حالت جدیدی از ماده کشف شد

به گزارش تیتروز، جریان دستوار در مقیاس اتمی و از طریق حرکت هم افزایانه (cooperative movement) الکترون ها ایجاد می شوند که بر خلاف مواد مغناطیسی متعارف هستند و ویژگی های آنها از خصوصیات کوانتومی یک الکترون موسوم به چرخش و نظم و آرایش آنها در کریستال ناشی می شود.

به نقل از ایرنا، در شیمی، زمانی یک مولکول یا یک یون دست سان، دست وار یا اصطلاحا کایرال نامیده می شود که فارغ از میزان چرخش و نوع جابه جایی های انجام شده، نتواند بر تصویر آینه ای خودانطباقٰ پذیر شود.

دستوارگی یا کایرالیته یک ویژگی بسیار حایز اهمیت در علم است که به عنوان مثال برای شناخت «دی ان ای» نقش بنیادی دارد. در پدیده کوانتومی کشف شده، دست وارگی جریان ها از طریق بررسی تراکنش بین نور و ماده شناسایی شد که ضمن آن یک فوتون قطبی (پولاریزه) شده می تواند یک الکترون را از سطح ماده ای با حالت چرخشی بخوبی تعریف شده ساطع کند.

این کشف که خبر آن در نشریه «نیچر» هم منتشر شده است، دانش ما را از مواد کوانتومی ، کاوش برای فازهای کوانتومی دستواره و پدیده ای که در روی سطح مواد روی می دهد به میزان زیادی غنی می کند.

کاربردها و پیامدهای بالقوه

«فدریکو مازولا» محقق حوزه فیزیک مواد در دانشگاه «کافوسکاری» (Ca’ Foscari) ونیز در ایتالیا در این مورد گفت: کشف وجود این حالت های کوانتومی ممکن است راه را برای ابداع نوع جدیدی از الکترونیک هموار کند که از جریان های دستوار (کایرال) به عنوان حمل کنندگان اطلاعات بجای شارژ الکترون ها استفاده خواهد کرد.

وی افزود: این پدیده می تواند پیامد مهمی برای کاربردهای آینده بر اساس دستگاه های «اپتوالکترونیک» جدید دستوار و همچنین تاثیر بزرگی در حوزه فناوری های کوانتوم برای حسگرهای جدید و همچنین در حوزه بیومدیکال و انرژی های تجدیدپذیر داشته باشد.

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حالت جدیدی از ماده کشف شد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حالت جدیدی از ماده کشف شد"، کلیک کنید.