناسب سازی کالبدی – فضایی شهر تهران برای تردد افراد با معلولیت تاکید کرد.

به گزارش تیتروز، زهرا شمس احسان در تذکر پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران بر لزوم تدوین دستورالعمل یکپارچه مناسب سازی کالبدی-فضایی شهر تهران برای تردد افراد دارای معلولیت تاکید کرد و گفت: با وجود الزامات قانونی همچون حکم 17 برنامه چهارم توسعه مبنی بر «اجرای مناسب سازی اماکن، معابر، فضاهای عمومی، ایستگاه ها و ناوگان حمل و نقل درون شهری برای برخورداری عادلانه توان یابان و سالمندان»، هنوز شهر تهران فاقد ضوابط و استانداردهای یکپارچه و جامع برای تسهیل تردد و دسترسی آزادانه شهروندان دارای انواع معلولیت است.

وی ادامه داد: این امر سبب شده تا بسیاری از فضاهای عمومی نظیر معابر، پارک ها و فضای سبز فاقد شرایط کالبدی مطلوب برای رفع موانع دسترسی افراد با محدودیت های جسمی-حرکتی، بینایی، شنوایی و… باشند.      

شمس احسان گفت: عدم تدوین یک دستورالعمل جامع و تفصیلی که تمامی جزییات لازم برای مناسب سازی کالبدی و ارتقای دسترس پذیری فضاهای شهری را پوشش دهد، موجب بروز رویکردهای متفاوت و سلیقه ای در اجرای پروژه های عمرانی توسط پیمانکاران شده است؛ همچنین این امر علاوه بر سردرگمی شهروندان دارای معلولیت، فرصت های اجتماعی بسیاری را از آنان سلب کرده است.

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تاکید کرد: ضروری است شهرداری تهران در اولویت نخست، دستورالعمل جامع و تخصصی مناسب سازی فضاهای شهری را تدوین و ابلاغ کند.

وی خاطرنشان کرد: این دستورالعمل باید کلیه استانداردها و الزامات معماری، شهرسازی و مهندسی را برای ایجاد یک محیط کالبدی بدون مانع و قابل دسترس برای همه اقشار جامعه به ویژه افراد دارای انواع معلولیت پیش بینی کند؛ سپس نظارت دقیق بر اجرای صحیح آن توسط کلیه پیمانکاران و ارکان اجرایی ضروری است.

شمس احسان اظهار کرد: فراهم آوردن بستر لازم برای حضور آزاد و مشارکت کامل افراد با معلولیت در جامعه، منجر به استقلال فردی، شکوفایی استعدادها، ارتقای سلامت روحی و جسمی و کاهش مشکلات آنان و خانواده هایشان خواهد شد؛ لذا انتظار می رود شهرداری تهران ضمن ارایه گزارش مستند از آخرین اقدامات، نسبت به تدوین دستورالعمل مذکور و برنامه ریزی جامع جهت مناسب سازی فضاهای شهری اقدام کنند.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتقاد از رفتارهای سلیقه ای پیمانکاران در اجرای طرح های مناسب سازی معابر تهران" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتقاد از رفتارهای سلیقه ای پیمانکاران در اجرای طرح های مناسب سازی معابر تهران"، کلیک کنید.