بارندگی شدید و کولاک در 16 استان و صدور هشدار نارنجی هواشناسی

آفتاب نیوز :

صادق ضیاییان درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: روز آینده چهارم فروردین در مناطقی از شمال غرب و غرب کشور، شمال شرق و ارتفاعات البرز مرکزی رگبار پراکنده و وزش باد داریم.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز یکشنبه پنجم فروردین با ورود سامانه بارشی به جنوب غرب کشور در غرب و جنوب کشور، مناطقی از کرمان، غرب هرمزگان و اصفهان آسمان ابری و بارانی می شود.

وی گفت: در این روز در شمال غرب فارس، کهگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر، جنوب شرق خوزستان، جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، کرمانشاه و شمال ایلام شدت بارش ها بیشتر است.

وی گفت: روز یکشنبه پنجم فروردین در غرب و جنوب غرب و دامنه های جنوبی البرز وزش باد شدید داریم و روز دوشنبه در نیمه شرقی کشور و دامنه های جنوبی البرز و روز سه شنبه در جنوب شرق و دامنه های جنوبی البرز وزش باد شدید داریم.

ضیاییان افزود: روز دوشنبه غیر از سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان در اغلب نقاط کشور آسمان ابری و بارانی است، در نیمه جنوبی کشور بارش به صورت رگبار و رعد و برق وزش باد شدید و احتمال تگرگ خواهد بود.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: روز ششم فروردین در استان های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، جنوب اصفهان و شرق خوزستان، جنوب ایلام، لرستان و ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی بارش ها شدت دارد.

وی افزود: روز سه شنبه در نوار شرقی کشور رگبار پراکنده داریم و به تدریج در بعد از ظهر مناطقی از شمال غرب به ویژه آذربایجان غربی و کردستان بارش باران خواهیم داشت.

یخبندان در همدان و شهرکرد

وی درباره وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران روز آینده قسمت ابری گاهی وزش باد شدید پیش بینی می شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت 21 و 12 درجه خواهد بود.

وی افزود: روز آینده شهرکرد با کمینه دمای 3 درجه زیر صفر و همدان با کمین دمای یک درجه زیر صفر سردترین مراکز استان و بندرعباس با پیشینه دمای 29 درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان خواهد بود.

هشدار نارنجی سازمان هواشناسی برای 16 استان

وی با اشاره به صدور هشدار نارنجی از سوی سازمان هواشناسی گفت: روز یک شنبه 1403/01/05 تا دوشنبه 1403/01/06، بارندگی شدید، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد تگرگ، در نقاط کوهستانی و سردسیر کولاک برف خواهیم داشت، این شرایط یک شنبه در جنوب آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، غرب و جنوب لرستان، شمال و نیمه شرقی خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی بوشهر و شمال و غرب فارس، حاکم است.

ضیاییان اضافه کرد: روز دوشنبه 1403/01/06 این شرایط جوی در نیمه جنوبی همدان، مرکزی، قم، البرز، تهران، غرب و جنوب اصفهان، لرستان، جنوب ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و فارس حاکم است.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: در این راستا لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، احتمال سقوط بهمن در دامنه های برف گیر، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه های موقت بویژه چادر های مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی، پیش بینی می شود.

وی اضافه کرد: توصیه می شود همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت بویژه چادر های مسافرتی، لایروبی کانال ها و آب رو ها در نواحی سردسیر و آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه های مربوطه در دستور کار باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بارندگی شدید و کولاک در 16 استان و صدور هشدار نارنجی هواشناسی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بارندگی شدید و کولاک در 16 استان و صدور هشدار نارنجی هواشناسی"، کلیک کنید.