«دستورالعمل اعتبار اسنادی داخلی -ریالی» به شبکه بانکی ابلاغ شد – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری تیتروز به نقل از بانک مرکزی، با سپری شدن بیش از هشت سال از اجرای دستورالعمل اعتبار اسنادی (داخلی – ریالی) و تجربیات حاصل از آن و نیز حسب بازخوردهای واصله از مراجع مختلف، به ویژه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی و همچنین با توجه به این که در سال جاری مقرر شده، حدود 8,000 هزار میلیارد ریال از تامین مالی فعالیت های اقتصادی و تولیدی کشور با استفاده از ابزار اعتبار اسنادی (داخلی – ریالی) انجام پذیرد، بازنگری این دستورالعمل با هدف تسهیل گری و توسعه بیشتر این ابزار در نظام اقتصادی کشور، مجدداً در دستورکار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

اصلاحیه پیشنهادی این دستورالعمل با توجه به اهمیت موضوع، در جلسه (21 فروردین) شورای پول و اعتبار، تصویب شد.

اهم اصلاحات انجام شده در دستورالعمل:

1) یکی از مهم ترین اصلاحات به عمل آمده در دستورالعمل موصوف، امکان استفاده از سازوکار گشایش اعتبار اسنادی در رابطه با معاملات انجام گرفته توسط فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان فعال در بورس های کالایی می باشد. با عنایت به این که مطابق دستورالعمل قبلی، گشایش اعتبار اسنادی داخلی بر اساس اسناد مورد معامله در بورس های کالایی امکان پذیر نبود، با انجام اصلاحات و تمهیدات لازم به ویژه دریافت «گواهی نامه انجام معامله فیزیکی بورس کالا» و «اعلامیه تسویه وجوه بورس کالا» به جای «سیاهه تجاری»، امکان استفاده از اعتبار اسنادی داخلی -ریالی در بورس کالا فراهم شده است.

2) از دیگر موارد اصلاحی در دستورالعمل جدید، طراحی فرم یکنواخت و متحدالشکل «سند تعهد پرداخت» با قابلیت صدور در قالب یک یا چند فقره معادل وجه اسناد و همچنین، امکان تجمیع یا تقسیم آن است.

3) تمهید مهم پیش بینی شده دیگر در دستورالعمل، امکان پذیر شدن واگذاری «سند تعهد پرداخت» توسط ذی نفع اعتبار اسنادی داخلی بین حلقه های زنجیره تامین مالی به منظور خرید نهاده و مواد اولیه در رابطه با کالاهایی که بر اساس ضوابط و مقررات مربوط ملزم به ارایه صورت حساب الکترونیکی هستند، است. این مهم موجب تعمیق و توسعه تامین مالی زنجیره تولید خواهد شد.

4) از دیگر اصلاحات به عمل آمده، می توان به اتخاذ تمهید لازم به منظور امکان انتشار اوراق بهادار خرید دین به پشتوانه سند تعهد پرداخت در چارچوب ضوابط سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره نمود. بر این اساس، این امکان فراهم شده است که ذی نفع اعتبار اسنادی داخلی که سند تعهد پرداخت به نفع وی صادر شده است، علاوه بر امکان تنزیل آن نزد بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی، نسبت به واگذاری آن در چارچوب ضوابط و مقررات سازمان بورس اوراق بهادار اقدام نموده و تامین مالی مورد نظر را انجام دهد.

5) علاوه بر این، تاکنون امکان انتخاب شرکت های بازرسی توسط متقاضیان گشایش اعتبار اسنادی داخلی – ریالی منحصر به فهرست شرکت های بازرسی مورد تایید مندرج در بخش دوم مجموعه مقررات ارزی بانک مرکزی بوده است. در حالی که در دستورالعمل جدید، امکان استفاده از شرکت های بازرسی ملی صلاحیت دار نیز فراهم شده و گستره شمول شرکت های موصوف افزایش یافته است.

6) از دیگر اصلاحات مهم در دستورالعمل جدید، تدوین احکامی در رابطه با «سازوکار خاتمه اعتبار اسنادی داخلی» است که در دستورالعمل قبلی وجود نداشت و با هدف تکمیل سازوکار گشایش اعتبار اسنادی داخلی – ریالی صورت گرفته است.

7) اصلاح برخی احکام مرتبط با سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی (سپام) در سازوکار گشایش اعتبار اسنادی داخلی – ریالی با توجه به تثبیت جایگاه سامانه مزبور در نظام بانکی کشور و همچنین، الزام بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به ایجاد، طراحی و پیاده سازی سامانه ای در پایگاه اطلاع رسانی خود قبل از اقدام به گشایش اعتبار اسنادی داخلی از دیگر موارد اصلاحی دستورالعمل موصوف به شمار می آید.

8) تدوین سازوکار گزارش دهی توسط مدیران ارشد رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) به کمیته رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) و همچنین هیات مدیره بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی از سایر موارد اصلاحی است که با هدف ارتقای نظام کنترل داخلی و حصول اطمینان از رعایت دقیق مفاد دستورالعمل اعتبار اسنادی داخلی – ریالی در شبکه بانکی کشور با بهره گیری از سازوکارهای نظارتی داخلی در موسسات اعتباری پیش بینی شده است.

9) منحصر شدن گشایش اعتبار اسنادی داخلی -ریالی در قالب عقود مرابحه و استصناع (اعم از نقدی و نسیه) و حذف قرارداد جعاله گشایش اعتبار اسنادی داخلی ریالی با هدف رفع برخی ابهامات و ملاحظات فقهی، اصلاح مهم دیگری است که در دستورالعمل اعمال شده است.

به گزارش تیتروز، بانک ها موظف اند، ضمن ارسال نسخه ای از اصلاحیه دستورالعمل موصوف، دستورالعمل را به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره (149153 /96) مورخ (16/ 05/ 1396) به تمامی واحدهای ذی ربط آن (بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی) ابلاغ کنند و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آورند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«دستورالعمل اعتبار اسنادی داخلی -ریالی» به شبکه بانکی ابلاغ شد – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«دستورالعمل اعتبار اسنادی داخلی -ریالی» به شبکه بانکی ابلاغ شد – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.