فواید عرق بدن چیست

طی چند سال گذشته، تحقیقات زیادی در مورد ترشح غدد عرق صورت گرفته است.غدد میزبان منبع مهمی از سلولهای بنیادی بزرگسالان هستند که که به تعداد زیاد روی سطح پوست سراسر بدن وجود دارند. این غدد، محل ذخیره سلول های بنیادی بالغ هستند که در فرآیند بهبودی و بسته شدن زخم ها نقش دارندو با فرآیند بسته شدن زخم ، می توان درمان های دارویی را تجویز کرد.

فواید فوق العاده عرق کردن بدن برای سلامت و زیبایی

عرق کردن واکنش طبیعی بدن در برابر گرمای زیاد است که به باز شدن منافذ پوست و از بین رفتن دمای زیاد بدن کمک کند. از طریق غدد عرق مخلوطی از آب، نمک، اسیدآمینه، پروتیین و … از طریق پوست از بدن دفع می شود. . استفاده از  رول ضد تعریق  در کاهش بوی بد تعریق به شما کمک خواهد کرد.

گرچه عرق کردن برای بسیاری از افراد ناخوشایند است و زندگی اجتماعی و آن ها را تحت تاثیر قرار داده و سبب خجالت آن ها می شود اما عرق کردن فوایدی دارد که ممکن است شما از آن بی اطلاع باشید، در این بخش از بهداشت و سلامت با فواید تعریق بدن آشنا شوید.

سموم بدن را دفع می کند

وقتی عرق می کنیم دقیقا چه اتفاقی می افتد؟ به معنای واقعی کلمه ترشح از طریق تعریق صورت می گیرد و کارشناسان اتفاق نظر دارند که عمدتا نمک اضافی و کلسترول از طریق تعریق بدن دفع می شود.

عرق آنتی بیوتیک های بسیار کارآمدی را روی پوست پخش می کند به همین دلیل در صورت بریدگی کوچک، خراش یا نیش پشه پوست زخم می شود و دیگر نیازی به آنتی بیوتیک نیست عوامل آنتی بیوتیکی ترشح شده در غدد عرق مانند درمسیدین، به سرعت و به طور موثر مهاجمان را از بین می برند.

جالب است بدانید درد سنگ کلیه بدتر از درد زایمان است و برای جلوگیری از سنگ کلیه باید هرکسی که رژیم غذایی نامناسب و مصرف زیاد چربی و نمک دارد بیشتر توجه کند. تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن منظم آب بدن را شستشو می دهد و به کنترل سنگ کلیه کمک می کند. تعریق در هنگام ورزش باعث هیدراته شدن بدن و در نتیجه ها می شود.

شادی آور مغز است

ورزش روحیه خوبی به شما می دهد اما قبل از همه اینها توجه داشته باشید که باید با تمرینات وزنه برداری سنگین  یا با ورزش بی هوازی عرق کنید تا از مزیت آن بهره مند شوید. سطح اندورفین در بدن هرکس منحصر به فرد است و انجام فعالیت بدنی مناسب باعث ایجاد “افیون” در مغز شده و شما را مجبور به تعریق می کند.

درد را تسکین می دهد

اندورفین های ورزشی نه تنها باعث می شوند، بلکه مسکن طبیعی نیز هستند. چه کسی می دانست می تواند به تسکین دردها کمک کند؟ ورزش باعث تحریک مسیرهای عصبی شیمیایی در مغز و در نتیجه تولید اندورفین هایی می شود که به عنوان مسکن طبیعی عمل می کنند، همانطور که بدن به این تسکین عادت می کند تناسب کلی بدن بهبود می یابد.

به درمان جوش ها کمک می کنند

حتی در دوران بزرگسالی نیز سبب جوش زدن می شود. عرق کردن سبب باز شدن منافذ پوست و آزاد شدن چرک و کثیفی های این منافذ که باکتری ها را به طرف آنها می کشاند و باعث جوش می شوند، خواهد شد.  ماسک مو دکتر بیز در سه نوع مختلف برای انواع مو تولید شده است .

