رشد 7 درصدی همسر آزاری در گیلان/صدور مجوز 152 مورد سقط درمانی

تیتروز/گیلان مدیرکل پزشکی قانونی استان گیلان گفت: در 9 ماه نخست امسال در حوزه همسر آزاری هزار و 717 پرونده ارجاع شده که رشد 7.2 درصدی داشته است.

علی سلیمان پور امروز، 17 بهمن ماه در نشست با خبرنگاران در خصوص نقش و اهمیت پزشک قانونی در در مجموع قضایی و جلب رضایت مردم و اصل حاکمیت، افزود: پزشک قانونی یک سازمان تخصصی و فنی است که بر اساس آمار رسالت رسیدگی و اعلام نظر کارشناسانه یک سوم پرونده های دستگاه قضایی را برعهده دارد، به عبارتی پزشک قانونی حدود 30 درصد از محتوا و مضمون پرونده های مرتبط با مجموعه قضایی را گشایش می کند.

سلیمان پور با بیان اینکه در حقیقت مجموعه قضا برای شفاف شدن ابعاد پرونده به گزارشات پزشکی قانونی استناد می کند، گفت: مجموعه قضایی اصولا نظراتی که از پزشکی قانونی صادر می شود را مبنای صدور رای قرار می دهد؛ در حقیقت نظریات و گزارش صادر شده پزشکی قانونی نقش و تاثیر مهمی در پرونده های قضایی دارد و فصل الخطاب بوده و حتی گاهی در متن رای، جایگزین می شود.

مدیر کل پزشکی قانونی گیلان گفت: سال های قبل از انقلاب پزشکی قانونی محدود به مراکز کوچکی در مراکز استان یا دادسراها می شد که در آن زمان خیلی برای استعلامات از پزشکان غیر کمک می گرفتند که محدودیت هایی هم داشت و امکان ارایه استعلام و گزارش محدود بود اما اکنون در کلیه شهرستان های استان مرکز پزشکی قانونی فعال داریم که سطح دسترسی مردم تسهیل شده است.

وی ادامه داد: پیش از انقلاب ارایه خدمت به مردم محدود بود، تشکیل پرونده و استعلام پرونده از پاسگاه از طریق مراجعه حضور انجام می گرفت اما طی دو دهه اخیر اتوماسیون اداری در دستگاه های اجرایی راه اندازی شد که سرعت پاسخگویی به استعلامات قضایی همراه با اکرام مراجعان افزایش یافت؛ همچنین با رعایت محدودیت زمانی اعلام نظر کارشناسی سرعت گرفت، گاهی موارد، قاضی پرونده به دلیل ابهام موجود مجبور می شد به عنوان مثال چهار نفر را در بازداشت موقت نگه دارد یا به دلیل طولانی شدن پروسه استعلام، متهم فرار می کرد که از آفت های اعلام نظر دیرهنگام بود.

سلیمان پور بیان کرد: مجموعه پزشکی قانونی گیلان حداکثر تلاش خود را برای دقت و صحت ارایه نظر کارشناسی به کار می گیرد زیرا دقت در گزارش بر صدور رای محاکم قضایی تاثیر مستقیمی دارد و مکانیزم هایی برای کنترل کیفی و بازرسی ها دارد. در این راستا معلومات و دانش پزشکی قانونی همکاران را به روز نگه می داریم و در اعلام نظر و صدور نظر کارشناسی دقت لازم صورت می گیرد.

شناسایی هویت اجساد حادثه کمپ لنگرود در 38 ساعت کار شبانه روزی

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان با تاکید بر اینکه اصولا در مجموعه پزشکی قانونی با توجه به اهمیت موضوع اجازه اشتباه نداریم، گفت: بر اساس گزارش ها ضریب دقت در پزشکی قانونی خوب بوده و اکثر بخش های فنی و تخصصی دارای عملکرد خوبی هستند و بر این اساس دقت اعلام نظر کارشناسی بالای 90 درصد بوده و برخی حوزه ها 100 درصد است.

