سالانه 20 میلیون نفر در جهان به این بیماری خطرناک مبتلا می شوند

به گزارش تیتروز، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه سرطان دومین علت مرگ و میر بعد از بیماری های قلبی عروقی است، گفت: سالانه حدود 20 میلیـون نفـر در جهان به سرطان مبتلا می شوند.

تیتروز در گزارشی نوشت: محمدرضا سهرابی با بیان اینکه پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان را یکی از اولویت های بخش سلامت است، اظهار کرد: در واحدهای بهداشتی ضمن آموزش خود مراقبتی، غربالگری سه سرطان شایع پستان، روده بزرگ و دهانه رحم انجام می شود.

وی با بیان اینکه سرطان دومین علت مرگ و میر بعد از بیماری های قلبی عروقی است، افزود: در جهان سالانه حدود 20 میلیـون نفـر به سرطان مبتلا می شوند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره آمار ابتلا به سرطان در ایران گفت: در کشور ما سـالانه بیـش از 135هـزار نفـر مبتـلا بـه سـرطان می شـوند کـه تا سال 1420 این تعداد بیش از 100 درصد افزایش خواهد داشت و آمار مبتلایان به بیـش از 290هـزار نفـر در سال خواهـد رسـید.

سهرابی درباره سرطان های شایع نیز عنوان کرد: بعد از سرطان های پوست(BCC & SCC)که شایعترین نوع سرطان در جهان هستند، براساس گزارش کشوری برنامه ملی ثبت سرطان (سال 1397 ) سرطان های پستان در زنان، روده بزرگ (کولورکتال)، پروستات در مردان و معده از سرطان های شایع در کشور هستند.

این متخصص، افزایش امید زندگی، تغییر در شیوه زندگی و عوامل محیطی را از جمله علت های افزایش برخی از سرطان ها در ایران و جهان عنوان کرد.

وی افزود: دراوایل دهه 60 امید زندگی تقریبا 58 سال بود اما در حال حاضر این عدد برای مردان 76 سال و در زنان 78 سال است؛ هر قدر سن افراد بالاتر می رود شانس و فرصت بروز سرطان نیز بیشتر می شود.

سهرابی تغییر شیوه زندگی از جمله استعمال دخانیات، مصرف غذاهای شور، چرب، پرکالری و کم تحرکی را از دیگر عوامل بروز سرطان دانست و تاکید کرد: این رفتارها به طور مستقیم یا غیر مستقیم در بروز سرطان ها نقش دارند به عنوان مثال عادت های غذایی نادرست، چاقی و اضافه وزن احتمال ابتلا به برخی سرطان ها مانند پستان و روده بزرگ را افزایش می دهد.

وی استعمال دخانیات را یک رفتار پرخطر برشمرد و گفت امروزه دخانیات به عنوان مهمترین عامل خطر قابل اجتناب سرطان شناخته می شود.

به گفته معاون امور بهداشتی دانشگاه عوامل محیطی مانند افزایش مصرف سوخت های فسیلی و آلاینده ها و برخی عوامل شیمیایی زیان آور در محیط کار از دیگر علل بروز سرطان ها هستند.

سهرابی با اشاره به اهمیت موضوع پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گفت: علیرغم افزایش بروز سرطان در سال های اخیر با روش های درمانی جدید بقای بیماران تا حدودی بهبود پیدا کرده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی خاطر نشان کرد: علاوه بر درمان هــای موثرتری کــه امروزه در دسترس است، افزایــش آگاهی مــردم و دسترسی به روش های تشـخیص زودهنـگام و غربالگری ها شانس شناسایی سرطان در مراحل اولیه و مداخلات و درمان های موثرتر سرطان ها را فراهم کرده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: پس از بررسی های اولیه افراد مشکوک برای ارزیابی های تخصصی به سطوح بالاتر ارجاع داده می شوند.

47236

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سالانه 20 میلیون نفر در جهان به این بیماری خطرناک مبتلا می شوند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سالانه 20 میلیون نفر در جهان به این بیماری خطرناک مبتلا می شوند"، کلیک کنید.