«مروان البرغوثی» گزینه توافقی احتمالی برای ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین

پافشاری جنبش حماس بر آزادی «مروان البرغوثی» از رهبران جنبش فتح در هرگونه توافق تبادل اسرا با رژیم صهیونیستی، توجه کارشناسان را جلب کرده طوری که از وی به عنوان گزینه توافقی احتمالی برای جانشینی «محمود عباس» در سمت ریاست تشکیلات خودگردان نام برده اند.

به گزارش تیتروز، اخیرا منابع رسانه ای عبری زبان گزارش دادند که حماس در مذاکرات جاری برای برقراری آتش بس در غزه، بر آزادی «مروان البرغوثی» پافشاری می کند.

طبق این گزارش ها، رهبران فلسطین، البرغوثی را چهره اصلی هر مذاکرات صلح احتمالی می دانند و آزادی او را به عنوان بخشی از هرگونه توافقی خواستار هستند.

پیش از این روزنامه عبری زبان «یدیعوت آحارونوت» نوشته بود، حماس برای امضای قرارداد آتی با طرف اسراییلی بر آزادی سه اسیر به نام های مروان البرغوثی، احمد سعدات و عبدالله البرغوثی اصرار دارد.

18 فوریه مدیریت زندان های رژیم صهیونیستی مروان البرغوثی را از سلول انفرادیش در زندان «ریمونیم» به سلول انفرادی در زندان «الرمله» منتقل کرد.

البته این دومین باری بود که البرغوثی از زندانی به زندان دیگر منتقل می شود، پیش از این در دسامبر 2023 نیز او از زندان «عوفر» به سلول انفرادی در زندان «ایالون-الرمله» و سپس به سلولی انفرادی در زندان «ریمونیم» منتقل شده بود.

تحلیلگران و کارشناسان سیاسی درباره این پافشاری حماس به بی بی سی عربی گفتند البرغوثی که از سال 2002 در زندان های رژیم صهیونیستی در بازداشت به سر می برد، ممکن است یک «گزینه توافقی» برای تصاحب ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین و آماده شدن برای تشکیل دولت جدید در صورت حصول توافق باشد.

البرغوثی در سال 2002 و به اتهام تشکیل گردان های شهدای الاقصی بازداشت شد و طی این مدت توسط دادگاه رژیم صهیونیستی به پنج بار حبس ابد محکوم شده است.

«اسامه حمدان» از رهبران جنبش حماس در این باره به بی بی سی گفت: بدون شک فردی مانند مروان البرغوثی دارای سابقه مبارزاتی است که می تواند صلاحیت او را برای رهبری تایید کند و ما به آن احترام می گذاریم، اما ما به عنوان یک جنبش در این باره صحبتی نکرده ایم.

حمدان افزود: موضع ما روشن است که بر این نکته تاکید دارد که ملت فلسطین خودشان رهبری خود را تعیین می کنند و این اتفاق از طریق انتخاباتی رخ خواهد داد که در آن فلسطینی ها تصمیم می گیرند چه کسی نماینده آنها باشد و همه باید به این اراده احترام بگذارند.

«عریب الرنتاوی» تحلیلگر و محقق سیاسی عرب زبان در این باره می گوید: تحویل البرغوثی به تشکیلات خودگردان فلسطین درگرو تکمیل معامله تبادل اسرا میان حماس و اسراییل است.

«مروان البرغوثی» گزینه توافقی احتمالی برای ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین

الرنتاوی تصریح کرد: آزادی البرغوثی از زندان ممکن است به دلیل استفاده اسراییل از گزینه پروتکل «هانیبال» و قربانی کردن اسرا به منظور جلوگیری ار دادن امتیاز به مقاومت فلسطین در هاله ای از ابهام قرار بگیرد.

الرنتاوی معتقد است: اما فشارهای داخلی آمریکا و اسراییل انتخاب این گزینه را برای نتانیاهو دشوار می کند و بنابراین ممکن است او تمایل داشته باشد که قرارداد تبادل اسرا را اجرا کند.

صحبت درباره آزادی مروان البرغوثی و به عهده گرفتن ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین چیز جدیدی نیست و پیش از این نیز بارها مطرح شده است، به عنوان مثال، در سال 2009، البرغوثی در پاسخ کتبی از داخل زندان خود به سوالی مبنی بر احتمال نامزدی برای تصدی این پست در صورت آزادی نوشت: زمانی که آشتی ملی حاصل شود و توافق برای برگزاری انتخابات صورت بگیرد، تصمیم مناسب را خواهم گرفت.

