تدوین راهبرد ملی مقابله با فساد و لایحه استرداد دارایی ها – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری تیتروز، سیدعلی کاظمی، معاون وزیر دادگستری، که برای بحث و تبادل نظر درباره نشست سالانه شبکه استرداد دارایی ها در منطقه آسیای غربی و مرکزی به وین سفر کرده است، از «راهبرد ملّی مقابله با فساد» و «لایحه استرداد دارایی ها» به عنوان دو موضوع مهم در دستور کار ایران خبر داد.

کاظمی که ریاست شبکه بین سازمانی استرداد دارایی ها در منطقه آسیای غربی و مرکزی (ARIN_WCA) را به عهده دارد، در سخنرانی خود در جمع اعضای این شبکه، ضمن تبریک عید نوروز و عید فطر، اشتراکات دینی، فرهنگی، زبانی و جغرافیایی کشورهای عضو را فرصتی مغتنم برای توسعه همکاری های فیمابین برشمرد.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون مقابله با فساد کشورمان با تقدیر از دفتر منطقه ای مقابله با مواد مخدر و جُرم ملل متحد (UNODC) و نیز دبیرخانه این شبکه در دادستانی کشور ازبکستان گفت: ایران اهمیت زیادی برای فعالیت های این شبکه و شبکه های متناظر در سراسر دنیا برای موفقیت درباره کشف، ردیابی، انسداد، ضبط، توقیف، مصادره و بازیابی دارایی های غارت شده قایل است، نقطه شروع تشکیل این شبکه و مباحث مرتبط با سازوکارهای شبکه منطقه ای استرداد دارایی ها در آسیای غربی و مرکزی در کارگاه آموزشی سپتامبر 2016 در تهران بوده است که با حمایت دفتر منطقه ای مبارزه با مواد مخدر و جُرم و مشارکت کشورهای منطقه برگزار شد.

معاون وزیر دادگستری با اشاره به گذشت بیش از 20 سال از تصویب کنوانسیون ملل متحد برای مبارزه با فساد، توسعه فعالیت های منطقه ای و بین المللی را فرصتی مغتنم برای تجدید عهد با اهداف این کنوانسیون برشمرد و افزود: تقویت همکاری های بین المللی در مبارزه با فساد و هم افزایی در به اشتراک گذاری بهترین رویه ها، تجارب و ارایه کمک های فنی متناسب با نیازها و اولویت های کشورهای منطقه از جمله دستاوردهای این نشست است تا شاهد اثربخشی همه ابتکارات و تلاش های جمعی برای بازیابی دارایی های ناشی از فساد باشیم.

کاظمی با مهم ارزیابی کردن توسعه فعالیت های شبکه های استرداد اموال بیان کرد: این موضوع می تواند به گسترده ترین سطح همکاری های منطقه ای به منظور بازیابی دارایی های غارت شده به کشورهای مبدا، به عنوان اصل بنیادین کنوانسیون و جلب مشارکت و عضویت سایر کشورها و سازمان های بین المللی و سایر شبکه های متناظر در دنیا منجر شود. این امر نقش مهمی در پیشگیری از فساد دارد زیرا انگیزه ارتکاب فساد را از مرتکبان سلب و این پیام روشن را به آنان ارسال می کند که هیچ پناهگاه امنی نخواهند داشت.

معاون وزیر دادگستری از تدوین «راهبرد ملّی مقابله با فساد» و «لایحه استرداد دارایی ها» در ایران برای نیل به موفقیت های بیشتر درباره «بازیابی دارایی ها» خبر داد و گفت: ایران نقشی جدی در تدوین و تصویب کنوانسیون مکه مکرّمه «در مورد همکاری مجریان قانون دولت های عضو سازمان همکاری اسلامی در زمینه مبارزه با فساد» ایفا کرده و با عضویت در «شبکه گلوبی» (the Global Operational Network of Anti-Corruption Law EnforcementAuthorities) و «گروه بریکس» (BRICS) از توسعه همکاری های منطقه ای و بین المللی برای مبارزه با فساد و «بازیابی دارایی ها» استقبال می کند.

کاظمی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: وزارت دادگستری ایران به عنوان مرجع ملّی کنوانسیون مبارزه با فساد پس از انتخاب به عنوان ریاست شبکه بین سازمانی استرداد دارایی ها در منطقه آسیای غربی و مرکزی، با همکاری وزارت امور خارجه و سایر نهادهای ذی مدخل برنامه ریزی مدون برای توسعه فعالیت های این شبکه را انجام داده و در این زمینه ضمن برگزاری جلسات کمیته راهبری این شبکه، رویدادهای آموزشی و نشست سالانه با دفتر مقابله با مواد مخدر و جُرم ملل متحد در تهران، بیشترین سطح ارتباطات غیررسمی بین نقاط تماس ایران به عنوان رییس و ازبکستان به عنوان دبیرخانه دایمی این شبکه برای بهینه سازی فعالیت های مرتبط صورت گرفته است.

وی به مشارکت جدی و موثر ایران در برگزاری دو رویداد مهم مرتبط با شبکه های استرداد اموال اروپا با عنوان «نوزدهمین نشست عمومی شبکه کارین (Carin) در ماه می 2023 در بروکسل» (اردیبهشت ماه 1402) و «نشست منطقه ای شبکه های اروپایی استرداد اموال در ماه سپتامبر 2023 در آمستردام» (شهریور ماه 1402) و دستاوردهای موثر این تجارب موفق اشاره کرد و افزود: جلسات کمیته راهبری این شبکه در سال اخیر به صورت برخط برگزار شده و مباحث مرتبط با برنامه های آتی شبکه، تامین مالی فعالیت های شبکه، ورود اعضای جدید و نیز سایر مباحث مرتبط با توسعه همکاری ها به ویژه در نشست برخط چهارم آوریل 2024 مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون مقابله با فساد کشورمان بر اهمیت توسعه دانش تخصصی و مبتنی بر ظرفیت های فناوری اطلاعات تصریح کرد و گفت: پیشنهاد می دهیم شبکه بین سازمانی استرداد دارایی ها در منطقه آسیای غربی و مرکزی برگزاری «کارگاه آموزشی پیشرفته منبع باز هوشمند» (Advanced Open Source Intelligence) را در برنامه سال 2024 قرار دهد تا کشورهای عضو بتوانند با استفاده از فن آوری های هوشمند و ظرفیت های هوش مصنوعی در سریع ترین زمان ممکن نسبت به شناسایی، ردیابی و رهگیری دارایی های ناشی از فساد به ویژه رمزارزها و رمزهای غیرقابل معاوضه (NFTs) اقدام کنند.

کاظمی در پایان، ضمن آرزوی موفقیت برای کشور ترکمنستان به عنوان رییس جدید این شبکه در سال 2024، بر توانمندتر شدن اعضای شبکه و توسعه همکاری های متقابل تاکید کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تدوین راهبرد ملی مقابله با فساد و لایحه استرداد دارایی ها – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تدوین راهبرد ملی مقابله با فساد و لایحه استرداد دارایی ها – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.