بیماریی که 15سال در مردان زودتر از زنان بروز می کند/این بیماری اصلی ترین علت مرگ و میرمردان است

تیتروز/خراسان رضوی معاون بهداشتی کاشمر گفت: مشکلات قلبی مردان 15-10 سال زودتر از زنان بروز می کند.

مجتبی قایمی در گفت وگو با تیتروز اظهار کرد: در همه دنیا؛ ایران و کاشمر بیماری های قلبی و عروقی اصلی ترین علت مرگ و میر مردان است و سرطان ها معمولاً در رتبه دوم یا سوم قرار دارند.

 وی با بیان اینکه ریسک مشکلات قلبی مردان در سن 45 سالگی افزایش پیدا می کند، تصریح کرد: بیشتر از یک سوم مردان کاشمری درجاتی از مشکلات قلبی را تجربه می کنند.

مدیر مرکز بهداشت کاشمر با اشاره به اینکه مشکلات قلبی مردان 15-10 سال زودتر از زنان بروز می کند، اذعان کرد: اگر هفته ای برای سلامت مردان ایرانی انتخاب شده برای توجه بیشتر به بهداشت جسم و روان است.

وی بیان کرد: هرچند بسیاری از اقدامات در این هفته جنبه نمادین دارند؛ اما یادآوری این موضوع که مردان نباید به دلیل درگیر شدن در مسایل روزمره زندگی، از سلامت جسم و روان خود غافل شوند، بسیار ارزشمند است.

قایمی اظهار کرد: اگر قرار است جامعه در مسیر طبیعی پیشرفت قرار بگیرد، سلامت مردان به عنوان موتور اصلی نیروی کار در کشور، اهمیت زیادی دارد.

وی با اشاره به اینکه مردان ایرانی در یک دهه اخیر شرایط چندان مناسبی را پشت سر نگذاشته اند، گفت: شرایط موجود باعث شده که بسیاری از مردان برای تامین حداقل های معیشت خانواده، فشار کاری بسیار زیادی را تحمل کنند.

معاون بهداشتی کاشمر با بیان اینکه افزایش بیش از حد ساعات کاری، سبب شده تا بسیاری از مردان، سلامت جسم و روح خود را تا حدی از یاد ببرند، عنوان کرد: جمعیت مردان در شهرستان کاشمر 56 هزار و 438 نفر هستند.

وی بیان کرد: در طرح پویش ملی فشارخون و دیابت که از 20 آبان ماه تا 30 دی ماه در سطح کشور و شهرستان اجرا شد تعداد 34 هزار و 581 نفر غربالگری شدند که از این تعداد، سه هزار و 950 نفر معادل 6.9 درصد مبتلا به بیماری فشارخون شناخته شده قبلی بودند.

قایمی همچنین گفت: در این طرح 7 هزار و 596 نفر معادل 13.4 درصد مبتلا به بیماری پیش فشارخون و 784 نفر معادل 0.1 درصد مشکوک به بیماری فشارخون بالا بوده اند.

وی در خصوص وضعیت بیماری دیابت افزود: در خصوص بیماری دیابت 2551 نفر معادل 4.5 درصد مبتلا به پیش دیابت و 1944 نفر معادل 3.4 درصد مبتلا به دیابت بوده اند.

قایمی جلوگیری از افزایش وزن، کنترل فشارخون، جلوگیری از بالا رفتن قند خون، مراقبت از دهان و دندان و مراقبت از پوست و مو را از جمله راهکارهایی ساده و کم هزینه برای حفظ سلامتی و جلوگیری از بروز انواع بیماری ها در مردان دانست.

وی ادامه داد: هرچند کمتر بیماری جسمی را داریم که اضافه وزن در بروز آن بی تاثیر باشد، اما زمان بسیار کمی را برای ورزش اختصاص می دهند و این یکی از مشکلات است که مردان با آن دست و پنجه نرم می کنند.

مدیر مرکز بهداشت کاشمر نقش ورزش کردن برای جلوگیری از افزایش وزن را در کنار رعایت رژیم غذایی سالم بسیار کلیدی دانست و گفت: مشغله کاری زیاد موجب شده که بسیاری از آقایان، فرصت یا انرژی کافی برای ورزش کردن را نداشته باشند.

وی اختصاص حداقل سه جلسه یک ساعته برای ورزش های سبک مانند پیاده روی، دویدن آرام و سایر تمرینات هوازی سبک را ضروری دانست و بیان کرد: فشارخون یکی دیگر از مشکلات جسمانی جدی در مردان کاشمر است.

قایمی با بیان اینکه بیماری فشارخون به عنوان یک بیماری مزمن به صورت خاموش به سراغ افراد می آید و به مرور زمان پیشروی کرده و عوارض آن آشکار می شود، افزود: سردرد، تنگی نفس، حالت تهوع، خستگی و تاری دید از جمله عوارضی هستند که بر اثر افزایش فشارخون در افراد ظاهر می شوند.

وی تاکید کرد: بی توجهی به کنترل فشارخون، عوارض بسیار خطرناکی مانند حملات قلبی و مغزی، گرفتگی عروق، اختلال حواس و … را در پی دارد.

معاون بهداشتی کاشمر اظهار کرد: هرچند تقریباً همه ما با عوامل افزایش فشارخون آشنایی داریم ولی چندان به آن ها توجه نمی کنیم. مصرف الکل و سیگار، خوردن غذاهای حاوی نمک زیاد، کمبود ویتامین د و افزایش سن از جمله عوامل بالا رفتن فشارخون هستند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: تنش های عصبی بیش از حد در محیط های کاری باعث شده تا تعداد قابل توجهی از مردان با فشارخون بالا دست و پنجه نرم کنند.

قایمی با بیان اینکه دیابت هم جزء بیماری های رایج در بین بسیاری از مردان است، اذعان کرد: عوارض دیابت بسیار جدی تر از فشارخون است. افراد مبتلا به دیابت در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی با مشکلات جدی مانند قطع عضو بدن مواجه می شوند.

وی با اشاره به اینکه گاهی مواقع دیابت به دلیل عوامل ژنتیکی در افراد ظاهر می شود، توصیه نمود حتی اگر به دیابت هم مبتلا نیستید با استفاده از دستگاه سطح قند خون خود را در محدود مجاز نگه دارید.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیماریی که 15سال در مردان زودتر از زنان بروز می کند/این بیماری اصلی ترین علت مرگ و میرمردان است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیماریی که 15سال در مردان زودتر از زنان بروز می کند/این بیماری اصلی ترین علت مرگ و میرمردان است"، کلیک کنید.