خشکسالی برفی در کشور بسیار جدی است

آفتاب نیوز :

رییس موسسه تحقیقات آب کشور در این زمینه تاکید کرد: برف منبع تامین آب کشور در تابستان است و مساله خشکسالی برفی موضوع بسیار جدی است که با آن روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه رژیم بارشی کشور دچار نوسان شده است، ادامه داد: در فصول پاییز و بهار هرکدام 25 درصد آب مورد نیاز کل سال کشور باید تامین شود، اما در دو سال اخیر این فرمول تغییر کرده است؛ در شرایطی که در فصل تابستان 5 درصد منابع آبی کشور تامین می شود، تابستان 1400 پربارش ترین فصل سال بود. در این شرایط تصمیم گیری بسیار دشوارتر و متناسب با این امر فعالیت در بخش های مختلف از جمله کشاورزی پیچیده تر شده است.

کاویان پور یادآور شد: در کنار تغییر رژیم بارشی کشور، میزان بارندگی ها کاهش یافته است. این در حالی است که امروز با کاهش 43 درصدی بارندگی ها نسبت به شرایط نرمال روبرو هستیم و در این شرایط لازم است نسبت به ذخیره سازی و حفظ منابع آبی برای سال آبی پیش رو، توجه بیشتری صورت گیرد.

رییس موسسه تحقیقات آب کشور در ادامه، سد ها را یکی از بهترین و مفهمومی ترین ابزار ها برای مقابله با شرایط موجود عنوان کرد و بیان داشت: خوشبختانه بسیاری از بارندگی های اخیر در حوضه های آبی سد های کشور رخ داده است که پیامد خوبی است.

وی افزود: کشور دارای مرز های جغرافیایی بسیاری است که منتهی به دریا ها می شود؛ خروجی منابع بارشی مختلفی که از کنار این سواحل عبور می کند، دریا است. بر این اساس وزیر نیرو موضوع استفاده از این ظرفیت آبی را در خط مجاور سواحل که آب مناسب با کیفیت تری را داراست مورد تاکید قرار داده است.

کاویان پور در ادامه به تعریف موضوع ال نینو و ارتباط آن با بارندگی ها پرداخت و گفت: استفاده ابزاری از موضوع آب برای تحریک افکار عمومی، توسط شبکه های اجتماعی که پایگاه های آن خارج از کشور است یک پدیده طبیعی است، اما در وزارت نیرو این رویه در پیش بینی های بارندگی دنبال نشد.

رییس موسسه تحقیقات آب کشور در این باره توضیح داد: وزیر نیرو با توجه به مجموع منابع آبی کشور و درک درست از عدم قطعیت ها در موضوع پیش بینی ها، حساسیت های با ضریب اطمینان بالا را پیگیری مورد تاکید قرار داد.

وی افزود: همه دیتا های جهانی و سازمان های مسیول کشور پیش بینی می کردند امسال باید در انتظار پاییز پربارش باشیم، اما بر اساس تصمیم عاقلانه و خردمندانه در وزارت نیرو این امر مسجل شد که نمی شود به این گزارشات اعتماد کرد و در نهایت در مواجهه با این موضوع جوانب احتیاط رعایت شد.

وی با بیان اینکه در برنامه منابع و مصارف از یک روش پویا به صورت فصلی و مداوم بهره مند می شویم، اظهارکرد: با توجه به شرایط موجود مطالعات بسیاری صورت گرفته است، به طوری که مطالعات احداث سد های زیرزمینی در سال های گذشته در کشور صورت گرفته است.

رییس موسسه تحقیقات آب کشور ادامه داد: اخیرا مطالعاتی با موضوع کاهش میزان تبخیر از مخازن آب در موسسه تحقیقات آب کشور آغاز شده و نیازمند تحلیل و تحقیق بیشتری است.

وی در ادامه بر اهمیت پیشبرد بازتخصیص آب تاکید کرد و افزود: این امر درخصوص چاه های کشاورزی و به ویژه در حوزه صنعت در حال پیگیری است. صنایع کشور به میزان قابل توجهی وابسته به آب های سطحی و زیرزمینی هستند و روند کاهش آب های تجدیدپذیر ایجاب می کند که صنعت به سمت استفاده از سایر منابع آبی سوق یابد که شیرین سازی آب و استفاده از آب های غیرمتعارف از جمله این اقدامات است که در برنامه هفتم توسعه به آن اشاره شده است.

کاویان پور با اشاره به راه اندازی سامانه پیش بینی سیلاب اشاره کرد و گفت: پس از سیلاب های سال های 97 و 98، وزارت نیرو به این نتیجه رسید مجموعه سیستم های هشدار موجود کشور پاسخگوی نیاز ها نیست بر این اساس مجموعه مدیریت بحران شکل گرفت و وظیفه و ماموریت موسسه تحقیقات آب، توسعه سامانه بومی پایش و پیش بینی بارش و سیلاب با تاکید بر جریان ورودی به سد های کشور تعیین شد.

وی تصریح کرد: بر این اساس سامانه ای با دقت 8 کیلومتر تعریف و ایجاد شد که هم اکنون در اختیار همه کاربران شرکت های آب منطقه ای، آب و فاضلاب و برق قرار گرفته است. حدود 400 کارشناس در سراسر کشور به این سامانه متصل هستند و دایما آن را رصد می کنند.

رییس موسسه تحقیقات آب کشور همچنین از راه اندازی سامانه دریای خزر سخن به میان آورد و خاطرنشان کرد: پایش رودخانه های ورودی به دریا از جمله مواردی است که توسط این سامانه صورت می گیرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خشکسالی برفی در کشور بسیار جدی است" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خشکسالی برفی در کشور بسیار جدی است"، کلیک کنید.