تحلیلگر سابق سیا: موضع آمریکا درباره جنگ غزه شرم آور است

تحلیلگر سابق سیا می گوید تناقض آمریکا در قبال جنگ غزه واقعا قابل هضم نیست و موضوعی شرم آور است.

به گزارش تیتروز، «رِی مک گاورن» تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا می گوید نخبگان سیاسی و نظامی در آمریکا نمی توانند باور کنند کشورشان به گروهی نظیر انصارالله یمن ببازد و از آن متحمل ضربات راهبردی و سنگینی شود؛ هرچند که این قبیل شکست ها در تاریخ آمریکا مسبوق به سابقه هستند.

او در گفت وگو با «پرس تی وی» ادامه داد: «در دوران جنگ ویتنام نیز شاهد بودیم که مدام مقام های آمریکایی تاکید داشتند که محال است آمریکا، جنگ را به ویتنامی ها ببازد. با این حال، در نهایت این شکست برای آمریکا محقق شد و به نظر می رسد که نخبگان سیاسی-نظامی آمریکایی اکنون نیز باید چشم های خود را باز کنند و واقعیت ها را در مورد معادله یمن ببینند». 

تحلیلگر سابق همچنین گفت: «یمنی ها بیش از هشت سال تحت شدیدترین بمباران های ایتلاف سعودی و همراهی آمریکا با این مسیله بوده اند اما در نهایت یپروز شدند. به نظر من نهادهای قانونگذاری آمریکا و به طور خاص کنگره که در نتیجه فعالیت های لابی های اسراییلی تا حد زیادی فاسد شده اند، بایستی در رویکردهای خود تجدیدنظر کنند و واقعیت های جنگ علیه یمن را ببینند».

مک گاورن به طور خاص به این مسیله اشاره کرد که میان مواضع اعلامی و اِعمالی آمریکا در رابطه با معادلات منطقه غرب آسیا تفاوت های زیادی وجود دارد. آمریکا در ظاهر ژست قدرت می گیرد اما می بینیم که مثلا در بحبوحه تحرکات محور مقاومت در منطقه دست به دامان چین می شود که اگر می تواند با ایران رایزنی کند تا از دامنه فشارها در سطح منطقه بکاهد و از نفوذ خود بر حوثی های یمنی (انصارالله) استفاده کند تا آن ها از شدت حملات خود در دریای سرخ و تنگه باب المندب بکاهند.

این تحلیلگر افزود: «البته که در ارایه ژست قدرت سیاستمداران آمریکایی و دولت این کشور، جریان های رسانه ای آمریکایی و چهره های رسانه ای نظیر توماس فریدمن، تحلیلگر نیویورک تایمز نیز کنشگری ویژه ای را برعهده دارند و روایت های مطلوب واشنگتن را تبلیغ و ترویج می کنند». 

 مک گاورن تصریح کرد موضع آمریکا در مورد جنگ غزه و نسل کشی رژیم صهیونیستی عجیب است. از یک سو آمریکایی ها نسبت به کشتار گسترده مردم فلسطین ابراز نگرانی می کنند و تاکید دارند که بایستی چارچوب هایی ارایه شود که در قالب آن غیرنظامیان فلسطینی در غزه آسیب نبینند اما در عین حال، آمریکا در عمل از اسراییل حمایت نظامی و تسلیحاتی می کند و حتی کمک های خود به «آژانس امداد و کاریابی ملل متحد برای فلسطینی ها» موسوم به «آنروا» را قطع می کند؛ سازمانی که برای مردم غزه آب و غذا و دیگر نیازهای اولیه زندگی را تامین می کند. 

او ادامه داد: «این تناقض واقعا قابل هضم نیست و موضوعی حقیقتا شرم آور است. اکنون با حمایت های واشنگتن حتی آن دسته از فلسطینی هایی که زیر خروارها آوار هستند، امکان رها شدن از این وضعیت را ندارند و هزاران فلسطینی با بحران گرسنگی و قحطی و بیماری های واگیردار مواجه هستند. مسایلی از این دست همه و همه این گزاره که آمریکا همدست اسراییل در جنگ غزه است را تایید می کنند؛ همدستی که چالش های جدی را برای آمریکا در ابعاد مختلف ایجاد کرده است». 

مک گاورن خاطرنشان کرد تحرکات یمن در دریای سرخ و تنگه باب المندب در کنار اقدام اخیر دیوان بین المللی دادگستری در صدور حکم موقت علیه رژیم صهیونیستی و اقدامات مرتبط با نسل کشی آن در نوار غزه، همه و همه حامل این پیام راهبردی هستند که «اجرای عدالت علیه اسراییل و آمریکا، راه و مسیر درستی را طی می کند».

 این تحلیلگر در پایان گفت: «آمریکا باید تامین نیازهای تسلیحاتی و همچنین ارایه حمایت های سیاسی به رژیم اسراییل را هرچه سریع تر متوقف کند. کمک های بشردوستانه به مردم فلسطین باید هر چه سریع تر برای آن ها ارسال و این روند تسهیل شود. آمریکا و انگلیس اگر واقعا به نظام بین المللِ قانون محور ادعاییِ خود باور دارند بایستی هر چه سریع تر جنگ غزه را متوقف کرده و روند اعطای کمک ها به مردم این منطقه را هموار کنند». 

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تحلیلگر سابق سیا: موضع آمریکا درباره جنگ غزه شرم آور است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تحلیلگر سابق سیا: موضع آمریکا درباره جنگ غزه شرم آور است"، کلیک کنید.