جنجال عروس داعش – تیتروز

دادگاه لندن روز جمعه 23 فوریه، هر پنج استدلال ارایه شده توسط شمیمه بیگم 24 ساله، که به «عروس داعش» معروف است را رد کرد تا درخواست تجدیدنظر او در پرونده سلب تابعیت بریتانیایی رد شود.

به گزارش تیتروز، به نقل از  آرمان امروز، شمیمه بیگم به دلیل به دلیل پیوستن به داعش و حمایت از آن سلب تابعیت شده است. با این حال این دختر جوان معروف به عروس داعش همچنان می تواند پرونده را در دیوان عالی بریتانیا مطرح کند.

دادگاه لندن روز جمعه 23 فوریه، هر پنج استدلال ارایه شده توسط شمیمه بیگم 24 ساله، که به «عروس داعش» معروف است را رد کرد تا درخواست تجدیدنظر او در پرونده سلب تابعیت بریتانیایی رد شود.

قاضی این پرونده در هنگام اعلام حکم گفت: «می توان استدلال کرد که تصمیم در مورد خانم بیگم سخت بوده اما همزمان می توان استدلال کرد که خانم بیگم خود عامل بدبختی اش بوده است. تنها وظیفه ما در دادگاه ارزیابی غیرقانونی بودن حکم محرومیت است. ما به این نتیجه رسیدیم که اینطور نبوده و درخواست تجدید نظر رد می شود.»

بیگم که خانواده اش اصالتا بنگلادشی هستند، در سال 2015 و در حالی که تنها 15 سال داشت با دو همکلاسی اش از خانه  خود در شرق لندن به سوریه رفت. او در آنجا با یک جنگجوی داعش ازدواج کرد و صاحب سه فرزند شد که هیچ یک از آنها جان سالم به در نبردند. بیگم در اکتبر سال گذشته پرونده ای را علیه لغو تابعیتش به داگاه تجدیدنظر ارایه کرد.

تیم حقوقی او استدلال کرد که دولت وظیفه قانونی خود را در قبال بیگم به عنوان قربانی بالقوه قاچاق انجام نداده است. با این حال دادگاه روز جمعه رای داد که خطر امنیت ملی بر این که آیا او قربانی بالقوه قاچاق بوده یا خیر اولویت دارد.

در فوریه 2019 بیگم در اردوگاه پناهجویان سوری پیدا شد و وزیر کشور وقت بریتانیا، ساجد جاوید به دلایل امنیت ملی تابعیت این دختر را لغو کرد. تیم حقوقی بیگم استدلال می کرد که این کار دولت باعث می شود تا این دختر بدون تابعیت رها شود اما دادگاه استیناف اعلام کرد که بیگم به دلیل حفظ تابعیت بنگلادشی از طریق مادرش، بی تابعیت نمانده و دولت نیازی به بررسی این موضوع ندارد که آیا مقامات بنگلادشی به او اجازه ورود به کشور را خواهند داد یا خیر.

وکلای بیگم همچنین گفتند که دولت باید از قبل تصمیم به لغو تابعیتش را به او اطلاع می داد. درخواست تجدیدنظر علیه تصمیم کمیسیون ویژه استیناف مهاجرت در فوریه 2023 مبنی بر تایید لغو تابعیت وی بود. حکم روز جمعه به این معنی است که بیگم نمی تواند از خانه فعلی خود، اردوگاه پناهندگان در شمال سوریه، به بریتانیا بازگردد.

پس از جلسه دادگاه، وکیل او، دانیل فورنر، مدعی شد که «تا زمانی که بیگم به عدالت نرسید و به سلامت به خانه بازنگردد مبارزه را متوقف نخواهد کرد.» او همچنین اضافه کرد که آخرین شکایت خود را به دیوان عالی بریتانیا خواهد برد.

بیگم یکی از صدها اروپایی است که سرنوشتش پس از فروپاشی خلافت خودخوانده اسلامگرایان افراطی در سال 2019، دولت ها را به چالش کشیده است. از سوی این افراد قربانی مدعی هستند که فریب خورده اند و از دولت ها انتظار بخشش دارند، از سوی دیگر بسیاری معتقدند که این افراد می توانند یک خطر بالقوه برای امنیت ملی این کشورها باشند.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جنجال عروس داعش – تیتروز" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جنجال عروس داعش – تیتروز"، کلیک کنید.