جنگنده ای که گزینه اصلی ارتش روسیه است!/ عکس

به گزارش خبرگزاری تیتروز، نیروی هوایی روسیه دومین ناوگان هوایی رزمی بزرگ جهان با تقریباً 3,900 فروند پرنده نظامی و بیش از 300 فروند پرنده نظامی طراحی شده برای نیروی دریایی است و به همین خاطر درک وسعت زرادخانه جت های جنگنده روسیه در ارزیابی توانایی های رزمی این کشور و تاثیرگذاری بین المللی اش بسیار حیاتی است.

 نیروی هوایی روسیه که رسماً با نام نیروهای هوافضای روسیه شناخته می شوند، ناوگان متنوعی از هواپیماهای جنگنده را مدیریت می کند

انواع جت های جنگنده روسی

بر اساس آمارها، نیروی هوایی روسیه از 912 فروند جت جنگنده (422 فروند چند منظوره، 400 فروند تهاجمی و 90 فروند برای عملیات های رهگیری) تشکیل شده که 25 درصد از تمام هواگردهای رزمی نیروی هوایی روسیه را تشکیل می دهند.

هواپیما نقش معرفی نسل لقب در ناتو تعداد
Su-24 تهاجمی 1974 نسل 3 Fencer 273 فروند
Su-34 تهاجمی 2014 نسل +4 Fullback 127 فروند
Su-30 چندمنظوره 2013 نسل +4 Flanker 110 فروند
Su-35 چندمنظوره 2014 نسل ++4 Flanker-E 110 فروند
Su-27 چندمنظوره 1985 نسل +4 Flanker 101 فروند
MiG-31 رهگیر 1981 نسل 4 Foxhound 90 فروند
MiG-29 چندمنظوره 1983 نسل 4 Fulcrum 85 فروند
Su-57 چندمنظوره 2020 نسل 5 Felon 10 فروند
MiG-35 چندمنظوره 2019 نسل ++4 Fulcrum-F 6 فروند

کمپانی JSC Sukhoi هفت نوع از 10 نوع جت های جنگنده نیروی هوایی روسیه را تولید می کند. در مقابل، اداره طراحی میکویان و گورویچ تنها 3 فروند را تولید می نماید که اکنون در ترکیب با ایلیوشین، ایرکوت، سوخوی، توپولف و یاکوفلف که به دستور ولادیمیر پوتین در سال 2006 با هم ادغام شدند، با نام شرکت United Aircraft Corporation شناخته می شود.

همانطور که از جدول بالا می توان دریافت، قدرت نیروی هوایی روسیه در زمینه جت های جنگنده بر اساس هواپیماهای تهاجمی (attack/strike) تعریف شده است، اگر چه پرتعدادترین و اصلی ترین جنگنده این نیرو، یعنی سوخو سو-24، در اوایل دهه 1960 توسعه یافته و تولید آن در سال 1993 متوقف شده است.

 نیروی هوایی روسیه که رسماً با نام نیروهای هوافضای روسیه شناخته می شوند، ناوگان متنوعی از هواپیماهای جنگنده را مدیریت می کند

MiG-31 نه چندان «پیر»

جت جنگنده رهگیر MiG-31 چندان توسط ناتو نادیده گرفته نمی شود، علیرغم اینکه در سال 1981 وارد سرویس شد. این جنگنده اولین جنگنده نسل چهار تهاجمی بود که وارد سرویس شد. با این وجود، بخش اعظم ناوگان MiG-31 های فعال نیروی هوایی روسیه به نسخه استاندارد MiG-31BM ارتقا یافته اند، در حالی که برخی روزآمدسازی های دیگری نیز دریافت کرده و به نسخه استاندارد MiG-31BSM رسیده اند که سرعت کروز بالاتر، کامپیوتر مرکزی جدید و سیستم سوختگیری در آسمان دارند.

رهگیرهای جدید Foxhound با موشک های رادار فعال R-77 و R-37 روزآمد شده اند که می توانند تا فاصله 400 کیلومتری با اهداف خود درگیر شوند. این هواپیما برای رهگیری هواپیماهای دشمن طراحی شده و به موشک هایی بسیار توانمند برای رهگیری موشک های کروز در ارتفاعات پایین مجهز شده است. علاوه بر این، موتور D-30F6 این جت جنگنده روسی، قویترین و کارآمدترین موتوری است که روی جنگنده های نسل چهارمی به کار گرفته شده است و عملکرد آن برای قادر ساختن جنگنده به منظور غملیات در ارتفاعات بالای 25 کیلومتر کافی است.

Mig-31 سریع ترین جنگنده جهان است که هنوز پرواز می کند و سرعت حداکثر آن به 3,030 کیلومتر بر ساعت می رسد، در حالی که با ریسک صدمه به موتور و خسارت ساختاری، می تواند به سرعت 3,200 کیلومتر بر ساعت نیز برسد. این جنگنده تنها جت جنگی روسیه است که می تواند موشک مشهور Kinzal را حمل کند، موشک هایپرسونیکی (اولین موشک هایپرسونیکی که در میدان نبرد استفاده شده است) با برد حدود 460 تا 480 کیلومتر که سرعت آن به بیش از 10 ماخ می رسد و می تواند کلاهک های متعارف و هسته ای حمل نماید.

