تصمیم نهایی دولت درباره قیمت بنزین در سال 1403 اعلام شد/ اعلام جزییات

به گزارش خبرگزاری تیتروز، هوشنگ فلاحتیان با اشاره به اینکه بودجه سال 1403 از سوی دولت به مجلس تقدیم شده است، اظهار داشت: در موضوع نفت و انرژی ابعاد گوناگونی در بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: درباره تولید نفت و گاز مفروض هایی برای بودجه 1403 دیده شده که اگر به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان برسد و ابلاغ شود، روزانه حداقل یک میلیون و 600 هزار بشکه صادرات نفت و میعانات گازی از کشور انجام خواهد شد.

750 هزار میلیارد تومان اعتبار نفتی برای یارانه های سال آینده

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه عدد مشخصی هم برای صادرات گاز طبیعی پیش بینی شده است، گفت: برای منابعی که مربوط به یارانه ها، طرح های معیشتی و بهینه سازی است و با عنوان تبصره 14 در بودجه تعریف می شود، در بودجه سال 1403 در تبصره 8 درج شده است که بر اساس آن 750 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که بیشترین بخش آن به فروش خوراک گاز و سوخت گاز در کشور و صادرات فرآورده های نفتی مربوط خواهد بود که از این مسیر منابع مورد نیاز در این بخش تامین می شود.

فلاحتیان با بیان اینکه مانند سال های گذشته دولت پیشنهاد کرده برای تامین منابع مالی مورد نیاز برای تقویت بنیه دفاعی کشور تعهدهایی در وزارت نفت برای همکاری با نیروهای مسلح تعریف شود، افزود: درباره دیگر طرح ها مانند تامین مواد اولیه قیر نیز پیش بینی هایی در لایحه بودجه سال آینده در نظر گرفته شده که بر اساس رای مجلس 20 هزار میلیارد تومان در اختیار دستگاه های اجرایی مربوطه قرار داده خواهد شد.

وی تاکید کرد: ردیف بودجه خاصی برای توسعه پالایشگاه آبادان در نظر گرفتیم تا در سال های آینده بتوانیم واحد بهینه سازی و توسعه پالایشگاه را به نتیجه برسانیم.

تغییر روابط مالی شرکت ملی نفت و دولت در سال 1403

معاون برنامه ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه در مجموع بودجه ای که برای سال 1403 در حال تصویب است بودجه مناسبی برای صنعت نفت و گاز کشور خواهد بود تا بتوانیم اهداف مورد نظر را محقق کنیم، ادامه داد: بودجه سال 1403 مبتنی بر برنامه هفتم توسعه تدوین شده است که بر اساس آن ادامه فعالیت شرکت ملی نفت ایران و رابطه مالی با دولت در قالب قراردادها بر اساس الگوی قراردادی خواهد بود.

فلاحتیان با تاکید بر اینکه قدرالسهم 14.5 درصدی شرکت های تابع وزارت نفت تا بهمن ماه سال 1403 استمرار خواهد داشت، گفت: تا آن زمان شرکت ملی نفت ایران فرصت دارد با کمک شورای اقتصاد و دیگر بخش ها به مبادله قرارداد بین شرکت ملی نفت و وزارت نفت در قالب الگوی تازه قراردادهای نفتی ایران اقدام کند.

وی تصریح کرد: در این قالب، حق عمل و دستمزد شرکت ملی نفت برای تولید هر بشکه نفت خام و میعانت گازی و هر مترمکعب گاز تولیدی به روش نو محاسبه و منابع مورد نیاز از این مسیر تامین خواهد شد.

حامل های انرژی گران نمی شود

معاون وزیر نفت با بیان اینکه در لایحه بودجه سال 1403 هیچ تصمیمی در ارتباط با تغییر قیمت حامل های انرژی گرفته نشده و به نظر نمی رسد مجلس نیز در این زمینه ورود کند، افزود: اما به هر حال باید کشور به سمتی برود تا بنگاه هایی که در زمینه انرژی فعالیت می کنند، منابع مورد نیاز را تامین کنند.

فلاحتیان تاکید کرد: برای اینکه اقتصاد این صنایع مستمر باشد، باید برای تولید نفت، گاز و فرآورده های نفتی و تولید برق در کشور ورود کنند، در این زمینه باید سازوکار مشخصی تعیین شود که در حال بررسی است.

وی ادامه داد: در کنار هر اقدامی که در زمینه اقتصاد انرژی انجام می شود، باید نوسازی ناوگان درون شهری و برون شهری نیز انجام شود تا مصرف بنزین و نفت گاز که با سرعت فزاینده ای در حال افزایش است، کاهش یابد.

اختصاص 50 هزار میلیارد تومان اعتبار به حساب بهینه سازی انرژی

معاون برنامه ریزی وزیر نفت تاکید کرد: در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی در کشور، مجلس راهبرد مطلوبی را با دولت در پیش گرفته و حسابی با عنوان حساب بهینه سازی انرژی پیش بینی شده است. منابع این حساب از یک درصد منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی، 5 درصد از سود شرکت های تابع وزارت نفت و 10 درصد از منابع فروش مشتقات گازی (بوتان، پروپان و گاز مایع) جرایم ماده 26 قانون الگوی مصرف است.

فلاحتیان با اشاره به اینکه با ایجاد حساب بهینه سازی، در سال 1403 نسبت به سال جاری رشد حداقل سه برابری منابع بهینه سازی را شاهد خواهیم بود، گفت: پیش بینی ما این است که در این حساب، بین 40 تا 50 هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح های بهینه سازی مصرف انرژی تامین شود که حرکت بزرگی خواهد بود و انگیزه بالایی برای سرمایه گذاران در اجرای طرح های مصرف انرژی ایجاد می شود.

نهضت بهینه سازی مصرف انرژی در سال 1403

وی تاکید کرد: در سال 1403 با منابعی که پیش بینی شده، شاهد نهضت بهینه سازی مصرف انرژی در کشور خواهیم بود.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت با اشاره به اینکه در طول سال های گذشته همواره شدت مصرف انرژی در کشور رو به افزایش بوده است، افزود: امیدواریم با اجرای طرح های بهینه سازی در نوسازی ناوگان درون شهری و برون شهری خدمات عمومی و تعویض بخاری ها با بازده پایین اقدامی شایسته انجام شود. در کنار این موضوع باید کارهای مختلف دیگر در بهینه سازی انرژی انجام دهیم که در این زمینه درباره توسعه انرژی های تجدیدپذیر و افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی کشور مصوبه هایی داشته ایم.

فلاحتیان گفت: برای متنوع سازی منابع تولید برق و رویکرد افزایش ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر باید اقدام های متنوعی انجام شود تا ریسک وابستگی تولید برق به گاز را کاهش دهیم.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصمیم نهایی دولت درباره قیمت بنزین در سال 1403 اعلام شد/ اعلام جزییات" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصمیم نهایی دولت درباره قیمت بنزین در سال 1403 اعلام شد/ اعلام جزییات"، کلیک کنید.