بیانیه سازمان منابع طبیعی درباره خبر قطع 4 هزار درخت در منطقه الیمالات

آفتاب نیوز :

مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با انتشار یک بیانیه، توضیحاتی را نسبت به خبر های منتشرشده در فضای مجازی و برخی رسانه ها مبنی بر قطع 4 هزار درخت در حریم آب بندان الیمالات شهرستان نور استان مازندران ارایه کرد. 

در این بیانیه آمده است: 

 به نام خدا

پیرو انتشار خبر قطع 4 هزار اصله درخت در منطقه الیمالات شهرستان نور استان مازندران، مطالب ذیل به منظور تنویر افکار عمومی اعلام می شود: 

1- حریم آب بندان موجود در منطقه مذکور حدود دو سال قبل توسط شرکت آب منطقه ای مازندران (سهامی خاص) برای مدت 25 سال به منظور اجرای طرح گردشگری، بدون لحاظ زیرساخت های لازم از جمله پارکینگ به یک شرکت خصوصی اجاره داده شده است. 

2- اجاره بند خاکی، در دل جنگل های هیرکانی، بدون اذن قانون و بدون اخذ نظر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران (منطقه ساری) انجام شده است. این امر در شرایطی اتفاق افتاده است که بر اساس قوانین، اذن هرگونه اقدامی در عرصه های منابع طبیعی که حریم رودخانه ها، آب بندان ها و خطوط فشار قوی برق را نیز شامل می شود، باید پس از اخذ موافقت از مرجع ذی ربط، توسط اداره کل منابع طبیعی استان صادر شود. 

3- از آنجایی که آب بندان الیمالات و حریم آن بدون لحاظ زیرساخت ها از جمله پارکینگ اجاره داده شده است، سرمایه گذار تقاضای اختصاص عرصه واقع در حریم خطوط فشار قوی برق برای ایجاد پارکینگ را داشته است. 

4- در آبان ماه سال 1402 طرح گردشگری آب بندان الیمالات با حضور مسیولین استانی و شهرستانی افتتاح شد، در حالی که اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، مجوزی برای عقد قرارداد توسط شرکت آب منطقه ای (سهامی خاص) و ایجاد پارکینگ صادر نکرده است. 

5- براساس نظر شرکت آب منطقه ای مازندران، محدوده و حریم بستر های آبی و حریم خطوط فشار قوی برق متعلق به آن ها بوده و حق اعمال تمامی حقوق مالکانه را دارند. این موضوع از موارد اختلافی بین اداره کل منابع طبیعی مازندران و شرکت های آب و برق منطقه ای است و دعاوی متعددی نیز در این زمینه مراجع صالح مطرح شده است. 

6- از زمانی که وزارت نیرو و شرکت های آب منطقه ای (سهامی خاص) زیرمجموعه آن پیگیر دریافت سند مالکیت بستر و حریم منابع آبی و رودخانه ها شده اند، بی توجهی به قوانین حاکم بر عرصه های منابع ملی تشدید شده است و مصادیق متعددی از تعرض به عرصه های منابع طبیعی وجود دارد. این در حالی است که رودخانه ها، مسیل ها، آبراهه ها و آب بندان ها بخشی از بوم سازگان های جنگلی هستند و امکان مدیریت مستقل آن ها وجود ندارد. 

7- پاکتراشی حریم خطوط فشار قوی برق در عرصه های جنگلی به منظور رعایت استاندارد های مربوطه و پیشگیری از حوادث از جمله احتمال وقوع آتش سوزی ضروری است و هرساله انجام می شود، اما آنچه که توسط شرکت سرمایه گذار جهت ایجاد پارکینگ صورت پذیرفت، به دلیل قطع 30 اصله درخت جوان و جابه جایی خاک از موارد تخلف است و اصولا می بایست توسط دستگاه اجاره دهنده (شرکت آب منطقه ای) به استناد مواد 6 و 7 حریم خطوط هوایی انتقال و توزیع برق (مصوب 30/1/1394) و همچنین ماده 9 لایحه قانونی رفع تجاوز از تاسیسات آب و برق کشور مصوب 3/4/1359 ضمن اقدام قانونی از وقوع آن پیشگیری به عمل می آورد. 

8- اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران (منطقه ساری) در پی دریافت گزارش وقوع تخلف، نسبت به طرح دعوی کیفری و اخذ دستور توقف فعالیت های شرکت متخلف در عرصه های ملی از مرجع محترم قضایی اقدام کرده است و پرونده مربوط را تا حصول احکام قطعی و اجرای آن پیگیری می کند. 

9- شایان ذکر است عرصه پاکتراشی شده حدود 1.2 هکتار وسعت دارد که در حریم خطوط فشار قوی برق واقع شده است و اصولا با توجه به تعریف درخت، این مساحت، استعداد استقرار 4 هزار اصله درخت که در فضای مجازی ذکر شده است را ندارد، بنابراین آمار ارایه شده در اخبار منتشره در فضای مجازی صحت ندارد و خلاف واقع است. 

10- با عنایت به موارد فوق الاشعار، معین می گردد که اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران (منطقه ساری) تمامی وظایف قانونی خود را انجام داده و تخلفات انجام شده ناشی از استنباط متفاوت از قوانین معارض است. بدیهی است در صورتی که مدیریت عرصه های منابع طبیعی همان گونه که در قوانین حاکم تصریح شده است، فقط برعهده دستگاه متولی و تخصصی باشد، از وقوع بسیاری از تخلفات همانند آنچه درباره رودخانه چهل بازه مشهد و جنگل الیمالات مازندران رخ داده است، پیشگیری خواهد شد. 

11- از اصحاب محترم رسانه انتظار می رود در بازنشر اخبار، مباحث فنی و کارشناسی را مد نظر قرار دهند تا سبب اعتباربخشی به اخبار غیر واقعی نشوند و خوراک خبری رسانه های معاند و مخالف آبادانی ایران اسلامی فراهم نشود. 

12- ارتباط دادن تخلف خاک برداری یک سرمایه گذار در منطقه الیمالات به طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت و موج سواری روی احساسات مردم با نشر اخبار نادرست، ضد اخلاق رسانه ای است، البته مردم شریف ایران اسلامی به خوبی می دانند که این افراد هیچ سنخیتی با زحمت کشان شریف عرصه خبر در رسانه ندارند. 

در پایان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران (منطقه ساری) آمادگی خود را برای بازدید میدانی تشکل های مردمی و اصحاب محترم رسانه از محل مورد اشاره اعلام می دارد و از همه کنشگران و افرادی که در راستای حفاظت از عرصه های ملی با گزارش های صادقانه و به هنگام و پیگیری های مجدانه، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری را یاری می فرمایند، کمال تشکر و قدردانی را دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیانیه سازمان منابع طبیعی درباره خبر قطع 4 هزار درخت در منطقه الیمالات" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیانیه سازمان منابع طبیعی درباره خبر قطع 4 هزار درخت در منطقه الیمالات"، کلیک کنید.