وی حادثه کمپ لنگرود و تشخیص هویت اجساد طی 38 ساعت کار شبانه روزی را نمونه ای از عملکرد موفق پزشکی قانونی عنوان کرد و افزود: در حادثه آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود شرایط خاص بود و اجساد افراد فوت شده کاملا سوخته بود، پزشکی قانونی استان در این حادثه در سرعت و کیفیت اعلام نظر با وجود شرایط موجود عملکرد خوبی گرفت، در حدود 38 ساعت تمام اجساد معاینه و کالبد شکافی شدند.

سلیمان پور اضافه کرد: ساعات اولیه بامداد جمعه حادثه آتش سوزی رخ داد و اجساد به تدریج به مجموعه پزشکی قانونی استان ارسال شدند و از نخستین ساعات صبح روز شنبه کار شناسایی هویت اجساد در پزشکی قانونی آغاز شد و این فرآیند تا ساعت 19 روز یک شنبه به اتمام رسید. معاینات، نمونه برداری سم شناسی، مطابقت هویت، انجام آزمایش ژنتیک و فراخوان بستگان متوفی، اعلام علت فوت، صدور جواز دفن، همه در یک مقطع زمانی 38 ساعته انجام گرفت و حسب اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، مراجع قضایی و دستگاه های اجرایی استان همکاران پزشکی قانونی استان توانستند با تلاش شبانه روزی آرامش را به خانواده ها برگردانند و رسالت اجتماعی و تخصصی خود را با سرعت و کیفیت اجرایی کنند.

وی با بیان اینکه نسبت به شرح وظیفه و مجموعه پرونده های ارجاعی تعداد نیروهای در اختیار کافی نیست، تصریح کرد: برخورداری از تجهیزات و ابزار مورد نیاز پزشکی قانونی در مقایسه با سه دهه قبل پیشرفت قابل توجهی داشته است اما باید همواره خود را به مرزهای دانش مجهز کنیم تا چند قدم جلوتر از مجرمین باشیم و بتوانیم به مراجع قضایی در تصمیم گیری کمک کنیم. ما در حال حاضر از حداقل ترین تجهیزات های تِک برخوردار هستیم اما ناگزیریم برای انجام رسالت مهم تجهیزات خود را تکمیل کنیم.

مدیرکل پزشکی قانونی استان گیلان با اشاره به توفیقات پژوهشی افزود: راه اندازی واحد تحقیق و توسعه، موفق به انجام پژوهش های خوبی شدیم؛ یکی از دستاوردهای پژوهشی پزشکی قانونی تولید کیت های تشخیص هویت ژنتیک توسط دو دانشمند ایرانی است که با حداقل بضاعت توانستند این کیت را به تولید انبوه برسانند و حتی نسبت به نمونه مشابه خارجی از کیفیت بالاتری برخوردار است.

سلیمان پور راه اندازی بانک هویت ژنتیک مجرمین جرایم ویژه را از دیگر دستاوردهای واحد تحقیق و توسعه عنوان کرد و گفت: این بانک هویت ژنتیکی مجرمین جرایم ویژه را نمونه گیری و ذخیره می کند تا اگر اقدام مجرمانه ای در جای دیگری توسط این مجرم اتفاق افتاد، از طریق بررسی صحنه جرم و آثار بجا مانده قابل شناسایی باشد؛ بزاق دهان، تعریق، ترشحات جنسی، فولیکول مو مجرمین در پروفایل های ژنتیکی آنان ثبت می شود.

وی با اشاره به تکمیل و راه اندازی مراکز پزشکی قانونی با حمایت مسیولین در شهرستان های رودبار، صومعه سرا، تالش و لنگرود، تصریح کرد: در مرکز استان با توجه به حجم پرونده های ارجاعی با محدودیت فضایی مواجه هستیم، در حال حاضر پروژه ای را در مجاورت ساختمان نظام پزشکی در حال احداث داریم که ان شاءالله سازمان برنامه و بودجه اعتبار خوبی پیش بینی کنند تا بتوانیم خدمات را به نحو شایسته ای ارایه کنیم.

آمارهای 9 ماه سال جاری پزشکی قانونی گیلان

سلیمان پور با اشاره به آمار گزارش های پرونده های ارجاعی در سال 1401 که به سرانجام رسیده اند، گفت: به نسبت جمعیت در همسر آزاری رتبه 17، در کودک آزاری رتبه 18، مصدومین حوادث ترافیکی رتبه 13، سقط درمانی رتبه 26، فوتی تصادفات رتبه 21، غرق شدگان رتبه 2 و در فوتی های مربوط به حوادث رتبه 10 کشور را داریم.

