خدمت رسانی به زایران اربعین افتخار ماست – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان

خدمت رسانی به زایران اربعین افتخار ماست - خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری تیتروز، علیرضا زاکانی شهردار تهران در دیدار با یوسف مکی، استاندار نجف و هیات همراه، ضمن بزرگداشت یاد شهدای جنگ رژیم صهیونیستی با مقاومت فلسطین، گفت: دو ملت ایران و عراق پیوستگی های عمیق دینی، مذهبی و عاطفی دارند و هر دو میراث دار تمدن های بزرگ هستند. آیین تشیع این پیوستگی را تا حدی عمیق کرد که شیعیان اساساً به عراق به عنوان وطن دوم خود عشق می ورزند. ظرفیت های بی نظیری در این کشور وجود دارد که می تواند زمینه ساز همکاری های دوجانبه باشد.

وی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته میان هیات های کارشناسی در روزهای گذشته، اظهار کرد: باید یک کارگروه مشترک برای پیش برد تفاهمات و پیگیری موضوعات شکل بگیرد. آنچنان که مطرح شد، مهمترین موضوع برای استانداری نجف، مسیله خدمات شهری است؛ یعنی موضوع آراستگی شهر، مدیریت پسماند و امحای زیست پذیر آن و البته فضای سبز و چشم اندازی که شهر نجف باید داشته باشد.

شهردار تهران با بیان اینکه پیشنهاد ما این است در کارگروه مشترکی، بسته ای از فعالیت ها برای همکاری تعریف شود، خاطرنشان کرد: محور دومی که می تواند موضوع همکاری های دوجانبه قرار گیرد، فعالیت ها در قالب کالبد شهر و موضوع مسکن و شهرسازی است. ایده های جدیدی برای تحول کالبدی و ایمن سازی بافت فرسوده تهران در دست اقدام است. مثلاً همین هفته گذشته عملیات عمرانی ساخت بالغ بر 200 هزار واحد مسکونی جدید در تهران آغاز شد. بیش از 20 شهرک الگو در همین قالب احداث می شود که تمام سرانه های موردنیاز شهرک نشینان را پوشش می دهد.

زاکانی سرفصل بعدی همکاری های مشترک را موضوع حمل ونقل دانست و افزود: امسال، سال ِبهار حمل ونقل تهران است. ناوگان عمومی شهر به سمت برقی سازی حرکت می کند تا بتوان آلودگی هوا را تا حدی کنترل کرد. هدف گذاری ما توسعه زیرساخت های حمل ونقل به گونه ای است که سهم ناوگان عمومی را از سفرهای روزانه مردم از 30 درصد به 70 درصد برسانیم.

وی با تاکید بر آنکه با عملیاتی شدن قراردادهای مختلف خرید اتوبوس از منابع داخلی و چین، ظرفیت اتوبوس رانی تهران متحول خواهد شد، اضافه کرد: با عملیاتی شدن قرارداد خرید 791 دستگاه واگن نیز، ظرفیت متروی تهران تقریباً ظرف سه سال دو برابر خواهد شد. نجف نیاز به یک سند بالادستی در حوزه حمل ونقل دارد تا با انجام مطالعات کارشناسی بتوان بهترین مدل ها را برای ناوگان حمل و نقل عمومی آن شهر پیاده کرد. تهران برای همکاری و انتقال تجربه آمادگی دارد.

شهردار تهران اهمیت موضوع ایمنی مجاوران و زایران حرم امیرالمومنین (ع) را یادآوری کرد و گفت: محور چهارم همکاری های دوجانبه باید ناظر به حوزه ایمنی باشد. همچنین به عنوان محور پنجم همکاری ها، می توان گسترش زیرساخت های عمرانی شهر نجف را مورد توجه قرار داد.

وی انجام این اقدامات را برای تحول کالبدی در نجف ضروری دانست و اظهار داشت: می توان در گام های بعدی برای گسترش همکاری های دوجانبه، به موضوع سلامت پرداخت. حوزه بهداشت سرفصل جدیدی برای همکاری تهران با نجف باشد. در حوزه پیشگیری از بیماری ها می توان کارهای موفقی انجام داد. همچنین ما آمادگی داریم تا تجربیات خود را در زمینه گسترش ورزش همگانی و زیرساخت های ورزشی با همکاران خوب عراقی مان به اشتراک بگذاریم.

شهردار پایتخت موضوع خدمت رسانی به زایران اربعین را دیگر موضوع همکاری ضروری عنوان کرد و افزود: هر سال جمع قابل توجهی از شهروندان تهرانی در اربعین میهمان شما هستند. از این رو موظف هستیم در کنار شما برای خدمت رسانی به این عزیزان حضور داشته باشیم. البته که ما به گرد ِپای مردم عراق هم نمی رسیم. برای ما ایثار و از خودگذشتگی مردم عراق الگو است. همه همکاران من در شهرداری تهران خدمت به زایران و مجاوران عتبات عالیات را در ایام اربعین افتخار خود می دانند.

شهردار تهران در خاتمه ابراز امیدواری کرد با تشکیل کارگروه همکاری های دوجانبه و اشتراک تجربیات، زمینه ارتقای خدمت رسانی به شهروندان دو کشور فراهم شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خدمت رسانی به زایران اربعین افتخار ماست – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خدمت رسانی به زایران اربعین افتخار ماست – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.