تقویت هوش کودک در بارداری

یکی از نگرانی های همه خانم های باردار، مرتبط با باهوش شدن جنین است. آن ها اکثراً دنبال راهکارهای گوناگونی هستند تا بتوانند نوزادی به دنیا بیاورند که هوش سرشاری داشته باشد.عوامل بسیار زیادی وجود دارد که روی با هوش شدن جنین تاثیر می گذارد. اما در حالت کلی، مسایل ارثی در این زمینه بی تاثیر نخواهند بود.در این مطلب قصد داریم تا اطلاعاتی را در خصوص هوش جنین در اختیار شما قرار دهیم و راهکارهایی را برای افزایش هوش جنین توصیه کنیم.

تقویت هوش جنین - ویکی هوش تقویت هوش جنین

بنابراین اگر باردار هستید یا قصد دارید بچه دار شوید، توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید و سطح آگاهی خود را در این زمینه بالا ببرید. تفنگ بازی پلیسی از فشار هوا برای شلیک گلوله استفاده می کنند و عملکرد آن ها تقریبا شبیه به تفنگ واقعی است.

مواد غذایی ضروری برای شکل گیری مغز جنین

سلول های مغز جنین تا زمانی که پا به دنیا نگذارد، در حال رشد و شکل گیری هستند. ایجاد و توسعه هر چه بهتر مغز نوزاد شما در رحمتان در گرو عوامل متعددی از جمله مصرف مواد غذایی ضروری است که در زیر نام بردیم.

 • پروتیین
 • اسید فولیک
 • آهن
 • روی
 • ید
 • کولین
 • اسید های چرب امگا3 و 6
 • ویتامین آ
 • ویتامین د
 • ویتامین ب6
 • ویتامین ب12

چه چیزی بخوریم تا جنین باهوش شود؟

مطمیناً بعد از شناخت مواد غذایی ضروری برای رشد مغز جنین، این سوالات در ذهن شما نقش می بندد که چه چیزی بخوریم تا روی باهوش شدن جنین خود تاثیر بگذاریم؟ این مواد ضروری در چه غذاهایی یافت می شوند؟در پاسخ به این سوالات، چند نمونه از خوراکی های مفید را که برای باهوش شدن جنین بهتر است در برنامه غذایی خانم های باردار قرار بگیرد، معرفی خواهیم کرد.

تخم مرغ

تخم مرغ در واقع یکی بهترین خوراکی هایی است که مقدار قابل توجهی پروتیین دارد. به علاوه، از کالری زیادی برخوردار نیست و استفاده آن به شکل آب پز، اضافه وزن برای خانم های باردار به همراه نخواهد داشت. همچنین کولین که رشد مغز و باهوش شدن جنین را تحت تاثیر قرار می دهد، در تخم مرغ به وفور یافت می شود.

ماهی قزل آلا

خوردن دو تا سه بار ماهی قزل آلا در هفته، به یک مادر باردار کمک می کند اسیدهای چرب موردنیاز برای رشد مغز جنین را فراهم کند. همچنین ید بالایی که در ماهی قزل آلا وجود دارد، روی شکل گیری مغز و باهوش شدن جنین تاثیر می گذارد تا تحت تاثیر کمبود ید بدن مادر قرار نگیرد.

لبنیات

خوردن مقدار زیادی پروتیین توسط مادر در هنگام بارداری به این دلیل توصیه می شود که تشکیل سلول های عصبی سالم جنین در گروی مصرف این ماده مغذی است.از طرف دیگر، لبنیات سرشار از کلسیم هستند و این موضوع کمک می کند تا جنین در کنار هوش بالا، از استخوان های سالم و محکمی برخوردار شود.

کندر

تاثیر کندر بر رشد و شکل گیری هر چه بهتر مغز جنین غیرقابل انکار است. البته برای باهوش شدن جنین مصرف این ماده مغذی که حاوی مقدار زیادی فولیک اسید است، از ماه چهارم تا هفتم بارداری توصیه می شود.

همچنین باید دقت شود مادر از ابتدای بارداری، مکمل های فولیک اسید را در برنامه غذایی خود قرار نداده باشد. در صورتی که مادر از ابتدای بارداری خود مصرف مکمل های فولیک اسید را در برنامه غذایی خود قرار داده است، دیگر نیازی به مصرف کندر نیست.بیش فعال شدن کودک، از جمله عوارض مصرف کندر و بعد از هفت ماهگی خواهد بود؛ بنابراین بهتر است با مشورت پزشک مورداستفاده قرار گیرد.

