اینسایدر: بایدن نمی خواهد شانس انتخاباتی خود را با ناتویی شدن اوکراین تضعیف کند

اینسایدر: بایدن نمی خواهد شانس انتخاباتی خود را با ناتویی شدن اوکراین تضعیف کند

یک رسانه آمریکایی گزارش داد، بایدن در را به روی ورود اوکراین به ایتلاف ناتو بسته نگه داشته چون این اتفاق منجر به تضعیف شانس این رییس جمهور آمریکا برای کسب پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2024 می شود.

به گزارش تیتروز، «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا چند روز پیش در مصاحبه با مجله «تایم» اظهار کرد حاضر به پشتیبانی از «ناتویی شدن اوکراین» نیست و افزود زمانی که در مقام معاون رییس جمهور آمریکا به اوکراین سفر کرد، شاهد «فسادی چشمگیر» در آنجا بود. بایدن در ادامه این مصاحبه بیان داشت: «ناتو به معنی صلح نیست.»

او گفت: «برای صلح (در اوکراین) باید اطمینان حاصل کرد روسیه هرگز اوکراین را اشغال نکند.»

به نوشته روزنامه آمریکایی «بیزنس اینسایدر»، به نظر می رسد جو بایدن یک خط قرمز را برای به عضویت درآمدن اوکراین در ایتلاف ناتو تعیین کرده است. بیزنس اینسایدر گزارش داد، این مصاحبه بایدن همچون ضربه ای به مقام های اوکراینی است که دایما برای ورود سریع این کشور به ناتو بعد از خاتمه جنگ فشار وارد می آورند.

روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» هم چند روز قبل در گزارشی فاش کرد عدم پیشرفت در مسیر عضویت اوکراین در ناتو یک عامل بزرگ ایجاد تنش در روابط آمریکا-اوکراین شده است. اوکراین حالا چشم امید به اجلاس بعدی سران ناتو دارد که قرار است در بازه 9-11 ژوییه در واشنگتن برگزار شود. کی یف تلاش دارد به عضویتش در ایتلاف ناتو بعد از جنگ قطعیت بیشتری ببخشد.

«جولیان اسمیت» سفیر آمریکا در ناتو ماه گذشته میلادی در مصاحبه ای دعوت از اوکراین برای عضویت در ناتو در جریان اجلاس این ایتلاف در ماه ژوییه را بعید دانسته و احتمال وعده دادن یک بسته امنیتی دیگر به کی یف در جریان اجلاس که به گفته او نقش یک «پل» را برای این عضویت ایفا کند، مطرح کرد.

او ادامه داد: «این یک پل روشن و فولادین خواهد بود و ما هر آنچه که بتوانیم انجام خواهیم داد تا به دوستانمان در اوکراین کمک کنیم که گام به گام از روی این پل عبور کرده و سرانجام به عضویت برسند.»

به نوشته نشریه آمریکایی، امیدهای اوکراین برای عضویت در ناتو در صورتی که متحدان غربی از ارایه یک برنامه برای تسریع این عضویت امتناع کنند، کمرنگ خواهد شد.

«لیو لیترا» کارشناس شورای روابط خارجی اروپا به بیزنس اینسایدر گفت: «بایدن می خواهد برای عامه آمریکایی ها جا بیندازد که واشنگتن در این فرآیند شریک نمی شود، با این هدف که شانسش برای کسب دوباره پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تضعیف نشود.»

لیترا با اشاره به مصاحبه چند روز پیش بایدن با مجله انگلیسی «تایم» بیان داشت: «هیچکس در ناتو و به ویژه در آمریکا خواستار آزمودن بند پنجم اساسنامه ناتو (درباره دفاع جمعی) نیست.»

بند پنجم اساسنامه ناتو با موضوع اصل دفاع جمعی، آمریکا و کشورهای غربی را به متعهد ساختن قوای نظامی خود به دفاع از اوکراین ملزم خواهد کرد. بیزنس اینسایدر نوشت که اوکراین باید به جای عضویت در ناتو به دنبال دریافت «تضمین های امنیتی» برود.

