تهدید سلامت افراد در استفاده نادرست از فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل

تهدید سلامت افراد در استفاده نادرست از فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل

یک مسیول در سازمان غذا و دارو با تاکید بر مشاوره با پزشک داروساز برای مصرف فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل گفت: استفاده نادرست از این فرآورده ها می تواند تهدیدی برای سلامت فرد مصرف کننده باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تیتروز، علیرضا رستمی سرپرست فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: اکنون در ایران استقبال خوبی برای مصرف دارو های گیاهی و مکمل وجود دارد؛ اما استفاده کنندگان از این دارو ها باید عوارض و کاربرد آن را بدانند و اینکه مصرف دارو های گیاهی تداخل با دارو های شیمیایی که فرد مصرف می کند دارد یا خیر.

سرپرست اداره کل فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو افزود: در چند سال اخیر هم استفاده از دارو های گیاهی و دارو های مکمل رشد داشته است. استفاده نادرست از این دارو ها نیز می تواند مانند دارو های شیمیایی تهدیدی برای سلامت فرد مصرف کننده باشد و در این خصوص باید از مشاوره پزشک داروساز بهره گرفت.

رستمی افزود: گاهی برخی از مکمل ها و حتی دارو های گیاهی از مبادی غیررسمی به کشور وارد می شوند و ازطریق شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی هم برای مصرف آنها تبلیغاتی انجام می شود و استفاده از آنها می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

این مقام مسیول در سازمان غذا و دارو ادامه داد: بسیاری از دارو های مکمل و نیروزا که در حال حاضر در بازار سیاه دارویی در ایران یافت می شود، حاوی ترکیبات خطرناک و دارو های شیمیایی همچون کورتون ها هستند، متاسفانه جوانان به منظور ایجاد نیروزایی و چاقی یا لاغری ممکن است از آنها استفاده کنند. توصیه می شود شهروندان مکمل های مورد نیاز خود را صرفا از طریق داروخانه ها تامین کنند نه فضای مجازی.

وی ادامه داد: دارو های غیرمجازی که به منظور چاقی استفاده می شود نیز می تواند دارای عوارض طولانی مدت مانند: دیابت و پوکی استخوان، آکنه های پوستی، زخم وسیع دستگاه گوارش، ضعف عضلانی و مشکلات پوستی را به همراه داشته باشد و حتی در برخی از این دارو ها مشاهده می شود که هورمون مردانه وجود دارد که سیستم طبیعی بدن را به هم می ریزد.

سرپرست فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل توصیه کرد که هموطنان و به ویژه جوانان به هیچ عنوان از این دارو های تقلبی که از مبادی غیررسمی وارد می شوند، استفاده نکنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تهدید سلامت افراد در استفاده نادرست از فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تهدید سلامت افراد در استفاده نادرست از فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل"، کلیک کنید.