زنان بالای 40 سال مراقب ابتلا به این سرطان باشند

آفتاب نیوز :

خاطره افضلی به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان (20 تا 26 آبان) از سرطان پستان به عنوان شایعترین نوع سرطان در زنان یاد کرد و افزود: این سرطان عمدتا در زنان بالای 40 سال بروز پیدا می کند.

وی افزود: علاوه بر سن و جنسیت، سابقه خانوادگی ابتلا به این نوع سرطان و نیز سرطان تخمدان در بروز سرطان پستان موثر است.

افضلی خاطرنشان کرد: همچنین سابقه ابتلا به انواع بیماری های پستان نیز در بروز این نوع سرطان نقش دارد و علاوه بر این، شروع قاعدگی قبل از سن 12 سالگی و تاخیر در زمان یایستگی و بعد از سن 55 سالگی هم عامل موثری در بروز این نوع سرطان محسوب می شود.

افضلی کم تحرکی، وزن بالا، مصرف هورمون ها، تجربه اولین بارداری بعد از 30 سالگی و نداشتن سابقه شیردهی را هم از دیگر عوامل خطر بروز سرطان پستان در زنان عنوان کرد.

وی افزود: مصرف سیگار و الکل و نیز مصرف قرص های ضدبارداری هم در بروز این نوع سرطان اثرگذارند.

وی افزود: اگر افراد عواملی مانند وزن را کنترل کرده و تحرک کافی داشته باشند و از طرفی سیگار و الکل مصرف نکرده و از مصرف طولانی مدت دارو های هورمونی هم اجتناب کنند، تا حدی از ابتلا به این نوع سرطان در امان خواهند بود، هرچند تحقیقات نشان داده که متاسفانه علی رغم کنترل تمام ریسک فاکتور های خطر، تنها 30 درصد از خطر ابتلا به سرطان پستان کاسته خواهد شد.

افضلی خاطرنشان کرد: شیردهی به مدت طولانی هم می تواند خطر ابتلا به این سرطان را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه شایعترین تظاهر سرطان پستان بروز یک توده بدون درد در بافت پستان است، گفت: بنابراین ضروری است که به محض احساس توده در پستان، افراد هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند.

وی افزود: علاوه بر توده، تغییر در اندازه، شکل و ظاهر پستان، فرورفتگی، قرمز و پوست پرتقالی شدن پوست پستان، تغییر شکل نوک پستان یا پوست نواحی اطراف آن و ترشحات غیرعادی از آن از دیگر علایم بروز این نوع سرطان است.

افضلی با بیان اینکه وجود هر توده در پستان، لزوما نشانه سرطان نیست، گفت: 90 درصد توده های پستان سرطانی نیستند.

وی افزود: توده های غیر سرطانی شامل توده های خوش خیم مانند فیروآدنوم، سیست و همچنین عفونت ها می باشد، بنابراین نباید افراد به محض احساس توده نگران شوند و تنها کار ضروری در این هنگام مراجعه به پزشک و معاینه دقیق توده است.

وی با هشدار نسبت به تاخیر در شناسایی این نوع سرطان و شروع درمان آن گفت: سرطان پستان می تواند به نواحی دیگر بدن گسترش یابد و اغلب شایعترین محلی که درگیر می شود غدد لنفاوی زیر بغل است که ممکن است این درگیری نشان دار یا بدون علامت باشد.

وی افزود: با گذشت زمان سلول های سرطانی به ارگان های دیگر شامل ریه، کبد، مغز و استخوان انتشار می یابند و در این زمان علایم دیگر سرطان مثل سردرد یا درد های استخوانی بروز می کند.

وی با بیان اینکه علت شایع مرگ در زنان مبتلا به سرطان پستان، همین متاستاز گسترده سرطان است، افزود: بسیار مهم است که افراد به محض مشاهده کوچکترین علامت به پزشک مراجعه کرده و درمان را شروع کنند، چرا که با درمان های موجود بیش از 90 درصد موارد این نوع سرطان درمان می شود و هرچه شناسایی زودتر صورت گیرد، درصد موفقیت درمان هم بیشتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: درمان این نوع سرطان عموما شامل جراحی و رادیوتراپی برای کنترل بیماری در پستان، غدد لنفاوی و بافت های اطراف است. همچنین از دارو های ضد سرطان شامل دارو های هورمونی، شیمی درمانی و در برخی موارد آنتی بادی ها هم استفاده می شود.

رییس گروه سلامت میانسالان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در گذشته جراحی تمام سرطان های پستان با برداشت کامل پستان انجام می شد، اما امروزه سرطان های پستان با روش کمتر تهاجمی لامپکتومی و یا برداشت غیرکامل پستان انجام می شود و از رادیوتراپی نیز برای کم کردن خطر عود مجدد تومور استفاده می شود.

افضلی خاطرنشان کرد: البته در مواردی که توده سرطانی بزرگ باشد، هنوز هم ماستکتومی کامل (پستان برداری) مورد نیاز است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زنان بالای 40 سال مراقب ابتلا به این سرطان باشند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زنان بالای 40 سال مراقب ابتلا به این سرطان باشند"، کلیک کنید.