مرد بد در نقش «پلیس خوب»

آمریکا در جدیدترین موضع گیری خود درقبال جنگ خونبار رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در غزه، خواستار برقراری آتش بس موقت 6هفته ای در ماه رمضان شده است.

به گزارش تیتروز، قدس نوشت: در این مسیر، منابع دیپلماتیک اعلام کردند واشنگتن پیش نویس قطعنامه ای را با این مضمون در میان اعضای شورای امنیت توزیع کرده است. این اقدام آزادی تمامی اسیران اسراییلی بازداشت شده در نوار غزه را پس از موافقت همه طرف ها خواستار شده است.
انتشار این خبر که هنوز به صورت رسمی تایید نشده در حالی است که ایالات متحده علاوه بر گسیل کمک های مالی و نظامی، تاکنون به طور کامل از جنایت اشغالگران حمایت کرده و همچنین تمام مسیرهای دیپلماتیک برای محکومیت اشغالگران را سد کرده است. به طور نمونه آن ها سه بار قطعنامه پیشنهادی در شورای امنیت برای برقراری آتش بس در غزه را وتو کرده اند. ایالات متحده آخرین بار در نشست روز سه شنبه 20 فوریه 2024 
(یک اسفند) پیشنویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر را وتو کرد که خواستار آتش بس فوری بشردوستانه بود. این قطعنامه 13 رای مثبت شورای 15 عضوی امنیت را کسب کرد، اما آمریکا با مخالفت با آن، موجب تصویب نشدن آن یا همان وتو قطعنامه شد. انگلیس، دیگر عضو شورای امنیت نیز به آن رای ممتنع داد.

دموکرات ها در تله نتانیاهو
به نظر این حرکت را باید بازی پلیس خوب آمریکا برای بهبود وجهه جهانی و همچنین آرام کردن افکار عمومی درونی که به شدت از رویکرد بایدن نسبت به جنگ انتقاد دارند ارزیابی کرد. 
رامین مهمانپرست، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در گفت وگو با قدس در تحلیل اقدام تازه مقامات کاخ سفید با بیان اینکه آمریکایی ها امروز در باتلاق دست ساز رژیم صهیونیستی گرفتار شده اند، افزود: هرچند آمریکا همواره به عنوان حامی مالی، نظامی و لجستیکی اسراییل در منطقه شناخته می شد، اما تله ای که نتانیاهو برای دموکرات ها در غزه پهن کرده سبب شکل گیری رفتاری دوگانه از سوی مقامات کاخ سفید شده است، به طوری که آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است و همین امر سبب شده دولت بایدن تمایلی به وارد شدن بیش از حد در این صحنه نداشته نباشد، چراکه این رفتار می تواند با شعارهای انتخاباتی دموکرات ها مغایرت داشته باشد.
سفیر پیشین ایران در لهستان در تشریح طرح آتش بس 6هفته ای واشنگتن، گفت: آمریکایی ها تا امروز سه قطعنامه پیشنهادی آتش بس در غزه را وتو کرده اند. اما پیشنهاد اخیر آن ها را می توان در راستای طرحی از پیش تعیین شده در راستای اهدافی دانست که واشنگتن و تل آویو در غزه به دنبال آن هستند؛ به طوری که نتانیاهو بتواند خودش را از فشارهای درونی و اقتصادی در سرزمین های اشغالی نجات دهد. مهمانپرست در ادامه اظهار کرد: تمام تلاش های نتانیاهو برای ادامه جنگ در غزه، برای جلوگیری از برکناری و دادگاهی شدن است. وی به دنبال تثبیت وضعیت خود در اسراییل است، هرچند ادامه جنگ به اقتصاد و آینده مردم در سرزمین های اشغالی آسیب می رساند و حتی خسارات فراوانی برای این رژیم به همراه خواهد داشت.