البرغوثی همچنین در سال 2021 با وجود زندانی بودن تصمیم گرفت در انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین شرکت کند، اما این انتخابات به دلیل اختلافات برگزار نشد.

به عقیده الرنتاوی، ممکن است مانع دیگری بر سر راه به قدرت رسیدن البرغوثی وجود داشته باشد و آن مخالفت رژیم صهیونیستی با آزادی او و تعدادی از رهبران ارشد فلسطینی است.

با این حال الرنتاوی می گوید: «فکر می کنم مقاومت به خواسته خود مبنی بر آزادی مروان و نزدیکانش پایبند باشد.»

صهیونیست ها نیز نظرات متفاوتی درباره آزادی البرغوثی دارند و برخی موافق و برخی دیگر مخالف چنین اتفاقی هستند.

برخی مقامات صهیونیست معتقد هستند که این رهبر برجسته جنبش فتح ممکن است بهترین راه حل برای صلح باشد و برخی دیگر نیز می گویند کسی که پنج بار به حکم حبس ابد محکوم شده است، هرگز نباید آزاد شود.

چرا البرغوثی؟

دکتر «طارق فهمی» رییس واحد مطالعات رژیم صهیونیستی در «مرکز مطالعات خاورمیانه»، معتقد است که البرغوتی تنها گزینه مطرح در شرایط فعلی نیست.

«مروان البرغوثی» گزینه توافقی احتمالی برای ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین
دیوار نگاره البرغوثی در کرانه باختری

وی می گوید: «مروان سابقه مبارزاتی زیادی دارد، اما اسراییل در حال حاضر به او اجازه نمی دهد تا رهبری تشکیلات خودگردان را بر عهده بگیرد. ممکن است شخصیت های دیگری پیشنهاد شود.»

با این حال، «جینا وینستانلی» دیپلمات ارشد سابق آمریکایی که اکنون رییس «شورای سیاست خاورمیانه» است، معتقد است: «آزادی مروان البرغوثی گامی استراتژیک از سوی اسراییل خواهد بود؛ چراکه او گزینه مناسبی برای رهبری فلسطینی خارج از جنبش حماس در نظر گرفته می شود.»

به عقیده وی، برای اینکه این اتفاق بیفتد، باید جایگزین قابل اعتمادی برای تشکیلات خودگردان وجود داشته باشد. فلسطینی ها باید رهبران خود را انتخاب کنند، اما البرغوثی می تواند بخش مهمی از این رهبری باشد.

الرنتاوی نیز در این باره می گوید: آزادی البرغوثی از زندان به نفع حماس است؛ چراکه او جنبش فتح را بازسازی و به احیای سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) کمک می کند و این به دستیابی به آشتی ملی و ایجاد یک مرجع و رهبری واحد برای ملت فلسطین کمک خواهد کرد.

وی همچنین تاکید کرد: در صورت امتناع اسراییل از آزادی البرغوثی، بعید است که وی از داخل زندان تشکیلات خودگردان فلسطین را رهبری کند.

الرنتاوی افزود: این ایده (رهبری تشکیلات خودگردان از داخل زندان) در گذشته مطرح شده بود، طوریکه سیستم اساسی تشکیلات خودگردان فلسطین اصلاح شود و رییس و معاون آن با هم انتخاب شوند و البرغوثی از زندان خود ریاست تشکیلات را بر عهده بگیرد و یک معاون در خارج از زندان داشته باشد تا اسراییل برای آزادی او تحت فشار قرار بگیرد.

الرنتاوی معتقد است: اعتدال البرغوثی که یک شخصیت ملی گرا و اتحادگرا دارد، باعث محبوبیت و مقبولیت او در میان اغلب گروه ها و جنبش های فلسطین شده است و امروز می بینیم که برخی کشورهای عربی و غیر عربی به طور جدی او را به عنوان یک گزینه برای ریاست تشکیلات خودگردان در نظر گرفته اند.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«مروان البرغوثی» گزینه توافقی احتمالی برای ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«مروان البرغوثی» گزینه توافقی احتمالی برای ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین"، کلیک کنید.