فعالیت 72 هسته و واحد فناور در دانشگاه آزاد شهید سلیمانی/ رویکرد سرای نوآوری خودرو تغییر کرد

منظری توکلی در گفت وگو با تیتروز مطرح کرد؛

فعالیت 72 هسته و واحد فناور در دانشگاه آزاد شهید سلیمانی رویکرد سرای نوآوری خودرو تغییر کرد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی کرمان هسته های فناور فعال در این دانشگاه را 72 مورد برشمرد و گفت: این هسته ها عمدتاً در زمینه های صنعتی، پزشکی، نرم افزاری، هنری و هوش مصنوعی فعالیت دارند.

علیرضا منظری توکلی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی کرمان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری تیتروز اظهار کرد: سرای نوآوری این دانشگاه با نام سرای نوآوری خودرو فعال بوده و سال جدید با توجه به تغییر برنامه ها و شرایط اقتصادی استان درخواست تغییر نام به سرای نوآوری کارآفرینی و کسب و کار های نوین دادیم که آماده سازی طرح کسب و کار در این زمینه مهیاست.

وی، عمده فعالیت های عمده سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی در سال جدید را راه اندازی فضای کار اشتراکی برای فعالیت همزمان 9 تیم، راه اندازی نمایشگاه دایمی فعالیت های برجسته در حوزه نوآوری، همکاری در راه اندازی آزمایشگاه کنترل آلاینده ها، احیای فعالیت آموزشی و اقتصادی در گلخانه، کسب درآمد از فعالیت های اقتصادی در حوزه های کشاورزی و خدمات، جذب بیش از 80 هسته فناور، اخذ مجوز دو محصول و خدمت، همکاری با شتاب دهنده ها در راستای فعالیت های سرا و راه اندازی بخش مشاوره و منتورینگ در سرای نوآوری برای استادان و دانشجویان برشمرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان بیان کرد: برگزاری 6 نشست علمی با موضوع کسب و کار، کارآفرینی و هوش مصنوعی، مشارکت با فعالیت های علمی و پژوهشی شورای اقتصاد دانش بنیان استانداری کرمان، مشارکت با فعالیت های کارآفرینانه با شورای اشتغال استانداری کرمان، عضویت فعال در کمیته کارآفرینی و اشتغال استانداری کرمان، تسهیل گری در فعالیت های اقتصادی و دانش بنیان دانشجویان و استادان، بازدید از فعالیت های اقتصادی استان کرمان و تبادل نظر با فعالان این حوزه و همکاری با اتاق بازرگانی استان کرمان از دیگر فعالیت های سرای نوآوری این دانشگاه است.

ارایه مشاوره های اقتصادی و کارآفرینانه به دانشجویان دانشگاه آزاد

منظری توکلی درباره برنامه های پیش بینی شده دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی در سال جدید (1403) متذکر شد: برنامه ریزی برای اجرای بخشنامه های نوآورانه سازمان مرکزی درراستای گسترش اهداف سرا های نوآوری، راه اندازی سرای نوآوری صنعت ساختمان برای حضور فعالانه در حوزه تامین مسکن کارکنان و افزایش سطح درآمد های غیرشهریه ای از طریق فعالیت های اقتصادی موجود در سطح واحد شهید حاج قاسم سلیمانی چشم انداز این دانشگاه در سال جدید است.

وی یادآور شد: ارایه مشاوره های اقتصادی و کارآفرینانه به دانشجویان، برگزاری دوره های آموزشی در حوزه های کارآفرینی و تجاری سازی، حضور فعالانه در نست های مشترک با صنعت و حوزه تجارت برای افزایش بهره وری سرا ها، همکاری نزدیک با اتاق بازرگانی برای افزایش سطح آگاهی درراستای پیشبرد اهداف سرا ها و ایجاد فضای تعاملی از طریق فضا و امکانات موچود در فضای کار اشتراکی از دیگر برنامه های واحد حاج قاسم سلیمانی در سال جاری (1403) است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی کرمان با بیان اینکه برای افزایش جذب دانشجو در فعالیت های مرتبط با سرا ها و افزایش تعداد منتور های مستقر و همکار در سرا ها تلاش زیادی صورت گرفته است، ادامه داد: برای جذب تسهیلات از طریق معاونت علمی ریاست جمهوری در حوزه علم و فناوری و تولید دانش بنیان فعالیت هایی داشتیم.

منظری توکلی متذکر شد: تولید سردخانه های صنعتی از دیگر اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی بوده که امکان کنترل، تنظیم دما و رطوبت را به مصرف کنندگان می دهد که مورد استفاده صنایع مختلف غذایی، دارویی، کشاورزی و پتروشیمی است.

وی یادآور شد: در زمینه ساخت قطعات خودرو هم با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی و تکنولوژی پرینتر سه بُعدی فعالیت های قابل توجهی صورت گرفته و در حوزه مهندسی پزشکی نیز با استفاده از پرینتر های سه بُعدی خدمات قابل توجهی در زمینه ساخت بخشی از جمجمه سر شده که مورد استفاده در جراحی های مغز و اعصاب مورد استفاده پزشکان این حوزه از علوم پزشکی است. 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: در بخش پزشکی سنتی هم برای ارتقای سلامت و سم زُدایی خدمات قابل توجهی در مرکز رشد انجام شده، همچنین در بخش انرژی و تولید انرژی خورشیدی فعالیت های گسترده ای انجام شده است.

