قلعه نادری قشم در معرض نابودی/ میراث فرهنگی کجاست!+ عکس

تیتروز گزارش می دهد؛

قلعه نادری قشم در معرض نابودی میراث فرهنگی کجاست!+ عکس

قلعه نادری یکی از مکان های دیدنی و تاریخی جزیره قشم است که در مرکز این شهرستانن قرار دارد واین روز ها در معرض آسیب و بی توجهی زیاد قرار گرفته است.

گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری تیتروز ـ زهره سعیدی: قلعه نادری یا قلعه لافت که در سال 1381 در لیست میراث ملی قرار گرفته، یکی از مکان های دیدنی و تاریخی در مرکز جزیره قشم واقع در خلیج فارس و روبروی مسجد جامع قرار دارد، در واقع این قلعه نزدیک به بندر لافت است و در حالتی قرار گرفته که سه برج آن از هر ضلع قابل مشاهده است.

نکته جالب این است که این قلعه تنها قلعه ای است که در جزایره خلیج فارس توسط ایرانیان ساخته شده و 250 سال هم قدمت دارد، این قلعه به دستور لطیف خان، امیر نادر شاه برای حفاظت از تنگه خوران به منظور حفاظت از این تنگه ساخته شد.

قلعه نادری قشم در معرض نابودی/ میراث فرهنگی و بی توجهی مسیولین!

قطعه در دوره های مختلف حوادث و آسیب های زیادی را از سر گذرانده و گویا حال دیگر کسی رمق رسیدگی بدان را ندارد!

ظاهرا از گذشته این قلعه دارای 5 برج بوده، اما به دلایل زیاد تنها سه برج آن سالم مانده که آن هم این روز ها دچار آسیب ها و مشکلات زیادی است، به طوری که ساختمان به لحاظ بافت دچار فرسایش و آسیب زیاد شده، اما اهتمامی برای بازسازی و مرمت یا مراقبت از بنا با وجود اینکه این بنا جزو بنا های میراث فرهنگی است این روز ها دیده نمی شود، این قلعه علی رغم اینکه نزدیک بندر لافت است و باید بازدید کننده زیاد هم داشته باشد، اما به ندرت بازدید کننده ای به آن مراجعه می کند و حفاظتی هم از این بنا صورت نمی گیرد.

قلعه نادری قشم در معرض نابودی/ میراث فرهنگی و بی توجهی مسیولین!

متاسفانه بخش های زیادی از دیواره های قلعه فرو ریخته و تنها با چند داربست در بخش هایی نگهداری شده تا دیوار ریزش نکند، باید دید میراث فرهنگی در لیست مرمت های خود در سال جاری چه اهتمامی برای بناهای فرسوده ای چون قلعه نادری دارد.

قلعه نادری قشم در معرض نابودی/ میراث فرهنگی و بی توجهی مسیولین!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قلعه نادری قشم در معرض نابودی/ میراث فرهنگی کجاست!+ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قلعه نادری قشم در معرض نابودی/ میراث فرهنگی کجاست!+ عکس"، کلیک کنید.