این سه کارگردان خاطره انگیزترین سریال های مناسبتی ماه رمضان را ساخته اند

به گزارش خبرگزاری تیتروز، از میان کارگردانانی که طی سالیان دراز پشت دوربین سریال های رمضانی قرار گرفته اند، چند نام هستند که استانداردهای تولید سریال های مناسبتی را ارتقا داده اند. رضا عطاران، علیرضا افخمی و حسن فتحی از جمله این کارگردانان هستند که موفق ترین سریال های رمضانی را ساخته اند. در ادامه نگاهی به سریال های رمضانی موفق این سه کارگردان انداخته ایم.

رضا عطاران
همشهری آنلاین نوشت:«خانه به دوش» (1382)، «متهم گریخت» (1384) و «بزنگاه» (1387)، 3 سریال ماه رمضانی رضا عطاران بودند که در زمان پخش با استقبال بسیار زیادی مواجه شدند. طنز عطاران با سایر سریال های طنز تفاوتی اساسی داشت و در آن سال ها حسابی به دل مخاطبان تلویزیون می نشست. او در سریال هایش به زندگی آدم های طبقه پایین و مشکلات و مصایب زندگی آنها می پرداخت، بدون اینکه بخواهد شعار بدهد یا از نشان دادن گوشه هایی از زندگی آنها که با نگاه رسمی سازگاری نداشت، طفره برود. عطاران در نمایش روزمرگی زندگی طبقه پایین و تضادهایشان با شخصیت هایی از طبقه بالا تا جایی که می توانست در نزدیکی خطوط قرمز حرکت و تمام پتانسیل طنز یک موقعیت نمایشی را استخراج می کرد. هنوز که هنوز است تکه هایی از سریال های عطاران در فضای مجازی دست به دست می شود و با اینکه بیش از یک دهه از تاریخ ساخت شان می گذرد، همچنان بانمک هستند و با تماشاگرانی از نسل های جدید ارتباط برقرار می کنند. عطاران سال هاست که دیگر با تلویزیون همکاری نمی کند و ترجیح داد که در سینما به فعالیت خود ادامه دهد.
این سه کارگردان خاطره انگیزترین سریال های مناسبتی ماه رمضان را ساخته اند

علیرضا افخمی
علیرضا افخمی یکی دیگر از کارگردانان موفق در ساخت سریال های رمضانی است. مشهورترین کار او سریال «او یک فرشته بود» بود که در رمضان سال 1384 از شبکه دو پخش شد. این سریال پایه گذار ژانر ماورایی در سریال های رمضانی شد و بعد از آن سریال های دیگری مثل «اغما» (سیروس مقدم، 1386) در حال و هوایی مشابه آن ساخته شدند. افخمی بار دیگر در «پنج کیلومتر تا بهشت» (1390) داستانی ماورایی را دستمایه کار خود قرار دارد. در این سریال یک روح در مرکز داستان قرار دارد که سعی می کند با اطرافیانش ارتباط برقرار کند. البته این سریال یک حاشیه هم داشت؛ پس از پخش این سریال، کودکی تصمیم گرفت تبدیل به روح شود. این کودک به میله بارفیکس خانگی یک روسری را قلاب کرد و سرش را داخل آن قرار داد و در نهایت دچار مرگ مغزی شد.

افخمی در رمضان سال 1400 سریال «احضار» را با حال و هوای ماورایی برای تلویزیون ساخت، اما انتقادهای زیادی به کیفیت این سریال وارد شد. شاید «احضار» را باید آخرین تجربه افخمی در ژانر ماورایی محسوب کرد. افخمی با سریال «زیرزمین» (1385) نشان داد که در ساخت داستان های غیرماورایی هم تبحر دارد. زیرزمین از حضور ابوالفضل پورعرب و مرحوم فتحعلی اویسی در کنار هم بهره می برد و داستانی پرکشش با موقعیت های طنزآمیز را روایت می کرد.
این سه کارگردان خاطره انگیزترین سریال های مناسبتی ماه رمضان را ساخته اند

حسن فتحی
حالا دیگر نام حسن فتحی یادآور سریال های «شهرزاد» و «جیران» است اما سال ها پیش از کوچ فتحی به شبکه نمایش خانگی، این کارگردان یکی از سریال سازان موفق تلویزیون بود که آثارش مورداقبال مردم واقع می شد. بی شک موفق ترین اثر فتحی در تلویزیون در ماه مبارک رمضان «میوه ممنوعه» (1386) بود. بازی علی نصیریان، هانیه توسلی و امیر جعفری در این سریال از عوامل اصلی جذابیت آن بود. سعید قطبی زاده، منتقد سینما، یکی از علت های موفقیت این سریال را چنین توضیح داده بود: «برای نخستین بار در ایران، سازندگان میوه ممنوعه ضرورت سپردن وظیفه نگارش دیالوگ ها را برعهده فردی علاوه بر نویسنده فیلمنامه احساس کرده اند که این مورد اتفاق خوبی در تلویزیون ایران است. البته امکان دارد این تصمیم برای افزایش سرعت نگارش اتخاذ شده باشد اما در هر صورت استفاده از 2 نویسنده که اولی ساختمان اصلی را نوشته و دومی دیالوگ ها را تنظیم کرده، به نفع سریال تمام شده است. بر اساس یک سنت قدیمی در سینمای جهان، تهیه کنندگان به نویسنده سفارش نوشتن داستانی را می دهند. سپس فیلمنامه نویس، داستان موردنظر را تبدیل به فیلمنامه می کند و فرد دیگری دیالوگ های اثر را به نگارش درمی آورد. اما این مراحل هیچ گاه در سینما و تلویزیون ایران تجربه نشده است». «در مسیر زاینده رود» (1389) دیگر سریال ماه رمضانی ساخته حسن فتحی بود که نتوانست موفقیت میوه ممنوعه را برای او به ارمغان آورد.

شاید اگر فتحی هنوز با تلویزیون همکاری می کرد، بار دیگر می توانست سریال محبوبی برای ماه رمضان بسازد و مخاطبان سریال های رمضانی را افزایش دهد.

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این سه کارگردان خاطره انگیزترین سریال های مناسبتی ماه رمضان را ساخته اند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این سه کارگردان خاطره انگیزترین سریال های مناسبتی ماه رمضان را ساخته اند"، کلیک کنید.