جایگاه خانواده در ادبیات کودک و نوجوان

تیتروز/فارس دبیر علمی همایش و رییس مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز از جایگاه خانواده در ادبیات کودک و نوجوان یاد کرد و گفت: خانواده از مهم ترین واقعیت های اجتماعی است که هسته اصلی زندگی کودک و نوجوان و نیز جامعه را شکل می دهد و در مسیر رشد آن نقشی بی بدیل دارد.

سعید حسام پور امروز، 26 اردیبهشت ماه در همایش ملی ادبیات کودک که به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار شد، گفت: مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز، در جایگاه طراح دانشگاهی شدن ادبیات کودک ایران، از آغاز با هدف ژرفا بخشیدن به فعالیت های علمی کوشید و در این راستا اقداماتی نظیر برگزاری هم اندیشی ها و نشست های علمی- تخصصی و ملی و بین المللی، راه اندازی گرایش کارشناسی ارشد ادبیات کودک، تاسیس مجله مطالعات ادبیات کودک، اجرای طرح های پژوهشی بنیادی و الویت دار، برگزاری جشنواره های گوناگون و تاسیس کتابخانه تخصصی ادبیات کودک را انجام داد.

وی با اشاره به اهداف رشته ادبیات کودک ادامه داد: گام دیگر مرکز مطالعات ادبیات کودک، برای پرورش نیروهای متخصص تشکیل گروه های تخصصی مانند گروه کتاب های تصویری، گروه رمان نوجوان، گروه شعر کودک و نوجوان، گروه ترجمه، گروه بازنگاری و گروه تیاتر و سینمای کودک و نوجوان بوده است. برای نمونه در سال 1402 بیست نشست تخصصی در حوزه رمان نوجوان برگزار کرده که وجه تمایز این نشست ها حضور و مشارکت فعال مخاطب نوجوان در جایگاه منتقد بوده است.

دبیر علمی همایش ملی ادبیات کودک با بیان اینکه یکی از مجراهای تاثیر ادبیات کودک بر مخاطب نوع بازنمایی هایی است که این آثار از واقعیت جامعه و نیز واقعیت های گوناگون اجتماعی به این مخاطب ارایه می دهند، افزود: خانواده از مهم ترین واقعیت های اجتماعی است که هسته اصلی زندگی کودک و نوجوان و نیز جامعه را شکل می دهد و در مسیر رشد آن نقشی بی بدیل دارد. این که تا چه اندازه تنوع شکل ها و روابط گوناگون خانوادگی و نیز نقش هر عضو خانواده در زندگی آن به مخاطب معرفی می شود نقشی موثر بر نوع نگاه مخاطبان به خانواده و اعضای آن دارد.

رییس مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز اظهار کرد: مرکز مطالعات ادبیات کودک، موضوع نهمین همایش ملی خود را «بررسی بازنمایی و جایگاه خانواده در ادبیات کودک و نوجوان» نام گذارد و در دوازدهم آذرماه 1402 همه اندیشمندان، صاحب نظران و علاقمندان گستره ادبیات کودک را به هماندیشی در این باره دعوت کرد تا با ارسال تازه ترین دستاوردهای پژوهشی و علمی خود به دبیرخانه جشنواره، مانند همیشه به ارتقا، گسترش و تعمیق ادبیات کودک کمک کنند.

وی برخی از محورهای این همایش را یادآور شد و گفت: بررسی بازنمایی انواع خانواده در ادبیات کودک ایران (خانواده هسته ای، تک فرزندی، چندفرزندی، تک والدی، خانواده های ترکیبی…)؛ بررسی بازنمایی اعضای خانواده، نقش هریک در خانواده و نیز روابط هریک با خانواده در ادبیات کودک و نوجوان و خانواده های طبقات مختلف اجتماعی، فرهنگی، قومی و خانواده های شهری و روستایی؛ بررسی بازنمایی خانواده سنتی، خانواده مدرن و خانواده پسامدرن؛ بررسی بازنمایی نوع خانه، ساختمان و امکانات آن و مسایل و مشکلات خانوادگی (آن گونه که در ادبیات کودک و نوجوان بازتاب یافته اند)؛ بازنمایی حضور و نقش موبایل، کامپیوتر، فضای مجازی و رسانه ها در خانواده؛ بررسی تحول بازنمایی خانواده در ادبیات کودک و نوجوان دهه های اخیر و مقایسه ادبیات کودک ایران و جهان محورهای این همایش هستند.

حسام پور از ارسال آثار 150 پژوهشگر به این همایش خبر داد و گفت: بعد از داوری چکیده مقالات، 60 چکیده انتخاب شد و از صاحبان آن ها درخواست شد تا اصل مقاله را به دبیرخانه همایش ارسال کنند که در نهایت 55 مقاله به دبیرخانه همایش واصل شد و شورای علمی پس از داوری، 40 مقاله (تعداد 28 مقاله به صورت سخنرانی و 12 مقاله به صورت پوستر) برای ارایه در همایش برگزید.

وی یادآور شد: مانند دیگر همایش های مرکز مطالعات ادبیات کودک، مقاله هایی که بتوانند معیارهای لازم (فرایند داوری مجله) را برای انتشار در مجله مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز به دست آورند در یک ویژه نامه به چاپ خواهند رسید.

حسام پور در پایان گفت: امروز 37 مقاله در این همایش به صورت سخنرانی و پوستر در محل دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز ارایه شد و در روز 27 اردیبهشت نشست تخصصی با حضور پژوهشگران با عنوان ادبیات کودک و تربیت شهروندی برگزار خواهد شد.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جایگاه خانواده در ادبیات کودک و نوجوان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جایگاه خانواده در ادبیات کودک و نوجوان"، کلیک کنید.