پزشکان مشاوران آنلاین زنان و زایمان در هر ساعتی از شبانه روز می توانند در کنار شما مادران باردار باشند و به سوالات شما پاسخ دهند و به باهوش شدن جنین تان کمک کنند.

بلوبری

یکی از میوه های فوق العاده تاثیرگذار در روند رشد مغزی جنین، بلوبری است. بلوبری به عنوان منبع غنی آنتی اکسیدان شناخته می شود.مصرف مرتب بلوبری در طول دوره بارداری کمک می کند تا آنتی اکسیدان موردنیاز برای شکل گیری مغز جنین و افزایش هوش او، تامین شود.

در صورتی که پیدا کردن بلوبری در داخل ایران برای شما سخت است، می توانید میوه هایی از قبیل توت فرنگی، تمشک و موارد مشابه را جایگزین کنید.

اسفناج

اسفناج خواص مفید زیادی دارد، از جمله روی باهوش شدن جنین تاثیر مثبتی می تواند بگذارد. به این دلیل که اسفناج منبع غنی بسیاری از مواد ضروری است که برای رشد مغز جنین موثر عمل می کنند و تعدادی از آن ها به شرح زیر هستند:

 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • آهن
 • فولیک اسید
 • فیبر
 • کلسیم

از آن جایی که رایج ترین مشکل در میان خانم های باردار به شمار می رود، بهتر است آن را جدی بگیرید و با مصرف مقدار زیادی اسفناج، احتمال بروز آن را به کمترین حد ممکن برسانید.کم خونی مادر در هنگام بارداری، کاهش روند ساخت گلبول های قرمز در بدن جنین را به همراه خواهد داشت که تاثیر منفی روی عملکرد مغز او می گذارد.

مغزجات

مغزجاتی که مصرف آن در دوران بارداری به شدت توصیه می شوند، گردو و بادام هستند. بادام حاوی منیزیوم، پروتیین و چربی های سالم و گردو سرشار از آهن و اسیدهای چرب مفید است.

اگر مادر در طول بارداری هر روز یک مشت بادام و 3 الی 4 عدد گردو را در رژیم غذایی خود، کمک خواهد کرد تا فرآیند شکل گیری مغز جنین بدون مشکل انجام گیرد و به هدف باهوش شدن جنین خود بیشتر نزدیک شود. اسباب بازی وسایل پلیس برای رنج سنی کودک و نوجوان طراحی و تولید شده است.

برای باهوش شدن جنین خود باید چه کارهایی را انجام دهیم؟

رعایت یک رژیم غذایی بسیار مناسب و صحیح را نمی توان تنها راهکار افزایش هوش جنین معرفی کرد. چون مادران باردار می توانند با انجام دادن کارهای گوناگون، در راستای این هدف گام بردارند. این کارها عبارت هستند از:

حرف زدن با جنین

یکی از کارهایی که بسیار به خانم های باردار توصیه می شود و تاثیر فراوانی روی باهوش شدن جنین دارد، حرف زدن با او است. اغلب به اشتباه فکر می کنند که حرف زدن با جنین کار بیهوده ای خواهد بود یا انجام آن در ذهن سایرین ممکن است فکرهای اشتباهی به وجود آورد.

کودک از همان دوران جنینی، قابلیت درک دارد و یک سری اتفاقات، صداها و مواردی از این قبیل را از هم تشخیص می دهد؛ بنابراین اگر می خواهید نوزاد باهوشی به دنیا آورید، حتماً ساعاتی از روز را به صحبت کردن با او اختصاص دهید.

خواندن کتاب برای جنین با صدای بلند، صحبت از اتفاقات روزانه و انجام کارهای مشابه، باعث آمادگی هر چه بیشتر جنین برای ورود به این دنیا خواهد شد.

گوش دادن به موسیقی

طبق آمارهای موجود، موسیقی و نت های آن تاثیر زیادی بر پرورش هوش و خلاقیت کودک دارد. پس بهتر است از همان دوران جنینی، با گوش دادن به موسیقی های آرام و کلاسیک بدون هدفون، به تقویت هوش میان شناختی و باهوش شدن جنین کمک کنید.آشنایی و شناخت موسیقی های مختلف در دوران جنینی باعث می شود کودک به هوش فوق العاده بالایی دست پیدا کند.

کم کردن شدت استرس

یکی از عوامل بازدارنده رشد و شکل گیری صحیح مغز جنین است؛ بنابراین حتی الامکان باید از آن دوری کنید. راهکارهای مختلفی وجود دارد که باعث کاهش استرس شما می شود و گوش دادن به موسیقی و ورزش از جمله ساده ترین راهکارها خواهند بود.

