زنگ خطر افزایش سرطان روده بزرگ در ایران

آفتاب نیوز :

امیر صادقی، با اشاره به اینکه پولیپ های روده از جمله ضایعات پیش سرطانی هستند که شیوع 25 درصدی در بالای 50 ساله ها دارند، گفت: چنانچه جامعه هدف تحت برنامه های غربالگری قرار نگیرند، از هر 20 نفر یک نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ خواهد شد، ضمن اینکه سرطان روده بزرگ در افراد جوان زیر 50 سال در حال افزایش است و این زنگ خطری برای جامعه محسوب می شود.

وی افزود: پیش از این از هر 10 نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ یک نفر کمتر از 50 سال سن داشت، ولی متاسفانه در حال حاضر از هر پنج نفر یک نفر زیر 50 سال سن دارد که به این بیماری مبتلا است.

این فوق تخصص گوارش و کبد به نشانه های بیماری های گوارشی اشاره کرد و ادامه داد: مثال بارزی که درباره این بیماری ها وجود دارد اینگونه مطرح می شود که بسیاری از این بیماری ها مثل کوه یخ هستند، ما تنها قسمتی از کوه یخ را که بالای آب است مشاهده می کنیم، در حالی که حجم عمده کوه یخ که زیر آب قرار داد اصلاً به نظر نمی آید.

عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: تمام جمعیت 45 تا 80 ساله ها نیز باید تحت غربالگری روده بزرگ قرار بگیرند، این غربالگری ها می تواند به شکل تست های مدفوع یا به صورت سالیانه و یا هر 10 سال یکبار باشد، مثلاً فردی که هیچ گونه نشانه بالینی ندارد باید از سن 45 تا 75 سال حتماً برنامه غربالگری روده بزرگ را انجام دهد.

وی به فرادی که سابقه خانوادگی ابتلاء به سرطان روده بزرگ دارند نیز هشدار داد و گفت: سن غربالگری در این افراد 10 سال کمتر از سایرین است، ضمن اینکه بازه های زمانی غربالگری در این افراد کاهش پیدا می کند، عمدتاً افرادی که سابقه غربالگری روده بزرگ را دارند باید غربالگری خود را حتماً توسط کولونوسکوپی انجام داده و تنها به تست های مدفوع اکتفا نکنند، این افراد باید هر 5 سال یکبار تحت برنامه های غربالگری قرار بگیرند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زنگ خطر افزایش سرطان روده بزرگ در ایران" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زنگ خطر افزایش سرطان روده بزرگ در ایران"، کلیک کنید.