اکبری: برخی نیازهای داخلی ایران را از طریق سوریه تامین می کنیم

به گزارش تیتروز، کشور سوریه از شرکای راهبردی ایران در حوزه های مختلف اعم از سیاسی، امنیتی، نظامی و اقتصادی در سال های پس از انقلاب اسلامی محسوب می شود. این کشور ظرفیت های فراوانی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی دارد که تاکنون به نحو شایسته و مناسب از سوی ایران مورد توجه قرار نگرفته بود اما پس از سفر رییس جمهور به این کشور، همکاری های اقتصادی در کانون رایزنی ها قرار گرفت.

به گزارش تیتروز اواسط اردیبهشت ماه سال جاری بود که حجت الاسلام «سیدابراهیم رییسی» رییس جمهور کشورمان به دعوت «بشار اسد» به سوریه سفر کرد و در این سفر برنامه جامع همکاری های راهبردی و بلندمدت ایران و سوریه در حوزه های مختلف و همچنین 14 سند همکاری بین دو کشور در حوزه های همکاری های تجاری، نفت و انرژی، فنی-مهندسی، مسکن، حمل و نقل ریلی و هوایی، مناطق آزاد و بخش خصوصی، ارتباطات و فناوری و زلزله و امدادرسانی و تسهیل امور زیارتی، به امضا رسید.

جمهوری اسلامی ایران از نظر سیاسی با سوریه روابط نزدیکی دارد و اکنون این روابط می تواند ماهیت اقتصادی هم پیدا کند که هر دو کشور از منافع آن بهره مند شوند. ایران ظرفیت بالایی در بخش تولید محصولات معدنی دارد و از آنجا که سوریه به دلیل آسیب های ناشی از جنگ نیازمند بازسازی است، باید پروژه هایی در این زمینه تعریف شود. از سوی دیگر ایران از توان خدمات فنی و مهندسی بالایی نیز برخوردار است و امتحان خود را در کشورهای دیگر پس داده است؛ در نتیجه بهترین کشوری که می تواند سوریه را بازسازی کند، به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران باشد.

سوریه با توجه به شرایط ژیوپلیتیک و ژیواستراتژیک خود در نقطه اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا قرار دارد و می تواند دروازه ورود جمهوری اسلامی ایران به بازارهای این سه قاره باشد.

نکته مهم آنکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک متحد راهبردی سوریه اکنون می تواند با نقش آفرینی در دوره بازسازی این کشور ضمن افزایش همبستگی دو ملت و تقویت اقتصادی، حضور خود را در منطقه غرب آسیا از لایه نظامی و امنیتی به لایه اقتصادی گسترش دهد.

گفت وگوی خبرگزاری تیتروز با «حسین اکبری» سفیر کشورمان در سوریه پیرامون ظرفیت های اقتصادی سوریه و ضرورت استفاده از این ظرفیت ها و همچنین انجام دیپلماسی اقتصادی در این کشور توسط ایران را از نظر خواهید گذراند.

«حسین اکبری» در پاسخ به این سوال که دیپلماسی اقتصادی ایران تا چه میزان در سوریه فعال است اظهار کرد: فشار همه جانبه نظام سلطه جهانی با محوریت آمریکا، در حوزه اقتصادی بر کل کشورهای مقاومت وجود دارد؛ در سوریه شرایط سخت تحریمی باعث شده تا تقریباً هیچ کشوری به جز ایران، نتواند با سوریه ارتباط داشته باشد.

وی با بیان اینکه سوریه کشوری غنی است و تا قبل از جنگ تمام نیاز خود را تامین می کرد و حتی صادرات بسیار خوبی داشت، افزود: در سال 2009 که اروپا و آمریکا شرایط بد اقتصادی را تجربه می کردند، سوریه 5 درصد رشد اقتصادی داشت.

می توانیم «برخی نیازهای داخلی ایران» را از طریق سوریه تامین کنیم

سفیر کشورمان در سوریه با اشاره به ظرفیت های اقتصادی سوریه، اظهار کرد: 67 درصد اقتصاد سوریه متکی به کشاورزی است و 20 درصد با صنعت تامین می شود. سوریه دارای تولیدات داخلی است و در زمینه نساجی نیز جزء کشورهای صادرکننده است. یکی از ظرفیت های مناسب در سوریه، ظرفیت های معدنی و فسفر و مواد اولیه کودهای کشاورزی فسفری است.

