شوک تحولات دریای سرخ بر بازار نفت

تحولات ماه های اخیر در دریای سرخ، باعث افزایش قیمت گریدهای نفتی آفریقایی و آمریکایی و افزایش قیمت معاملات نقدی نفت برنت شده که به منزله محدودتر شدن عرضه در بازارها است.

به گزارش تیتروز، اروپا که از زمان اعمال تحریم ها علیه نفت روسیه در اوایل سال میلادی گذشته، وابستگی بیشتری به واردات نفت و سوخت از خاورمیانه و آسیا پیدا کرد، اکنون به دنبال متنوع کردن منابع تامین انرژی و خرید از مناطق نزدیکتر است. اکنون، حجم زیادی از محصولات نفتی کانال سویز را که نزدیکترین مسیر از آسیا و خاورمیانه به اروپاست، دور می زنند و از مسیر دماغه امید نیک در آفریقا می روند که بسیار طولانی تر بوده و باعث تاخیر در تحویل محموله ها و افزایش هزینه های کشتیرانی می شود.

در نتیجه، اروپا، نفت بیشتری از آمریکا و غرب آفریقا خریداری می کند. معامله گران به بلومبرگ گفتند: تقاضای فزاینده برای نفت آتلانتیک در اروپا، باعث افزایش قیمت گریدهای نفتی نیجریه و آمریکا شده و بهای معاملات نقدی نفت برنت را افزایش داده است.

تحلیلگران پیش بینی می کنند کاهش ذخایر جهانی نفت در ماه میلادی جاری و آینده، از قیمت نفت پشتیبانی خواهد کرد اما مطمین نیستند این محدودیت عرضه تا چه مدتی ادامه خواهد داشت زیرا عواملی نظیر تعمیرات بهاره پالایشگاهی، نگرانی ها نسبت به تقاضا و تصمیم آتی اوپک پلاس درباره تمدید فریز تولید، ممکن است توازن میان عرضه و تقاضا در بازار را دستخوش تغییر کند.

در این بین، عرضه دیزل در اروپا هم به دلیل مختل شدن کشتیرانی در مسیر دریای سرخ و ظرفیت پایین تر پالایش اروپا به دلیل تعطیلی و تعمیرات پالایشگاه های این منطقه، محدود شده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نرخ پریمیوم دیزل نسبت به نفت خام، در روزهای اخیر افزایش پیدا کرده و به بالاترین میزان در بیش از یک دهه گذشته برای این وقت از سال، رسیده است. قیمت دیزل در اروپا، ماه گذشته در بحبوحه محدودتر شدن عرضه به دلیل اختلالات کشتیرانی در دریای سرخ، رو به افزایش گذاشت و ممکن است تاب آوری اقتصادهای اروپایی را که در ماه های اخیر، به سختی از رکود اجتناب کردند را به محک بگذارد.

در بازارهای نفت، عرضه جهانی، نشانه های محدودیت را نمایان کرده است زیرا مجموع صادرات در ژانویه، نسبت به دسامبر، بالاترین میزان کاهش را از اوت سال 2023 به این طرف داشت و همزمان، روند کاهش ذخایر جهانی نفت در خشکی هم ادامه یافت.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شوک تحولات دریای سرخ بر بازار نفت" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شوک تحولات دریای سرخ بر بازار نفت"، کلیک کنید.