به سیستم تهویه بدن کمک می کند

بدن در طول روز خود را با تغییرات دمای محیط تطبیق می دهد و در صورت درست کار کردن سیستم تهویه بدن خیلی گرم یا سردتان نخواهد شد. عرق کردن به بدن کمک می کند تا راحت تر دمای خود را بر اساس دمای محیط جدید تنظیم کند.

به بهبود کمک می کند

عرق کردن هنگام ورزش سبب پاکسازی بدن از فلزات سنگین و افزایش جریان خون در مغز و کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر می شود.

به کاهش بیماری های قلبی کمک می کند

عرق کردن هنگام ورزش سبب در بدن و بهبود و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود.

به سلامت پوست کمک می کند

تعریق به بهبود گردش خون در بدن کمک کرده و موجب رسیدن اکسیژن و مواد مغذی بیشتر به پوست و سلامت و زیبایی بیشتر پوست می شود.

شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که ناگهان غرق عرق می شوید یا اینکه از بس عرق کرده اید، دیگر جانتان به لبتان رسیده است! می دانستید که تعریق زیاد می تواند نشان دهنده بیماری و یا اختلالی در بدنتان باشد و با دانستن مشکل اساسی گاهی به راحتی می توان مشکل تعریق زیاد را حل کرد.

اکثر مردم هنگام ورزش کردن، یا وقتی در محیط گرم هستند یا وقتی در معرض اضطراب و یا تحت فشار قرار دارند عرق می کنند. برخی از عرق زیر بغل شاکی هستند، برخی از عرق پیشانی و یا تعرق زیاد کف دست. عرق بیش از حد (تعرق زیاد) که به هیپریدرویید یا بیماری هایپرهیدروزیس شناخته می شود، بسیار بیشتر از یک عرق طبیعی است. نوعی از هیپرهیدروز (تعرق شدید) که معمولا بر روی دست ها، پاها به صورت ایجاد می شود، حداقل یک بار در هفته در طول ساعات بیداری اتفاق می افتد. تعریق زیاد معمولا در هر دو طرف بدن اتفاق می افتد.

علت تعریق زیاد بدن اما طبیعی چیست؟

عرق کردن مکانیسمی است که بدن را خنک می کند. هنگامی که درجه ی حرارت بدن شما افزایش می یابد، سیستم عصبی غده های عرق را به طور خودکار تحریک می کند. عرق کردن (به خصوص در کف دست هایتان) وقتی عصبی می شوید، کاملا طبیعی است. یا به عبارتی عرق واکنش طبیعی بدن در مقابل گرماست. بیشتر حجم عرق را آب تشکیل می دهد و خودش هم بی بو است. علت تعریق زیاد بدن اما طبیعی، می تواند هر یک از موارد زیر باشد:

  • گرما
  • تحرک و فعالیت های فیزیکی
  • خوردن غذای داغ یا تند
  • عوامل احساسی و عاطفی مانند ترس و استرس
  • عوارض جانبی داروها
  • بیماری و تب
  • تغییرات هورمونی مانند یایسگی، بارداری و بلوغ
  • پوشیدن لباس از الیاف مصنوعی
  • داشتن اضافه وزن.

دلیل تعریق زیاد چیست؟

در بالا دلایل معمولی برای تعرق و مکانیسم عرق کردن را خوانید. اما چه می شود که زیادی عرق می کنیم؟ همه عرق می کنند اما برخی بیش از حد عرق می کنند، آنقدر زیاد که کلافه می شوند. تابستان و زمستان هم ندارد. کرم ضدآفتاب ویتابلا خوبه؟ در خرید آن شک نکنید میتوان گفت عالی است .

مدام کف دست ها و پاهایشان عرق می کند. هوا خنک است اما از سر و صورتشان عرق می ریزد و دلیل این تعریق زیاد هم معلوم نیست.

عرق کردن مکانیسمی است که بدن را خنک می کند. هنگامی که درجه ی حرارت بدن شما افزایش می یابد، سیستم عصبی غده های عرق را به طور خودکار تحریک می کند. عرق کردن (به خصوص در کف دست هایتان) وقتی عصبی می شوید، کاملا طبیعی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فواید عرق بدن چیست" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فواید عرق بدن چیست"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.