 نیروی هوایی روسیه که رسماً با نام نیروهای هوافضای روسیه شناخته می شوند، ناوگان متنوعی از هواپیماهای جنگنده را مدیریت می کند

ناوگانی «جوان»

اگر چه تقریباً یک سوم ناوگان جنگنده های نیروی هوایی روسیه از جت های جنگنده «پیر» نسل سومی تشکیل شده (273 فروند سوخو سو-24 فنسر از 912 فروند جت جنگنده روسی)، شایان ذکر است که 5 نوع از 10 نوع جنگنده های این کشور در حدود یک دهه قبل یا کمتر معرفی شده اند.

Su-35 یک جت جنگنده چندمنظوره سنگین است که در دوران شوروی توسعه یافته اما طراحی روسی دارد و در سال 2014 وارد سرویس شد. قدرت مانور بالای این جنگنده مهم ترین ویژگی آن است. در حال حاضر، جنگنده Su-35 ساخت سوخوی حتی از بلند شدن ناوگان هوایی ارتش اوکراین از پایگاه های خود در منطقه آودیوکا در استان دونتسک نیز جلوگیری می کند، زیرا هر هدف هوایی که سعی کند از روی زمین بلند شود، به سرعت شناسایی شده و نابود می شود.

سفارش خرید وزارت دفاع روسیه در سال 2023 برای جنگنده های پنهانکار Su-57 دو برابر شده است و حتی سفارش بزرگ تری برای سال 2024 در انتظار است. این رشد سفارش در تمام کارخانه های United Aircraft Corporation (UAC) وجود دارد، و Su-57 بزرگ ترین چالش برای تولید است اما همچنان توسط این کمپانی تولید می شود. علیرغم اینکه تعداد این جنگنده ها را مشخص نکرده است، یوری اسلیوسار، مدیرعامل این کمپانی روسی از هدف خود برای تولید 76 فروند سوخود-57 برای نیروهای هوافضای روسیه تا سال 2027 گفته است، با تحویل های جدید و پیشرفت های عملیاتی که در سال 2023 صورت گرفته است.

 نیروی هوایی روسیه که رسماً با نام نیروهای هوافضای روسیه شناخته می شوند، ناوگان متنوعی از هواپیماهای جنگنده را مدیریت می کند

Su-57 با چالش ها و موانع متعددی در زمینه تولید و عملیات مواجه شده است که از آن میان می توان به تحریم های بین المللی اشاره کرد که صنعت هوافضای روسیه را درگیر کرده است. اما روسیه به پیشرفت توانمندی های Su-57 ادامه می دهد که شامل تست یک موتور جدید و بهبود پتانسیل رزمی آن است. علیرغم اعزام به سوریه و استفاده در اوکراین، روسیه همچنان در قرار دادن Su-57 در معرض ریسک های عملیاتی بالقوه ای که می توانند اعتبار و پتانسیل صادرات این جنگنده را به خطر بیندازند، خودداری می کند.

 نیروی هوایی روسیه که رسماً با نام نیروهای هوافضای روسیه شناخته می شوند، ناوگان متنوعی از هواپیماهای جنگنده را مدیریت می کند

جنگنده نسل پنجمی جدید روسیه

در سال 2021، روسیه از جت جنگنده پنهانکار جدید خود به نام Sukhoi Su-75 رونمایی کرد که در میان کشورهای عضو ناتو با نام The Checkmate شناخته می شود و قرار است با اف-35 آمریکایی رقابت کند. این جنگنده برای حمل و اعزام پهپادها طراحی شده و یک جت جنگنده نسل پنجمی سبک و تک موتوره است که می تواند با استفاده از سیستم تداخل الکترونیک خود به صورت همزمان با شش هدف درگیر شود.

این جت که توسط ولادیمیر پوتین رونمایی شد، به سرعت توسط کمپانی های Rostec و United Aircraft Corporation توسعه یافته است و انتظار می رود که فروش آن از سال 2026 آغاز شود. با قیمتی بین 25 تا 30 میلیون دلار، این جنگنده یک گزینه مقرون به صرفه تر در مقایسه با اف-35 است و هدف روسیه فروش نزدیک به 300 فروند از آن ها در 15 سال آینده به کشورهای خاورمیانه، آسیا و آمریکای لاتین است.

این جت جنگنده، دارای نوآوری های هوش مصنوعی و نسخه خلبان خودکار در حال توسعه است و گمان می رود که در مقابل هواپیماهای متخاصم نسل پنجمی و حتی سیستم های نسل ششمی آینده موثر باشد.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جنگنده ای که گزینه اصلی ارتش روسیه است!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جنگنده ای که گزینه اصلی ارتش روسیه است!/ عکس"، کلیک کنید.