تعیین «سبد غذایی برای مشاغل» فاقد مبنای علمی است

آفتاب نیوز :

وی افزود: اولاً سبد غذایی در وزارت بهداشت در مرحله تدوین قرار دارد و هنوز نهایی نشده است؛ ثانیاً سبد غذایی هیچ گاه مبنای تعیین دستمزد قرار نداشته و تعیین سبد غذایی برای مشاغل، فاقد مبنای علمی است.

پاک آیین با بیان اینکه وزارت بهداشت مرجع تعیین دستمزد کارگران نیست، تصریح کرد: هیچگاه از وزارت بهداشت درباره سبد غذایی کارگران به عنوان مبنای تعیین دستمزد یا به هر عنوان دیگر استعلام نشده است.

دستیار وزیر بهداشت یادآور شد: سبد غذایی مطلوب از سوی وزارت بهداشت هر چند سال یک بار تدوین می شود که ابزاری برای هماهنگی و برنامه ریزی در زمینه تولید و عرضه غذا با هدف تغذیه سالم آحاد جامعه است.

پاک آیین گفت: سبد غذایی که مورد استناد قرار گرفته مربوط به حدود 10 سال پیش است و سبد غذایی جدیدی تدوین نشده است؛ تدوین سبد غذایی جدید در حال طی مراحل نهایی است که در سال آینده رونمایی می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: هدف از تدوین سبد غذایی مطلوب از سوی وزارت بهداشت، برنامه ریزی برای عرضه و توصیه سیاستی برای تولید غذاست نه مصرف آن؛ چرا که نیاز و الگوی تغذیه افراد بر اساس سبد غذایی تعیین نمی شود.

وی از میانگین نیاز جامعه به عنوان یکی از مولفه ها در تدوین سبد غذایی یاد کرد و تعیین سبد غذایی برای مشاغل را فاقد مبنای علمی دانست.

هفته گذشته جلسه کمیته مزد تشکیل شد که در پی آن، گزارش وزارت بهداشت درباره سبد غذایی جدید مورد انتقاد کارگران قرار گرفت؛ علت تعجب و انتقاد گروه کارگری این بود که بدون نظرخواهی از این گروه، میزان کالری مورد نیاز در سبد معیشت تغییر کرده بود! به اعتقاد نمایندگان کارگری، کاهش میزان کالری در سبد معیشت که از سوی وزارت بهداشت به وزارت کار ارایه شد در راستای ارزان سازی سبد معیشت است که مورد قبول کارگران نیست.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تعیین «سبد غذایی برای مشاغل» فاقد مبنای علمی است" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تعیین «سبد غذایی برای مشاغل» فاقد مبنای علمی است"، کلیک کنید.