بیماری تب برفکی در شرق کشور تحت کنترل است

بیماری تب برفکی در شرق کشور تحت کنترل است

رییس سازمان دامپزشکی درباره وضعیت بیماری تب برفکی در کشور گفت: این بیماری از سال 1402 افزایش معناداری در کشور نداشته و وضعیت به خصوص در استان سیستان و بلوچستان تحت کنترل است.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری تیتروز، 

مجتبی نوروزی در نشست خبری درباره فواصل و حریم های بهداشتی مراکز تولیدی و صنایع وابسته دام، طیور و آبزیان در پاسخ به ایرنا در خصوص وضعیت بیماری تب برفکی در کشور افزود: از ابتدای سال تاکنون سه نفر به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده اند که منجر به فوت یک نفر شده است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه این بیماری در استان سیستان و بلوچستان دیده شده، اظهار داشت: با توجه به گرم شدن هوا و بارش های شدید و بروز سیل، احتمال طغیان بیماری ها و ازدیاد کنه ها وجود دارد، بنابراین تولیدکنندگان از دست زدن به کنه ها و خون دام به طور جدی خودداری کنند.

وی افزود: امسال نسبت به سال گذشته شاهد کاهش 40 درصدی موارد ابتلا هستیم.

فراهم سازی شرایط واردات دام پرواری از 7 کشور
نوروزی در خصوص واردات دامپرواری تصریح کرد: اکنون شرایط برای واردات دام پرواری از قفقاز، روسیه، گرجستان، قزاقستان، اروگویه، استرالیا و نیوزلند در حال انجام است و در صورتی که کشور برزیل مستندات لازم را ارایه دهد شرایط برای واردات دام از این کشور نیز انجام می شود.

وی گفت: اکنون واردات دام از هند و پاکستان نیز انجام می شود که در استان سیستان و بلوچستان قرنطینه و پس از سم پاشی و سایر فرایندهای بهداشتی ذبح می شود.

رییس سازمان دامپزشکی کشور درباره سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور گفت: طبق گزارش های سال گذشته سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور هفت کیلوگرم بود که در مقایسه با سال 1401 اندکی کاهش یافته اما این رقم به مصرف گوشت سفید از جمله گوشت مرغ اضافه شده است.

او درباره مجوز صادرات دام از کشور افزود: اکنون کشور برای تامین گوشت قرمز نیازمند دام است بنابراین هیچ مجوزی برای صادرات دام از کشور صادر نشده است.

نوروزی درباره وضعیت بیماری تب برفکی در کشور اظهار داشت: این بیماری از سال 1402 افزایش معناداری در کشور نداشته و وضعیت به خصوص در استان سیستان و بلوچستان تحت کنترل است.

وی افزود: پیش از این با بیماری تب برفکی در استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به دلیل واردات دام از مرزهای شمال غرب و غرب کشور و همچنین ترانزیت دام روبرو بودیم که برای کنترل اوضاع ترانزیت دام را ممنوع کردیم.

به گفته نوروزی، اکنون برای مهار بیماری تب برفکی عملیات واکسیناسیون به صورت رایگان انجام می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیماری تب برفکی در شرق کشور تحت کنترل است" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیماری تب برفکی در شرق کشور تحت کنترل است"، کلیک کنید.