وضعیت شکننده صهیونیست ها
سخنگوی پیشین وزارت خارجه با اشاره به اینکه قدرتی که امروز در فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی ایستاده، جوانان مبارزی هستند که تنها از وطن خود در برابر تجاوز این رژیم دفاع می کنند، افزود: در بیش از 152روزی که از عملیات طوفان الاقصی می گذرد، مقاومت فلسطین با حداقل تجهیزات نظامی توانسته بزرگ ترین شکست در طول تاریخ شکل گیری رژیم نامشروع اسراییل را رقم بزند، به طوری که آمریکایی ها از یک طرف نگران آینده این رژیم و از سوی دیگر نگران تاثیر این رویه بر انتخابات پیش روی خود هستند. 
وی تصریح کرد: حضور مقتدرانه و یکدست جبهه مقاومت (یمن، لبنان، عراق) نگرانی هایی درباره وضعیت شکننده اسراییل در منطقه ایجاد کرده و همین امر منجر به اجرای سیاست متناقص درباره آتش بس شده است.

تنفس مصنوعی به اشغالگران
محسن پاک آیین، دیپلمات پیشین کشورمان نیز با اشاره به اهداف پشت پرده پیشنویس قطعنامه آمریکا برای آتش بس 6 هفته ای در نوار غزه، گفت: مهم ترین هدفی که مقامات کاخ سفید در اجرای آتش بس موقت به دنبال آن هستند ایجاد فرصتی جدید برای رژیم صهیونیستی در تبادل اسرای نظامی و کاهش فشارهای داخلی در سرزمین های اشغالی بر کابینه نتانیاهو است.وی با بیان اینکه در این 42روز آتش بس، اسراییل می تواند روحیه نظامیان خود را احیا کند، افزود: اخباری که به تازگی از رسانه های رژیم انعکاس یافته ، حکایت از آن دارد که بخش موسوم به توان بخشی در ارتش صهیونیستی قصد دارد برنامه ای را برای کمک به سربازانی آغاز کند که به خاطر جنگ از اختلال های روانی رنج می برند. پیش از این، روزنامه هاآرتص در گزارشی اعلام کرد 2هزار و 800 نظامی وارد لیست توان بخشی روانی شده اند که 3درصد از آن ها وضعیت خطرناکی دارند و 18درصد نیز از مشکل های روانی ناشی از استرس پس از شوک رنج می برند. این آمار از بحران عمیق در میان سربازان اسراییلی حکایت دارد، البته در این مدت تعداد زیادی از صهیونیست ها از سرزمین های اشغالی مهاجرت معکوس داشته اند.

آمریکا هدایتگر اصلی جنگ
او تصریح کرد: آمریکایی ها امروز در غزه به دنبال آتش بسی هستند که هیچ یک از شروط مقاومت در آن مطرح نشده، به طوری که تمامی موارد بیان شده از سوی کاخ سفید امتیازاتی است که برای اسراییل در نظر گرفته شده است؛ هرگونه آتش بسی که دایمی و فراگیر نباشد و اهداف حماس و مردم غزه را تامین نکند، قابل پذیرش نخواهد بود.
دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به نقش آمریکا در جنایات اسراییل در غزه گفت:  رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران بارها فرمودند هدایتگر اصلی جنایات اسراییل در غزه، آمریکایی ها هستند. تل آویو بدون حمایت واشنگتن یک روز نمی تواند دوام بیاورد.
پاک آیین تصریح کرد: ایالات متحده آمریکا یکی از پنج دولت عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده که وظیفه اصلی آن ها برقراری صلح میان کشورهای جهان است، اما در طول ماه های گذشته واشنگتن همواره به عنوان یک حامی اصلی اسراییل و مدافع جنایات این رژیم در سازمان ملل رفتار می کند، به طوری که چندین قطعنامه آتش بس در غزه را وتو کرده است.وی با اشاره به کم کاری برخی کشورهای اسلامی در موضوع غزه اظهار کرد: امروز تنها کشور اسلامی که توانسته با دل و جان از مردم غزه در برابر جنایات اسراییل دفاع کند، ملت مظلوم یمن و جنبش انصارالله است که توانسته اند کنترل دریای سرخ و باب المندب را از دست رژیم صهیونیستی و حامیان منطقه ای و بین المللی آن خارج و تمامی مسیرها و شریان های ارتباطی به بنادر سرزمین های اشغالی را ببندند.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مرد بد در نقش «پلیس خوب»" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مرد بد در نقش «پلیس خوب»"، کلیک کنید.