منظری توکلی درباره تولید کیت های شناخت و تشخیص ویروس کرونا هم گفت: یکی از شرکت های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی خدمات قابل توجهی در سطح کشوری و خارج از کشور انجام داده و در حوزه سلامت واحدی که در مسیر رسیدن و تبدیل شدن به شرکت دانش بنیان است با انجام یک سری تست های ورزشی و آزمون ها وضعیت سلامت و تندرستی اشخاص را گزارش می کند که اکنون در مرکز رشد مستقر و مشغول به فعالیت است.

فعالیت 7 واحد فناور در دانشگاه آزاد شهید سلیمانی

وی در بخش دیگری از گفت و گو با خبرنگار تیتروز تعداد هسته های فناور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی را 65 هسته برشمرد و تشریح کرد: این هسته ها اکنون عضو مرکز رشد هستند که عمدتاً در زمینه های صنعتی، پزشکی، نرم افزاری و بعضاً هنری فعالیت دارند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی توضیح داد: تعداد هفت واحد فناور نیز در زمینه های صنعتی، پزشکی و هوش مصنوعی در مرکز رشد این دانشگاه فعال هستند. 

منظری توکلی خاطرنشان کرد: ازجمله اقدامات و فعالیت هایی که مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی انجام داده در راستای ارتقا و توسعه فناوری است که استادان دانشگاه در رشته های مختلف در سطح تحصیلات تکمیلی، پایان نامه های دانشجویان خود را که در بخش های مختلف علمی و فنی، نو آورانه هستند یا به هر دلیلی می تواند در بخش صنعت، علم و کارآفرینی، موثر باشد را با معرفی به مرکز رشد و حمایت های مالی و معنوی آن، موجبات توسعه و همچنین عملیاتی شدن ایده ها و پایان نامه ها را فراهم آورند.

وی اضافه کرد: همچنین برای رشد دانشجویان کارشناسی مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی اقداماتی را برای شناخت ظرفیت های این دانشجویان انجام داده تا این توانمندی ها را در در زمینه شتاب دهنده یا فناورانه کشف و به اشتغالزایی کمک کند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی با تاکید بر توسعه زیست بوم فناوری عنوان کرد: از آنجا که زیست بوم علم فناوری و نوآوری یکی از ارکان اقتصاد دانش بنیان در کشور های توسعه یافته امروزی است، بدون تردید توسعه متوازن و پایدار در زمینه های مختلف اقتصادی و اجتماعی بر توسعه علم و فناوری مبتنی است.

منظری توکلی تشریح کرد: تحقق این امر نیازمند فرآیند کلان و گسترده ای شامل سیاستگذاری، تعیین راهبرد ها، برنامه ریزی منظم و دقیق علمی، کامل و موثر این فرآیند است.

وی گفت: با توجه به گسترده عظیم معادن و غنای بی نظیر صنعتی استان کرمان، ارتباط علم و صنعت از جمله مواردی است که توسعه زیست بوم فناوری به آن وابسته است؛ از این رو ارتباط قابل توجهی با بخش های صنعتی استان کرمان برقرار شده، همچنین ارتباط با صنایع دفاعی کشور در فرآیند توسعه زیست بوم فناورانه ازجمله اتفاقات مبارکی است که در این فرآیند شکل گرفته است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی درباره اینکه چه پیشنهادی برای توسعه زیست بوم فناوری کشور دارید؟ چنین پاسخ داد: مهم ترین عامل در توسعه زیست بوم فناوری، تمرکززُدایی از مرکز و اعتماد به تمامی استعداد ها در تمامی جغرافیای علمی کشور است.

منظری توکلی تاکید کرد: استعداد های نهفته در دانشگاه های دوردست چنانچه مورد توجه و حمایت قرار گیرند می توانند در کنار دانشگاه های مطرح و شناخته شده موجب تحول بنیادی در عرصه پژوهش و فناوری شوند.

وی چنین بیان کرد: ایجاد شبکه های تحقیقاتی منطبق بر توانایی دانشگاه های کشور و براساس پایش ملی انجام شده نیز می تواند در توسعه زیست بوم فناوری کشور موثر باشد و اولویت بندی موضوعات و طبقه بندی مشکلات و معضلات کشور براساس نظرات صاحب نظران، ناظر به مشکلات اساسی کشور که موجب نارضایتی بخش قابل توجهی از مردم شده و تلاش عالمانه مبتنی بر پژوهش در برای رفع هرچه سریع تر آنها از دیگر پیشنهادهاست.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فعالیت 72 هسته و واحد فناور در دانشگاه آزاد شهید سلیمانی/ رویکرد سرای نوآوری خودرو تغییر کرد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فعالیت 72 هسته و واحد فناور در دانشگاه آزاد شهید سلیمانی/ رویکرد سرای نوآوری خودرو تغییر کرد"، کلیک کنید.