اکبری با بیان اینکه سوریه در گذشته کشور صادرکننده در جمع کشورهای عربی ثروتمند محسوب می شد، تصریح کرد: مردم سوریه نیز در حوزه کشاورزی و صنعت نساجی، روغن زیتون، شیرینی و شکلات فعال بودند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران قابلیت ها و ظرفیت های خوبی در برخی حوزه ها دارد و امیدوارم با زیرساخت های اقتصادی که پس از سفر رییس جمهور به سوریه ایجاد شده، بتوانیم در آینده پیشرفت های خوبی در روابط دو کشور داشته باشیم.

اکبری اظهار کرد: با توجه به شرایط ژیوپلیتیک سوریه، سرمایه گذاری کردن و از طریق این کشور با دنیا مبادلات اقتصادی داشتن، یک نوع فرصت به شمار می آید؛ ثانیاً در حوزه های نفت، پتروشیمی و برق می توانیم به سوریه کمک کنیم و حتی برخی نیازهای داخلی کشور را می توانیم از طریق سوریه تامین کنیم.

ایران و سوریه «جاذبه های اقتصادی» خوبی برای کشورهای ثالث دارند

سفیر کشورمان در سوریه افزود: در اقتصاد پایاپای با سوریه می توانیم صادرات و واردات خوبی داشته باشیم و هم از فرصت های اقتصادی موجود در این کشور استفاده کنیم تا بخش خصوصی هر دو کشور بتوانند از این طریق، فعالیت خود را ادامه دهند.

اکبری با اشاره به توافق های امضاشده در سفر رییس جمهور به سوریه، اظهار کرد: تقریباً عمده توافق هایی که در سفر رییس جمهور به سوریه انجام شد، مثل تاسیس بانک مشترک و زیرساخت پرداخت مستقل، بیمه، تجارت آزاد، گمرک و مباحث گمرکی، زیرساختی بودند که خوشبختانه بسیاری از آن ها اجرایی شده است؛ البته بخشی از این موارد باید در هیات دولت دو کشور تصویب و سپس تبدیل به قانون شوند تا به مرحله اجرا درآیند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه روند پیشرفت توافق های سفر رییس جمهور به سوریه بسیار خوب بوده و بسیاری از آن ها را به نقطه پایانی رسانده ایم و امیدواریم در فرصت آینده بتوانیم بسیاری از آن ها را اجرایی کنیم.

سفیر کشورمان در سوریه یادآور شد: بخش خصوصی ایران و سوریه توانایی مالی خوبی دارند؛ همچنین دو کشور از جاذبه های اقتصادی خوبی برای کشورهای ثالث برخوردار هستند.

رژیم صهیونیستی در سوریه به دنبال «بهره برداری تبلیغاتی» است

اکبری در ادامه با اشاره به شهادت مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، اظهار کرد: رژیم صهیونیستی، اصل عنصر مقاومت را جمهوری اسلامی ایران می داند؛ جمهوری اسلامی ایران هرگز حمایت خود از مقاومت را پنهان نکرده است.

سفیر کشورمان در سوریه افزود: پس از عملیات «طوفان الاقصی» و شکست رژیم صهیونیستی، این رژیم به دنبال ترمیم ضعف های خود است و سعی می کند در فضای رسانه ای اقدامات خود را تبلیغ کند که البته باز هم با شکست هایی مواجه شده است؛ لذا سعی می کند در محیط داخلی خود و افکار عمومی و فضای بین الملل ادعا کند که از یک توانمندی نسبی، برخوردار است.

اکبری گفت: رژیم صهیونیستی در لبنان، یمن و همچنین از طریق مقاومت عراق تحت فشار قرار گرفته است؛ بنابراین به دنبال بهره برداری تبلیغاتی از طریق انجام برخی اقدامات در سوریه است.

وی با اشاره به اقدام جمهوری اسلامی ایران در هدف قراردادن مقر امنیتی صهیونیستی در منطقه اربیل، افزود: اقدام ایران کاملاً جدی و اساسی بود و مساله پنهانی یا غیر رسمی نبود؛ طبیعتاً این نوع تقابل از گذشته در اشکال مختلف وجود داشته که این مورد هم یک شکلی از تقابل بود.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اکبری: برخی نیازهای داخلی ایران را از طریق سوریه تامین می کنیم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اکبری: برخی نیازهای داخلی ایران را از طریق سوریه تامین می کنیم"، کلیک کنید.