برنامه ملی «سلامت خانواده» گامی برای پوشش همگانی سلامت

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به مشارکت گسترده مردمی و سایر دستگاه ها و ظرفیت های ذینفع در حوزه بهداشت در طول دهه های گذشته، گفت: با مردمی سازی سلامت به سمت پوشش همگانی سلامت حرکت می کنیم.

به گزارش تیتروز، دکتر حسین فرشیدی به تاکیدات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) بر توجه به سرمایه مردمی به عنوان دریای بی پایان توانمندی و ایثار و لزوم توجه به بهداشت و پیشگیری اشاره و ابراز امیدواری کرد که در هفته سلامت نتایج یکسال تلاش بی وقفه در پیاده سازی برنامه ملی سلامت خانواده و نظام ارجاع با مشارکت مردمی به جامعه اطلاع رسانی شود. 

وی نقش مردم در نیازسنجی ها و تصمیم گیری ها از محیطی ترین نقاط تا نظارت بر اجرای خدمات سلامت محور و همچنین مشارکت مالی، علمی و پژوهشی در سال های اخیر در ارتقای سلامت و کاهش بار بیماری ها و هزینه های آنها را اثربخش ارزیابی کرد و گفت: مشارکت مردمی و نقش جمعیت میلیونی سفیران و داوطلبان سلامت برای اجرایی شدن حماسه واکسیناسیون همگانی و سریع کرونا در بحبوحه همه گیری کووید-19 از جمله نمونه های نقش برنامه های آموزش بهداشت و مشارکت مردمی موثر بود.

وی هفته سلامت را فرصتی برای ترویج مفاهیم کلیدی سلامت و گفتمان سازی در جامعه و سیاستگذاران و ذی نقشان با تاکید بر اولویت های ملی سلامت دانست و گفت: امسال با عنایت به اولویت های ملی و فرمایشات و تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در تقویت بهداشت و پیشگیری و بهره گیری از مشارکت مردم در بهداشت و همگام با سایر کشورهای جهان در شعار بین المللی دعوت به اقدام همگانی کشورها برای توسعه خدمات سلامت و پوشش همگانی سلامت و توجه به حقوق اقشار آسیب پذیر، شعار هفته سلامت  «سلامت خانواده و مردمی سازی سلامت» انتخاب شد. 

فرشیدی یادآور شد: هر ساله کشورهای جهانی در روز جهانی بهداشت (7 آوریل) به مناسبت تاسیس سازمان جهانی بهداشت در سال 1948 شعاری را بر اساس چالش ها و نیازهای روز جهان به عنوان شعار سال انتخاب می کنند و کشورهای جهان به اقدامات ترویجی برای افزایش آگاهی در مورد مسایل بهداشتی مهمی که جهان با آن مواجه است، می پردازند.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: امسال مبحث کلیدی در روز جهانی بهداشت 2024 با اولویت دادن به «حرکتی جهانی به سمت سلامت همگانی (UHC)»، بر اهمیت پوشش همگانی سلامت بدون وجود دشواری های مالی و اقدام جمعی مورد نیاز برای تضمین سلامت و رفاه برای همه، همسو با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل تاکید دارد. 

وی با اشاره به روند رو به افزایش تهدید سلامت جامعه به ویژه مادران و کودکان در جنگ ها و نزاع های سطح جهان، یادآور شد: نمونه واضح این تهدیدات را در حملات غیرانسانی و بی رحمانه رژیم کودک کش اشغالگر قدس در 6 ماهه گذشته برای جهان ملموس بود.

فرشیدی با بیان اینکه حق سلامتی برای آحاد بشر و حق تامین نیازهای اساسی بهداشتی مورد نیاز در قالب حقوق بشر اهمیت ویژه ای دارد، افزود: شعار روز جهانی بهداشت امسال از سوی سازمان جهانی بهداشت «سلامت من، حق من» انتخاب شده است تا یادآوری کند که در دنیای امروز بیش از 4 میلیارد از جمعیت کره زمین از دسترسی عادلانه به خدمات ضروری و اولیه سلامت محروم هستند و هنوز بسیاری از کشورها در حوزه سلامت حقوق بشر از جمله دسترسی و بهره مندی به خدمات مورد نیاز و اساسی بهداشت است، راه زیادی برای طی کردن در پیش روی خود دارند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: خوشبختانه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شبکه بهداشت و درمان پس از انقلاب اسلامی جهت ارایه خدمات ضروری سلامت و تامین، حفظ و ارتقای سلامت همه جانبه شکل گرفت و همواره در مسیر حفظ امنیت سلامت و برقراری دسترسی عادلانه سلامت تلاش کرده و موفقیت های بزرگی نیز به دست آورده است که مورد تحسین جهانیان واقع شده است. 

وی خاطرنشان کرد: شکوفا شدن استعدادها و ظرفیت های مردمی تنها از مسیر مشارکت ساختارمند عادلانه و آگاهانه مردم و اجرای صحیح اصول ارتقای سلامت امکان پذیر است و نقش خدمات میلیونی سفیران و داوطلبان به عنوان مروجین و گفتمان سازهای اصلی بهداشت در کشور قابل توجه و تاکید است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، معاون وزیر بهداشت از اجرای برنامه ملی سلامت خانواده و نظام ارجاع به عنوان گامی جدید از سوی شبکه بهداشت و درمان کشور برای تامین امنیت سلامت، عادلانه تر شدن و پوشش همگانی سلامت یاد کرد و گفت: اجرای برنامه ملی سلامت خانواده در فازهای مختلفی اجرایی شد و هفته سلامت امسال، فرصت مناسبی برای آشنایی مردم و مسیولان با اهداف، اقدامات و چشم انداز این برنامه بعد از گذشت یکسال و برنامه های آتی است که توسط وزیر بهداشت ابلاغ می شود. 

به گفته فرشیدی یکی از اصول و مبانی دستیابی به هدف پوشش همگانی سلامت و یکی از برنامه های بنیادین معاونت بهداشت در خلق سلامت، بهره گیری از مشارکت مردم از سطح خانواده تا پیچیده ترین سازمان ها و سطح محلات و شهر و روستا و عشایر است که در دهه اخیر با اضافه شدن برنامه ملی خودمراقبتی و به ویژه نگاه و تاکید دولت سیزدهم در تقویت بهداشت این برنامه نیز با حمایت بیشتر در سراسر کشور توسط معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی اجرا شده است.

وی از تمامی کارکنان بهداشت که در سال گذشته در پیاده سازی و استقرار برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع در سراسر کشور و همچنین برنامه های جاری حوزه بهداشت تلاش بی وقفه داشته اند، قدردانی و تشکر کرد.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برنامه ملی «سلامت خانواده» گامی برای پوشش همگانی سلامت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برنامه ملی «سلامت خانواده» گامی برای پوشش همگانی سلامت"، کلیک کنید.