شهید جمهور در حوزه موسیقی چه کرد؟/ از عدالت فرهنگی تا اجرای صدها کنسرت در یک ماه

شهید جمهور در حوزه موسیقی چه کرد؟/ از عدالت فرهنگی تا اجرای صدها کنسرت در یک ماه

فعالیت حدود سه ساله دولت سیزدهم به خصوص در حوزه فرهنگ و هنر جزو دوران پررونق به حساب می آید و بر این اساس اعضای این دولت اقدامات بسیار موثری را در حوزه موسیقی انجم دادند که مروری کوتاه بر آن خواهیم داشت.

به گزارش تیتروز، به نقل از ایمنا، فعالیت حدود سه ساله دولت سیزدهم به خصوص در حوزه فرهنگ و هنر جزو دوران پررونق به حساب می آید و بر این اساس مجموعه دولت و در راس آن شخص آیت الله شهید سید ابراهیم رییسی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامات فراوانی را در حوزه فرهنگ و هنر از جمله حوزه موسیقی به سرانجام رساندند.

یکی از مهم ترین اقدامات در دولت سیزدهم، تصویب سند ملی موسیقی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی برای نخستین بار بود که این امر اتفاق بسیار مهمی برای برطرف کردن تناقض ها و تعارضات موجود در زمینه موسیقی بود تا تصمیمات ریز و درشتی که در این حوزه گرفته می شود مبنای نظر قرار گیرد.

این سند در قالب مصوبه شماره 236 جلسه 895 به تاریخ تصویب دهم بهمن 1402 و شماره ابلاغ 25092 به تاریخ دوازدهم اسفند 1401 به نام «سند ملی موسیقی جمهوری اسلامی ایران» به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، مرکز مدیریت حوزه های علمیه، شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد.

مروری بر مجوزهای موسیقی در 2 سال اخیر

یکی از مهم ترین مصادیق توجه یک دولت به حوزه موسیقی، آمار صدور مجوز تک آهنگ ها و برگزاری کنسرت ها است و بر این اساس در همان 15 روز نخست استقرار دولت سیزدهم، دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز 142 تک آهنگ و 15 آلبوم را صادر کرد؛ این آمارها در ماه های بعد نیز افزایش پیدا کرد که آمارها و مجوزهای صادره در سایت این دفتر قابل مشاهده است.

بر اساس آماری، مجوزهای صادر شده در سال 1401 بدین شرح بوده است؛ تعداد اجراهای تهران برای سالن بیش از 1200 نفر، 606 اجرا و در کل کشور 3913 و در سه ماهه اول سال 1402، تعداد اجراهای صحنه ای موسیقی 292 اجرا بوده است؛ همچنین صدور مجوز برای آلبوم های موسیقی از ابتدای سال 1401 تا پایان بهار 1402، 170 آلبوم بوده است و در یک نگاه اجمالی می توان گفت که در این مدت بیش از 4375 مجوز فقط برای کنسرت و آلبوم موسیقی صادر شده است؛ هر چند در این مدت انتقادهایی مطرح شده بود که تنها کنسرت های پاپ، مجوز دریافت کردند اما آمارها در ماه های اخیر نشان می دهد که سایر گونه های موسیقی؛ سنتی، اقوام و تلفیقی نیز اجراهایی را داشتند؛ هر چند این آمار در تولید آلبوم موسیقی قابل توجه است.

در سه ماهه اول سال 1402، 292 اجرای صحنه ای مجوز دریافت کرده و تعداد دفعات این برنامه ها به 776 نوبت اجرا در کشور رسید، همچنین در مدت یاد شده، 70 آلبوم موسیقی مجوز دریافت کرده اند و برای 940 تک آهنگ و سه آلبوم تصویری موسیقی نیز در این مدت از دفتر موسیقی مجوز انتشار صادر شده است.

در سه ماهه دوم سال 1402 نیز 7054 آلبوم موسیقی مجوز دریافت کرده اند و برای 900 تک آهنگ و 38 نماهنگ نیز در این مدت از دفتر موسیقی مجوز انتشار صادر شده است.

در پاییز سال 1402 نیز 1397 نوبت اجرا در کشور برگزار شد و از سویی 59 آلبوم موسیقی مجوز دریافت کرده اند و برای 986 تک آهنگ مجوز انتشار صادر شده است؛ همچنین در زمستان سال 1402 نیز 1254 نوبت اجرای کنسرت برگزار شده و 100 آلبوم موسیقی و 1137 تک آهنگ مجوز گرفتند.