اوکراین علاوه بر اعلامیه مشترک گروه هفت در جریان اجلاس ژوییه سال گذشته ناتو در شهر ویلنیوس، 15 توافق امنیتی دوجانبه را با کشورهای عضو ناتو امضا کرده است.

«استفان مایستر» رییس برنامه شرق اروپا در شورای روابط خارجی آلمان به بیزنس اینسایدر گفت شکست ضدحمله اوکراین در تابستان سال گذشته یک هشدار بیدارباش برای متحدان کی یف بود. او اظهار کرد بسته های امنیتی که غربی ها به اوکراین متعهد شده اند قرار است به کی یف «پشتیبانی نظامی و امنیتی بلندمدت قابل اعتمادتر از سوی کشورهای عضو ناتو» را عرضه کند.

به نوشته بیزنس اینسایدر، برخی از مقام های اوکراینی معتقدند این تضمین ها «تغییردهنده بازی» هستند. «اولکساندر لیتویننکو» رییس شورای امنیت اوکراین بعد از آنکه کی یف در ماه ژانویه یک توافق امنیتی را با بریتانیا امضا کرد، در مجله «اکونومیست» نوشت: «توافق ها با موضوع همکاری امنیتی به تدریج اوکراین را وارد فضای امنیتی غرب کرده، بدون آنکه حضور سربازان غربی در خاک اوکراین را ضروری سازد.»

او ادامه داد: «یک چنین توافق هایی پایه و اساس الحاق اوکراین به ناتو را ایجاد می کند که تصمیم مربوط به آن در سال 2008 در بخارست به دنبال استقبال این ایتلاف از نامزد شدن کی یف برای پیوستن به آن گرفته شد.»

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به بیزنس اینسایدر تایید کرد یک توافق امنیتی میان آمریکا-اوکراین در دست تدوین است.

«دیوید فان ویل» دستیار دبیرکل ناتو سه شنبه به خبرنگاران گفت: «یکی از پیشنهادات تایید شده که در جریان اجلاس امسال ناتو در ماه ژوییه ارایه خواهد شد شامل عرضه یک توافق از سمت ناتو به اوکراین با موضوع گسترش همکاری در زمینه فن آوری های دفاعی و تبادلات اطلاعات در خصوص توانمندی های جنگ الکترونیک روسیه است.»

با این وجود استفان مایستر اظهار کرد عدم وجود تعهدات در زمینه کمک های نظامی باثبات برای اوکراین بعد از سال 2024 «چالش های پیش روی ناتو و متحدانش و شکاف ها در میان ناتو را منعکس می کند.»

او بیان داشت این بسته ها واکنشی به عدم وجود توافق در میان کشورهای عضو بر سر یکپارچه ساختن این ایتلاف هستند و هر یک از اعضای ناتو مجبور است بیشتر بر سر این که خودش از اوکراین حمایت بلندمدت به عمل بیاورد، برنامه ریزی کند.

به نوشته بیزنس اینسایدر، کارشناسان هشدار می دهند به رغم آنکه متحدان در ناتو به ابراز حمایت از اوکراین پرداخته اند اما تضمین های آنها به کی یف بدون دادن قول وعده عضویت کامل در ناتو، چندان موثر واقع نخواهند شد. «مایکل مک کی» یک تحلیلگر کانادایی در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «تضمین های امنیتی برای اوکراین بدون عضویت این کشور در ناتو دروغ های فاحشی بیش نیستند.»

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اینسایدر: بایدن نمی خواهد شانس انتخاباتی خود را با ناتویی شدن اوکراین تضعیف کند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اینسایدر: بایدن نمی خواهد شانس انتخاباتی خود را با ناتویی شدن اوکراین تضعیف کند"، کلیک کنید.