عکس | سلاح 2000 ساله اوکراینی ها که روسیه را زمین گیر کرد

تینا مزدکی: پهپادهای کامیکازه (انتحاری) مرتباً خودروهای لجستیکی روسیه را که تدارکات را به نیروهای خط مقدم می بردند، مورد اصابت قرار می دهند. تنها راه برای رساندن مهمات، غذا و سایر مواد از منطقه خطر این است که آنها را در وانت های UAZ-452 Bukhanka بسته بندی و با حداکثر سرعت حرکت کنند. اما از این پس رانندگان باید حواسشان به آسمان و زمین باشد.

پهپادهای اوکراینی، سلاح های فلزی چهار پر را در جاده ها پراکنده می کنند، این سلاح ها به گونه ای طراحی شده اند که از هر طرف که بیفتند، یک پر آن همیشه به سمت بالا باشد. نام کالتروپ (چهار تیغ) از لاتین به معنای «تله پاشنه» گرفته شده است؛ رومی ها آن را «murex ferreus» یا «آهن دندانه دار» نیز می نامیدند، اما قدمت آنها حتی به عقب تر هم می رسند چیزی حدود 313 قبل از میلاد، زمانی که ارتش اسکندر مقدونی از آنها علیه سواره نظام ایرانی استفاده کرد.

عکس | استفاده اوکراین از یک سلاح باستانی علیه روسیه

چهار تیغ های رومی دندانه دار بودند به طوری که در سم اسب فرو می رفت و به سختی جدا می شد. این اسلحه به اشکال مختلف در تمام دوران باستان و قرون وسطی و حتی در قرن هجدهم مورد استفاده قرار می گرفت.

در قرن بیستم چهار تیغ برای حمله به چرخ های لاستیکی وسایل نقلیه به میدان نبرد بازگشت. در طول جنگ جهانی دوم آمریکا چهار تیغ ها را به صورت انبوه تولید و بین مبارزان مقاومت در اروپا توزیع کرد. ساده تر و قابل اطمینان تر از مواد منفجره، آنها می توانستند در جاده ها پراکنده شوند تا وسایل نقلیه آلمانی را متوقف کنند، چه به عنوان آزار و چه به عنوان مقدمه ای برای کمین!

آلمانی ها که آنها را جوجه تیغی یا پا کلاغی می نامیدند نسخه ای را توسعه دادند که می توانست در قوطی ها از هوا پرتاب شود. یک قوطی می توانست هزاران چهار تیغ را پراکنده کند و اهدافش شامل فرودگاه ها و همچنین جاده ها می شد. جوجه تیغی های آلمانی از ورقه های فولادی نازک ساخته شده بودند و هر کدام حدود 60 گرم وزن داشتند.

چهارتیغ های عصر پهپاد

پهپادهایی که می توانند محموله ها را با دقت به هدف برسانند، یک بستر خوب برای استفاده از چهار تیغ ها هستند. برای مثال یک شرکت چینی در یک نمایشگاه نظامی در سال 2019 یک پهپاد از این نوع را به نمایش گذاشت. در حالی که اوکراینی ها در سال 2022 دست به تولید انبوه چهار تیغ زدند. استفاده از آنها چندان دیده نشده بودند تا اینکه اخیراً تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

عکس | استفاده اوکراین از یک سلاح باستانی علیه روسیه

یک وبلاگ نویس روسی شکایت نوشت:«دشمن مدام چیزهای ناپسند جدیدی ارایه می کند. آنها نه تنها مین ها را از هواپیماهای بدون سرنشین پرتاب می کنند، بلکه به معنای واقعی کلمه بخش های خطرناک جاده های خط مقدم را با میخ ها می پوشانند.»

اوکراینی ها از هواپیماهای بدون سرنشین برای پرتاب مین های ضد تانک نیز استفاده کرده اند، اما این پهپادها علاوه بر هزینه ای که دارند چندان قابل اعتماد نیستند چرا که خطا دارند. بنابراین چهار تیغ ها یک راه ساده و کم هزینه برای متوقف کردن یک کامیون است تا بتوان آن را با یک پهپاد به پایان رساند.

تاکتیک انداختن چهار تیغ از پهپادها بدون شک ،الهام بخش انواع تکنیک های جدید دیگر خواهد بود. پهپادها می توانند مین ها، حسگرهای زمینی و حتی ربات های کوچک را در زمین قرار دهند.

منبع: forbes

58323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عکس | سلاح 2000 ساله اوکراینی ها که روسیه را زمین گیر کرد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عکس | سلاح 2000 ساله اوکراینی ها که روسیه را زمین گیر کرد"، کلیک کنید.