عدالت فرهنگی که در جشنواره موسیقی فجر رقم خورد

سی وهشتمین جشنواره موسیقی فجر 28 بهمن تا سوم اسفند 1401 به دبیری بهزاد عبدی با حضور 2126 هنرمند در بخش های استان ها، پژوهش، رقابتی، جایزه باربَد، غیررقابتی (ارکسترال، کلاسیک، ردیف دستگاهی، نواحی، هنرستان های موسیقی، پاپ)، جشنواره جشنواره ها، جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه، سرود و بین الملل برگزار شد که در این دوره حضور هنرمندان جوان امیدوارکننده بود.

از سویی یکی از اقدامات بر زمین مانده در عرصه موسیقی، آوردن هنر به محله های پایین شهر بود و بر این اساس در جریان برگزاریِ سی ونهمین جشنواره موسیقی فجر، سالن فرهنگسرای بهمن در جنوب شهر، به عنوان یکی از سالن های اصلیِ این جشنواره در بخش موسیقی پاپ معرفی شد؛ این سالن در جنوب شهر قرار دارد و در طول برگزاری سی و نهمین جشنواره موسیقی فجر، میزبان مهم ترین چهره های موسیقی پاپ ایران و البته مخاطبانی از جنوب شهر بود و قیمت بلیت های این اجراها هم در پایین ترین سطح ممکن بود.

راه اندازی دفتر سرود اداره کل موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

از دیگر اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم راه اندازی دفتر سرود اداره کل موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که در تیرماه 1401 با مدیریت حامد جلیلی با هدف ساماندهی، توانمندسازی، استعدادیابی، هویت بخشی و حمایت از گروه های عرصه سرود کل کشور راه اندازی شد و آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی و بین المللی سرود فجر تیر و رویداد سرود «روایت سرباز» و دومین جایزه هنری بنیاد رودکی نیز دی ماه همان سال به مناسبت سومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

همچنین در سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر، بخش «سرود» با هدف توسعه و ارتقای این هنر، برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی به صورت رسمی وارد بخش مسابقه جشنواره شد و با گرامیداشت یاد مرحوم اسفندیار قره باغی ملقب به نغمه خوان انقلاب، 10 گروه سرود، به اجرا پرداختند.

همچنین شانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران نیز همان طور که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده داده بود، به صورت جشنواره ای در نقاط مختلف کشور برگزار شد.

آذر سال 1400 چهار جشن ایرانی «چله نشینی و شب یلدا»، «چهارشنبه سوری»، «مهرگان» و «سده»، به همراه «موسیقی نواحی ایران» به عنوان میراث زنده ناملموس جاده ابریشم ثبت شدند و اواخر بهمن همان سال، سه پرونده مقام حقانی (موسیقی شرق مازندران)، مقام کتولی (موسیقی شرق مازندران و گلستان) و رقص کرمانجی چولیستک (رقص محلی خراسان رضوی و خراسان شمالی) در حوزه موسیقی نواحی ایران، در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شد.

توجه ویژه دولت سیزدهم به هنرمندان موسیقی

همچنین در این دوره، ایران صاحب آرشیو ملی هنر شد که شامل آرشیوی از آثار در حوزه هفت هنر کشور است؛ به طور مثال 60 هزار فایل موسیقی در این آرشیو فهرست و ذخیره شده که اطلاعات کامل به وجودآورندگان این آثار است.

دوره های پانزدهم و شانزدهم جشنواره ملی موسیقی جوان نیز در دو سال اخیر بدون توقف برگزار شد که در شانزدهمین دوره این جشنواره، یک هزار و 792 نفر متقاضی حضور در این رویداد شدند که از این میان 652 نفر از بانوان بودند.

از دیگر موارد قابل توجه تکریم هنرمندان پیشکسوت به خصوص هنرمندان موسیقی در دولت سیزدهم بود که مورد توجه قرار گرفت؛ چهار هنرمند؛ علیرضا افتخاری، علی جهاندار (خواننده)، محمدجلیل عندلیبی و محمدسعید شریفیان (آهنگساز) در نخستین روزهای آغاز به کار دولت نشان درجه یک هنری گرفتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفرهای استانی خود به تکریم هنرمندان حوزه موسیقی در مناطق گوناگون کشور پرداخت، در همین راستا، اسماعیلی 26 مردادماه 1401 در سفر به استان اصفهان و شهرستان شهرضا، ضمن دیدار با حسینعلی شبانپور هنرمند خودآموخته 86 ساله و پدر شهید محمودرضا شعبانپور، دستور اهدای درجه یک هنری به این هنرمند پیشکسوت عرصه شعر و موسیقی و آواز را داد و مقرر شد که وی در فهرست طرح مستمری تکریم هنرمندان صندوق اعتباری هنر قرار گیرد.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شهید جمهور در حوزه موسیقی چه کرد؟/ از عدالت فرهنگی تا اجرای صدها کنسرت در یک ماه" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شهید جمهور در حوزه موسیقی چه کرد؟/ از عدالت فرهنگی تا اجرای صدها کنسرت در یک ماه"، کلیک کنید.