راهکار هایی برای خلاصی از اضافه وزن نوروزی

آفتاب نیوز :

اصلا جای نگرانی و افسوس نیست، چون خارج شدن از نظم و نظام زندگی روزمره در تعطیلات، پدیده ای جهانی است و فقط ما نیستیم که بعد از تعطیلات سال نو چاق می شویم.

در این تعطیلات بلندمدت، غذا خوردن در رستوران ها که فست فود ها هم بخشی از آن هستند رواج پیدا می کند، ورزش کردن و برنامه ریزی برای آن کمی سخت می شود، خوردن نوشیدنی های پر از قند و کالری مثل نوشابه اوج می گیرد و تازه ما در نوروز مسابقه خوردن آجیل، شیرینی و میوه را هم داریم. اگر به آن، افطار های مفصل ماه رمضان را هم اضافه کنیم، راحت می توانیم با این چند کیلو اضافه وزن کنار بیاییم.

اما بهتر است حالا که تعطیلات تمام و زندگی عادی شروع شده، فکری به حال این اضافه وزن بکنیم وگرنه مثل بدهی انباشته، می ماند و بیشتر می شود. همچنین اضافه وزن تعطیلات بعدی روی آن تلنبار می شود. اینجا چند راهکار ساده و کارآمد آمده که می شود با توسل به آنها، به شرایط قبل از تعطیلات برگشت.

به زندگی قبل برگردیم

باید به زودی به عادات غذایی قبل از تعطیلات برگردیم. نخستین گام این است که هر چیز چاق کننده ای در آشپرخانه داریم را از دم دست برداریم. بهتر است از شیرینی و نوشیدنی های قندی شروع کنیم.

سالم بخوریم

غذا های خانگی را باید با مواداولیه سالم و مفید بپزیم. نخستین خریدمان باید مقدار زیادی سبزی و کاهو، میوه، غلات کامل، حبوبات و پروتیین باشد. کم کردن مصرف نان و برنج و جایگزین کردن آن ها با سبزیجات پخته و سالاد و سیب زمینی، یک روش همیشه کارآمد برای کاهش وزن است.

سیراب شویم

یک توصیه همیشگی برای کاهش وزن، خوردن آب به مقدار کافی است. خوردن آب کافی، باعث سرعت در کاهش وزن می شود. براساس یک تحقیق توسط انجمن آمریکایی شیمی، خوردن 2 لیوان آب قبل از هر وعده غذایی می تواند به کاهش وزن سرعت بدهد. نوشابه و دیگر نوشیدنی های قندی را هم بهتر است فعلا کنار بگذاریم. البته اگر بتوانیم برای همیشه با این نوشیدنی های مضر وداع کنیم که برد بزرگی کرده ایم.

با ورزش آشتی کنیم

معمولا نخستین چیزی که تعطیلات و مسافرت قربانی می کند برنامه های ورزشی و تمرینی ما هستند. دوباره با باشگاه باید آشتی و تا می توانیم پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری کنیم و اگر می توانیم بدویم. برگشت به تمرین هایی که قبل از تعطیلات داشته ایم مفید است، اما با از سرگیری آنها، احتمالا همان میزان کالری ای که قبلا از دست می دادیم را نمی سوزانیم و اینجاست که ورزش هایی مثل پیاده روی، دویدن، شنا و دوچرخه سواری به کمک مان می آیند. اگر قبلا این کار ها را می کردیم، کافی است کمی زمان و فشار آن را زیاد کنیم. در باشگاه هم می توانیم از دستگاه هایی استفاده کنیم که شرایط این ورزش ها را برای ما شبیه سازی می کنند. تنوع در تمرین ها و دستگاه ها هم می تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد. نکته این است که باید کمی به خودمان فشار بیاوریم. آن چربی های لعنتی بدون زحمت و جان کندن آب نمی شوند.

بدانیم چه می کنیم

اگر امکانش وجود دارد خوب است که آمار کاهش وزنمان را داشته باشیم. به عبارت دقیق تر، باید مبنا را بر این بگذاریم که در روز برایند مصرف و سوزاندن کالری ما، منفی 500باشد. یعنی 500کالری بیشتر از چیزی که دریافت می کنیم بسوزانیم. اینگونه می توانیم مصرف کالری همیشگی را داشته باشیم تا روند عادی زندگی مان مختل نشود و به بیان ساده، ضعف نکنیم و خدای نکرده بیمار نشویم و برای سوزاندن کالری های بیشتر وقت و انرژی بگذاریم. حذف 250کالری از خوراکی های روزانه، کار سختی نیست و در حد حذف یک کافه لاته است، اما می تواند کمک زیادی به روند کاهشی کالری داشته باشد. کم کردن مصرف کالری با شیب بسیار ملایم و کم و از آن سو افزایش تمرین و فشار تمرینی، می تواند خیلی زود ما را به شرایط قبل از تعطیلات برساند. بهتر است در همین روز ها و هفته های پیش رو به فکر اضافه وزن نوروزی امسال باشیم وگرنه آثار آن را نوروز بعدی هم در آینه خواهیم دید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهکار هایی برای خلاصی از اضافه وزن نوروزی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهکار هایی برای خلاصی از اضافه وزن نوروزی"، کلیک کنید.