محمدعلی قاسم زاده نداف – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان

  • استان: خراسان جنوبی
  • حوزه انتخابیه: بیرجند، درمیان و خوسف

پویش بزرگ انتخاباتی خبرگزاری تیتروز با عنوان «با تیتروز انتخاب کنیم؛ کارآمدی و شایسته گزینی» تلاش دارد با آماده کردن بستری مناسب برای معرفی داوطلبان نمایندگی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گامی در جهت کمک به مردم برای انتخاب اصلح و برگزاری پرشور انتخابات بردارد.

محمدعلی قاسم زاده نداف یکی از داوطلبان نمایندگی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است که در زیر پاسخ هایشان به سوالات تیتروز را می خوانید:

* یکی از معضلات استان خالی شدن روستاهای مرزی از سکنه است. این موضوع تبعات امنیتی از جمله قاچاق مواد مخدر و فشار جمعیتی به شهرهای مجاور را به دنبال داشته است. برای باقی نگاه داشتن جمعیت در مناطق مرزی، چه برنامه های تشویقی می توان تدارک دید؟

موضوع مهم که در روستاها مغفول مانده اشتغال روستاییان و توجه به ظرفیت های روستاهاست. در طرح بوم بازار که اتفاقاً مدیر این مجموعه نیز از مشاوران بنده هستند بنا داریم با شناسایی استعدادهای روستاها در حوزه اشتغال روستاییان قدمی برداریم. البته می دانید وظیفه بنده مطالبه گری موضوع و بعضاً هدایت و راهبری و هماهنگی هست. اجرا با ما نیست. اما قطعاً از بعد نظارتی خودمان استفاده خواهیم کرد تا مسیولان را مکلف کنیم به این ظرفیت ها توجه کنند.

خدایی نکرده اگر روستاها به ویژه در نقاط مرزی خالی شود تبعات سنگین امنیتی می تواند کشور را تهدید کند که در طرح امنیت کویر حتماً به آن توجه جدی خواهد شد.

از طرفی دیگر خروج از روستاها با حاشیه نشینی در شهرها همزمان است.

زمانی که من فرماندار بیرجند بودم خیلی ها به حاشیه نشینی روی آورده بودند که به همراه خود ناهنجاری های زیادی مانند مواد مخدر و موارد اخلاقی و دیگر موارد داشت. با مطالعه میدانی به این نتیجه رسیدم که برای رفع حاشیه نشینی اقدامی باید انجام دهم. راه درمان هم فراهم آوردن زمینه خانه دار شدن مردمی بود که بضاعت کمتری داشتند.

در نقاط مرزی باید با تقویت امتیازات کارت مرزنشینی، بخشودگی های خاص و … کمک کنیم که ماندگاری مردم را بالا ببریم.

* عدم توسعه و تقویت بازارچه های مرزی یکی از مسایل استان است. چه برنامه ای برای رونق این بازارچه ها دارید؟

در دولت های نهم و دهم خوشبختانه مرزهای ما رونق خوبی داشت. اما در دولت قبل ما از امتیازات مرز غافل شدیم. خب بخشی بر می گردد به مباحث منطقه ای اما عمده آن نبود دیپلماسی فعال با کشور همسایه بود.

ما باید از طریق تقویت دفتر وزارت امور خارجه مراودات مان را با کشور افغانستان بالا ببریم. این کشور به کالاهای ما به شدت نیازمند است.

در این بخش باید تسهیلات و امتیازاتی هم برای تجار و صادرکنندگان و واردکنندگان وضع کنیم. نگاه مان به مرز از تهدید باید به فرصت تبدیل شود.

* کندی اجرای پروژه های راهسازی یکی دیگر از مشکلات استان است. برای حل این موضوع چه تدابیری دارید؟

پیگیری برای توسعه ناوگان حمل ونقل جاده ای، ریلی و هوایی از دغدغه ها و برنامه های جدی هست که این ها از مهم ترین زیرساخت های توسعه این استان است که متاسفانه در هر سه مورد مشکل داریم.

در راه آهن به جای طرح ها بلند مدت مانند ریل چابهار به سرخس می توانیم، مسیر کوتاه یک خط از مرز به طبس وصل کنیم که هم می تواند کریدور صادرات مان باشد و هم به خط اصلی کشور وصل شویم. در جاده هم حتی در مسیر طولانی و آسیایی شمال به جنوب از خضری تا شوسف فقط 190 کیلومتر دو بانده داریم که از سوی مردم جاده مرگ نامیده می شود.

در بحث پروازها هم با اینکه فرودگاه بیرجند از جمله 3 فرودگاه قدیمی کشور است با وجود توسعه کمی چه از نظر بنا و چه پهنای باند وضعیت پرواز مان از شهرهای همجوار مانند گناباد و زابل هم بدتر است.

من اگر خدمتگزار مردم شوم از همین جا قول می دهم مقوله پروازها را در کوتاه ترین زمان حل می کنم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "محمدعلی قاسم زاده نداف – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "محمدعلی قاسم زاده نداف – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.