ضربان قلب مجرم را لو می دهد

به گزارش تیتروز، مطالعه ای که در سال 2015 منتشر شد، ارتباط عجیبی را بین میزان ارتکاب جرم و جراحات غیرعمد در مردان و ضربان قلب پایین در حالت استراحت نشان داد.

به نقل از تیتروز، اکنون مطالعه مشابهی بر روی زنان نیز همین ارتباط را نشان داده است که به ما یادآوری می کند خطرپذیری محدود به هیچ جنسیتی نیست.

پژوهشگران در ایالات متحده، سوید و فنلاند سوابق جنایی 12 هزار و 499 زن را که تا 40 سال سن داشتند، دنبال کردند و دریافتند افرادی که ضربان قلب پایینی در حالت استراحت دارند، اندکی بیشتر احتمال دارد که جرم غیرخشونت آمیز مرتکب شوند.

توجه به این نکته مهم است که این بدان معنا نیست که زنان با ضربان قلب پایین حتما یا به احتمال فراوان مجرم خواهند شد.

پژوهشگران همچنین متوجه شدند که این زنان بیشتر آسیب های غیرعمدی را تجربه می کنند.

گفته می شود که فعالیت کمتر در سیستم عصبی خودمختار که عملکردهای خودکار بدن مانند ضربان قلب را تنظیم می کند، ممکن است افراد را بیشتر به دنبال هیجان و خطرپذیری هدایت کند.

دستگاه عصبی خودمختار(Autonomic Nervous System) که قبلاً به آن دستگاه عصبی نباتی می گفتند، بخشی از دستگاه اعصاب پیرامونی است که ماهیچگان و غدد را تامین می کند و بر روی عملکرد اعضای داخلی اثرگذار است. دستگاه اعصاب خودمختار، سامانه کنترلی است که عمدتاً به صورت غیرارادی عمل می کند و اعمال بدن را چون میزان تپش قلب، گوارش، سرعت تنفس، مردمک چشم، ادرار و برانگیختگی جنسی تنظیم می کند.

سوفی اسکارسون جرم شناس از دانشگاه اوربرو(Orebro) در سوید و همکارانش در مقاله منتشر شده خود آورده اند: کاهش برانگیختگی دستگاه عصبی خودمختار یک همبستگی شناخته شده بین جرم جنایی و سایر رفتارهای مخاطره آمیز در مردان است، اما مطالعات کمی این ارتباط را در زنان بررسی کرده است. اکنون یافته های گزارش شده پیامدهای بالقوه ای برای پیش بینی جرایم در زنان در آینده دارد.

پیشگیری از جرم اغلب شامل بررسی عوامل اجتماعی همراه با شخصیت افراد و به ندرت در نظر گرفتن عوامل بیولوژیکی مانند عملکرد سیستم عصبی ماست. اما اسکارسون و همکارانش می خواستند ببینند آیا ارتباطی بین ضربان قلب زنان و رفتار مجرمانه آنها نیز وجود دارد یا خیر.

پژوهشگران 12 هزار و 499 زن سویدی را که در سن 18 سالگی به ارتش پیوسته بودند، دنبال کردند و در معاینه فیزیکی ضربان قلب و فشار خون آنها ثبت شد. سپس هرگونه محکومیت جنایی یا صدمات غیرعمدی این زنان تا 40 سالگی پیگیری شد.

پژوهشگران دریافتند که زنانی که کمترین ضربان قلب را در حالت استراحت دارند(کمتر از 69 تپش در دقیقه) در مقایسه با کسانی که ضربان قلب بالای 83 تپش در دقیقه دارند، 35 درصد بیشتر احتمال دارد که به ارتکاب جرم محکوم شوند.

همچنین ارتباط معنی داری بین ضربان قلب کمتر از 69 و محکومیت بیشتر در جرایم غیرخشونت آمیز در مقایسه با افراد با ضربان قلب بالای 83 وجود داشت. گفتنی است که این پیوند زمانی که فقط جرایم خشونت آمیز در نظر گرفته می شد، دیده نمی شد.

تجزیه و تحلیل فشار خون سیستولیک(SBP) و محکومیت های جنایی نشان داد افرادی که کمترین SBP(113 میلی متر جیوه یا کمتر) را داشتند، در مقایسه با افرادی که دارای بالاترین SBP(134 میلی متر جیوه یا بالاتر) بودند، 26 درصد افزایش خطر هر جنایتی داشتند. در سایر محدوده های بین این دو عدد، ارتباط معنی داری بین SBP بالاتر یا پایین تر و جرم وجود نداشت.

داشتن ضربان قلب پایین تر نیز با خطر بالاتر درمان یا مرگ در نتیجه «آسیب های غیرعمدی» مرتبط بود که مواردی مانند آسیب به خود یا تصادفات وسیله نقلیه را حذف می کرد.

پژوهشگران می گویند: یافته های ما مبنی بر اینکه ضربان قلب پایین تر در حالت استراحت با افزایش خطر آسیب های غیرعمد در میان سربازان وظیفه زن مرتبط است، با توجه به شواهد قبلی مبنی بر اینکه ضربان قلب پایین تر در حالت استراحت نیز با تمایل به انجام ورزش های شدید مانند چتربازی و کارهای پرخطر مانند خنثی کردن بمب مرتبط است، قابل توجه است.

به گفته پژوهشگران، ما باید هنگام تفسیر این یافته ها احتیاط کنیم، زیرا داوطلبان نظامی زن ممکن است به طور دقیق رفتار جمعیت عمومی را نشان ندهند.

در تحلیلی جداگانه، اسکارسون و همکارانش میزان جرایم و صدمات غیرعمد در سربازان وظیفه را با نمونه ای متشکل از یک میلیون و 714 هزار و 152 زن غیر سرباز (کسانی که داوطلب خدمت سربازی نبودند) مقایسه کردند.

زنان سرباز در معرض خطر تصادفات بودند، در حالی که در مقابل، میزان جرم و جنایت کمتری نسبت به گروه غیر سرباز داشتند.

پژوهشگران می گویند، اگر مطالعات بیشتر و گسترده تر، این یافته ها را تایید کنند، می توانند به ما در درک عوامل بیولوژیکی موثر بر افرادی که مرتکب جرم می شوند، کمک کند تا بتوانیم تاکتیک های بهتری برای برآورده کردن نیازهای آنها ایجاد کنیم و شاید آنها را از توسل به رفتارهای ضداجتماعی منصرف کنیم.

آنها می گویند: در حالی که این نتایج مستلزم تکرار هستند، یافته ها نشان می دهند که کاهش برانگیختگی دستگاه عصبی خودمختار، همانطور که توسط ضربان قلب کمتر در حالت استراحت نمایان می شود، ممکن است پتانسیل این را داشته باشد که به عنوان یک پیش بینی کننده جرم جنایی، نه تنها در مردان، بلکه در زنان نیز عمل کند.

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضربان قلب مجرم را لو می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضربان قلب مجرم را لو می دهد"، کلیک کنید.