اثر منفی استرس روی شخصیت کودک و توسعه سلول های مغزی او باعث شده است تا بیش از هر چیزی، موردتوجه مادران باردار قرار گیرد. به همین خاطر اغلب آن ها برای کمک به باهوش شدن جنین خود باید سعی کنند دوره بارداری خود را در محیط هایی با کمترین تنش پشت سر بگذارند.

دنبال کردن رژیم غذایی سالم

مادربزرگ های ما بر این باور بودند که خانم های باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورند. اما این باور کاملاً غلط است و داشتن یک رژیم غذایی سالم نه تنها به رشد بهتر مغز جنین کمک می کند، بلکه باعث اضافه وزن مادر نمی شود.

متاسفانه اضافه وزن مادر در اکثر اوقات، را به دنبال دارد که در نتیجه آن مغز جنین نمی تواند به درستی شکل گیرد و نوزاد پس از تولد هوش بالایی نخواهد داشت.

بنابراین اگر دوران بارداری خود را سپری می کنید بهتر است دست از پرخوری بردارید و با مشورت با پزشک خود یک رژیم غذایی بهینه را انتخاب کنید تا سلامت و تناسب اندامتان بعد از زایمان را همچنان داشته باشید روی باهوش شدن جنین خود نیز تاثیر مثبت بگذارید.

ویژگی های نوزاد باهوش چیست؟

میل به داشتن یک نوزاد باهوش، خواسته طبیعی تمام والدین است. اما این موضوع که چطور می توان سطح هوش نوزاد را سنجید، سوالی است که ذهن اکثر والدین را به خود درگیر کرده است.

نوزاد باهوش یک سری ویژگی های منحصربه فرد دارد که او را از کودکان با بهره هوشی کمتر متمایز می سازد. اگر می خواهید بدانید نوزاد شما باهوش است یا نه، به علایم زیر دقت کنید:

قدرت تمرکز بالا

یکی از ویژگی های نوزاد باهوش، قدرت تمرکز بالای او است. عموماً کودکان یا نوزادان معمولی، چیزی حدود 10 تا 15 دقیقه روی یک مسیله ای تمرکز می کنند و این مدت زمان در کودکان با سطح هوشی بالاتر، طولانی تر خواهد بود.

توانایی سرگرم کردن خود

اکثراً کودکان و نوزادان عادی، در تنهایی خود خوشحال نیستند و نیاز به یک هم بازی دارند. اما کودکانی که از بهره هوشی بالایی برخوردار هستند، می توانند خود را با چیزهای مختلف سرگرم کنند.

آگاهی احساسی

وقتی یک نوزاد باهوش باشد، از توانایی و قدرت احساسی آگاهی دارد. به عبارت دیگر احساسات منفی و مثبت را به خوبی از هم تشخیص می دهد و قابلیت درک سریع آن ها را خواهد داشت.

ایجاد رابطه چشمی

نوزادان با سطح هوشی فوق العاده، از هوشیاری بسیار زیادی برخوردار هستند. آن ها در مقایسه با نوزادان معمولی تر، تماس های چشمی عمیقی با دیگران برقرار می کنند و واکنش آن ها نسبت به عوامل بیرونی از قبیل صدا، رفتار و موارد مشابه محسوس تر است.

مهارت در گفتار

طبیعی است که کودکان از 12 ماهگی به بعد، قابلیت گفتن کلمات مختلف را داشته باشند. اما آن دسته از نوزادانی که هوش بالایی دارند، قبل از 14 ماهگی قادر هستند تا با کلماتی که یاد گرفته اند، جمله سازی کنند.البته مهارت های گفتاری در برخی از نوزادان باهوش دیرتر از موعد مشخص نمایان می شود و در بیشتر مواقع جای نگرانی ندارد.

کنجکاوی زیاد

شاید کنجکاوی کودکان و سوال های متعددی که از والدین می پرسند در اغلب مواقع آزاردهنده باشد اما پدر مادرها باید از این موضوع خوشحال باشند. چون کنجکاوی زیاد یکی از اصلی ترین ویژگی های کودکان و نوزادان باهوش است. از ویژگی های خارق العاده باتوم پلیس اسباب بازی می توان به وزن بسیار کم و کیفیت مثال زدنی آن اشاره کرد.

یادگیری سریع مهارت ها

این روزها توصیه می شود تا مهارت های متنوعی به کودکان بیاموزید تا راحت تر بتوانند علاقمندی های خود را پیدا کنند. هر کودک و نوزادی که مهارت های مختلف را زودتر از سن نرمال خود یاد بگیرد، مسلماً در زمره کودکان و نوزادان با بهره هوشی بالا قرار خواهد گرفت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقویت هوش کودک در بارداری" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقویت هوش کودک در بارداری"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.