باید برای عملیاتی شدن بهینه سند تحول و توسعه دانشگاه گام برداریم

باید برای عملیاتی شدن بهینه سند تحول و توسعه دانشگاه گام برداریم

رییس مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سند تحول و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی سند راهبردی است که بر اساس تحلیل بیان شده، باید به سمت عملیاتی شدن بهینه آن گام برداریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری تیتروز، سیدجواد آل یاسین، رییس مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی در نشست شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: از اساسی ترین برنامه ها برای ارایه راه حل عملیاتی مطالعه و روش علمی همراه با همفکری، هماهنگی و همدلی در اجرا است.

وی با تاکید بر این موضوع که رسالت دانشگاه جامعه سازی، تربیت، پژوهش و کار فرهنگی و آموزشی است، عنوان کرد: دانشگاه با برنامه ریزی برای توسعه فعالیت های اقتصادی نباید از مدار اصلی خود خارج شود و باید برای انتخاب و تدوین برنامه صحیح از دستورالعمل های عقلایی، علمی و متناسب با ظرفیت ها و توانمندی های استان بهره مند شود.

این مسیول دانشگاهی با بیان اینکه برنامه ها برای حصول نتایج ارزنده و اثربخش باید کوتاه مدت و میان مدت باشد، گفت: با توجه به اینکه منابع انسانی آگاه و فاضل در استان های مختلف استان از اقتصاد، فرهنگ، استعداد و ظرفیت منطقه خود شناخت کامل، مبسوط و جامعی دارند باید با هم همفکر شوند و ارایه راهکار داشته باشند؛ پیشنهاد از سوی استان، طراحی و فکر از سوی استان، تصویب، کمک و برنامه کلان هم از سوی سازمان مرکزی این همراهی، همفکری و تعامل دوسویه می تواند برنامه میان مدت را ایجاد کند که اجرای آن تسهیل کننده پیشرفت و توسعه باشد.

رییس مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این موضوع که امید و روحیه داشتن از الزامات موفقیت است، عنوان کرد: برای مشاهده آثار و نتایج عملیاتی، جلسات در دانشگاه باید به معنای واقعی علمی پژوهشی و با مطالعه برگزار شود، آمار و اطلاعات بیان شده در جلسات باید به صورت میدانی از بستر جامعه جمع آوری شوند و درخواست ها و مطالبات باید منطق و پشتوانه علمی داشته باشد.

آل یاسین افزود: مهم ترین موضوعی که باعث ارتقا سازمان ها خواهد شد، سند های تدوین شده توسط آن سازمان است که بر اساس اهداف و برنامه های سازمان طراحی و نگارش می شود، همین سند ها هستند که به سازمان ها ارزش می دهند؛ اما مشکل عمده اسناد تدوین شده این بوده که بالاترین افراد سازمان به آن متعهد نیستند و سند اولویت آنها نیست، سند تحول و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی محتوا و برنامه ای است که باعث شده مدیران بالادستی در بالاترین سطح به آن متعهد باشند و خود را موظف به اجرایی و عملیاتی کردن آن کنند.

وی بیان کرد: هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامی پس از تدوین سند تحول و توسعه دارای مسیر مناسب و مطلوب است که این سند دارای اهداف ارزشمندی بوده؛ باید در نظر داشت که ممکن است همه اهداف محقق نشود؛ اما در هر مرحله که نتایج مثبت حاصل شود موفقیت اثربخش را به همراه داشته و این امر خود نشان از این دارد که مسیر پیشرو با سند تحول و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی مسیری درست و کارآمد است.

این مسیول دانشگاهی مطرح کرد: سند تحول و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی سند راهبردی بوده که بر اساس تحلیل بیان شده، باید به سمت عملیاتی شدن بهینه آن گام برداریم، گام اول، پذیرش سند توسط بالاترین مدیران بود که به خوبی انجام پذیرفت، در گام دوم باید موانع اجرا شناسایی و رفع شود و این امر نیازمند یک تعامل و همراهی مستمر و گسترده است. در اجرای بهینه و کارآمد سند باید همه عوامل از ابتدای زنجیره تا انتها متعهد به آن باشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باید برای عملیاتی شدن بهینه سند تحول و توسعه دانشگاه گام برداریم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باید برای عملیاتی شدن بهینه سند تحول و توسعه دانشگاه گام برداریم"، کلیک کنید.