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان بیان کرد: مهم ترین و متراکم ترین بخش، معاینات بالینی و مراجعین سرپایی است، در مدت 9 ماه نخست امسال 52 هزار و 288 مورد معاینه انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال 1401، دو نیم درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه برخی مصادیق مراجعات بالینی شامل معاینات مصدومین ضرب و جرح عمدی(درگیری و منازعه) می شود که 16 هزار و 166 پرونده ارجاعی در 9 ماه نخست امسال داشتیم، افزود: مصدومین ضرب و جرح غیر عمدی مثل تصادفات 10 هزار و 393 پرونده داشتیم که سه درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دارد.

وی با اشاره به اینکه در 9 ماه نخست امسال 30 مورد پرونده کودک آزاری داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال 1401، شاهد کاهش 19 درصدی هستیم، ادامه داد: پرونده های سقط درمانی که در کمیسیون ویژه بررسی می شوند، از ابتدای سال 194 پرونده ارجاع شده که 152 مورد مجوز سقط درمانی صادر شده و 40 مورد، تایید نشدند.

سلیمان پور بیان کرد: در بخش متوفی ها 1563 مورد معاینه جسد داشتیم و جواز صادر شده که 7.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته، همچنین 53 مورد فوتی ناشی از غرق شدگی داشتم که 52 درصد کاهش داشته و نشان می دهد در حوزه نظارت و کنترل سواحل اقدام خوبی انجام شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان تصریح کرد: فوت تصادفات درون شهری 108 مورد بوده که 15 درصد افزایش یافته، فوتی ناشی از تصادفات بورن شهری 357 مورد داشتیم که کاهشی بوده، در حوزه همسر آزاری هم 1717 پرونده ارجاع شده که رشد 7.2 درصدی داشته، 69 مورد مسمویت با قرص برنج، 20 مورد فوتی بر اثر مصرف مواد مخدر، یک مورد فوتی بر اثر مصرف اتانول، 6 مورد فوتی بر اثر مصرف متانول، 8 فوتی بر اثر گاز مونوکسید کربن داشتیم.

وی ادامه داد: در بخش کمیسیون ها 991 پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت که 51 درصد رشد داشته، کمیسیون ها هم در سه حوزه قصور پزشکی، پزشکی و روانپزشکی فعالیت دارند، در حوزه قصور پزشکی 239 پرونده داشتیم که کادر درمان در 121 پرونده محکوم و در 116 پرونده تبریه شدند؛ در این راستا پزشکان عمومی، جراحی زنان و زایمان، جراحی عمومی، دندانپزشکی، گوش حلق و بینی به ترتیب بیشترین پرونده های ارجاعی را داشتند.

سلیمان پور گفت: در 9 ماه امسال 19 هزار و 115 پرونده ارجاعی به آزمایشگاه سم شناسی داشتیم که بیش از 60 درصد افزایش داشته است، همچنین در حوزه ژنتیک هم 407 پرونده را بررسی کردیم.

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان در خصوص پرونده های تغییر جنسیتی گفت: در چنین پرونده هایی فرد در ابعاد اجتماعی از نظر بیولوژیکی متعلق به جنس خاصی است اما از نظر روانی به جنس مخالف گرایش دارد، فرآیند رسیدگی در این پرونده ها با تنظیم دادخواست در دادگاه خانواده آغاز می شود. ارزیابی اولیه هم مورد بررسی قرار می گیرد و تشخیص «ملال جنسی» برای آنها گذاشته می شود اگر تایید شد یک دوره یک ساله به صورت متناوب را تحت نظر روانشناس و مددکار قرار می گیرد و اگر تنها روش درمانی تغییر جنسیتی باشد، مجوز تغییر جنسیت صادر می شود که این پرونده ها از نظر اجتماعی پر سر و صدا هستند.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد 7 درصدی همسر آزاری در گیلان/صدور مجوز 152 مورد سقط درمانی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد 7 درصدی همسر آزاری در گیلان/صدور مجوز 152 مورد سقط درمانی"، کلیک کنید.