موشک باله چرخان؛ سلاح مافوق صوت ترکیه/ عکس

به گزارش خبرگزاری تیتروز، بیرقدار آکینجی، پهپاد رزمی آکینجی ترکیه (UCAV) یک موشک هوا به زمین/هوا به سطح (AGM/ASM) را آزمایش کرد که اولین موشک در این کشور است که می تواند با سرعت مافوق صوت پرواز کند. این موشک برای برخورد با اهدافی مانند مراکز فرماندهی میدان نبرد، پناهگاه ها، گره های لجستیکی و خودروهای زرهی سبک طراحی شده است.

با این حال، یکی از ویژگی های جالب موشک، باله های چرخان عقب در نزدیکی اگزوز است که احتمالاً برای تثبیت مهمات در پرواز و جلوگیری از «غلتیدن» آن ها است.

این عمل ناشی از جریان هوا در اطراف طول موشک است که باعث می شود باله ها بچرخند و در قسمت انتهایی قابل انعطاف باشند و احتمالاً روی بلبرینگ ها بچرخند. این سطوح کنترلی به عنوان غلتک ها شناسایی شده اند که تغییرات آنها در موشک های هوا به هوای قدیمی ایالات متحده و روسیه دیده می شود.

در گزارشی از خبرگزاری دولتی آنکارا، خبرگزاری آنادولو، این موشک با نام IHA-230 شناسایی شده است که می تواند اهدافی را در فاصله 140 کیلومتری (90 مایلی) مورد اصابت قرار دهد.

این آزمایش در میدان شلیک سینوپ در دریای سیاه انجام شد. آکینجی محصول هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه و شرکت هوافضا بایکار است، در حالی که IHA-230 توسط غول موشکی و مهمات روکستان ساخته شده است.

شایان ذکر است که پاکستان نیز یکی از کاربران Akinci UCAV است و شش تا هفت عدد از این نوع پهپادها را در آوریل 2023 خریداری کرده است. گزارش ها حاکی از آن است که اسلام آباد احتمالاً در سال آینده تعداد بیشتری از آن را خریداری خواهد کرد.

موشک باله چرخان؛ سلاح مافوق صوت ترکیه/ عکس

به گفته سلجوک بایراکتار، افسر ارشد فناوری بایکار (CTO)، این موشک برای اولین بار در 16 دسامبر 2022 با آکینجی در ارتفاع 7.6 کیلومتری شلیک شد. آزمایش دوم بیش از سه ماه بعد، حدود آوریل 2023 انجام شد. IHA-230 با برخاستن آکینجی از مرکز آموزش و آزمایش پرواز، هدفی را در دریای سیاه در فاصله 140 کیلومتری منهدم کرد. این موشک با نزدیک شدن پهپاد به استان سینوپ پرتاب شد.

آزمایش های متوالی نشان می دهد که روکستان در حال بررسی ویژگی های مختلف موشک، از مکانیسم های حمل و رهاسازی، نیروی محرکه، کارایی کلاهک، و هدایت و ناوبری بوده است.

موشک باله چرخان؛ سلاح مافوق صوت ترکیه/ عکس

هرآنچه باید از موشک باله چرخان ترکیه بدانید

به گفته روکتسان، IHA-230 (همچنین پهپاد-230 نیز نامیده می شود)، می تواند در “روز و شب” عمل کند و در برابر اهداف ثابت زمینی و دریایی، رادارهای دفاع هوایی و سیستم های ارتباطی، خودروهای زرهی سبک زمینی یا دریایی موثر است.

با این حال، “برد عملیاتی” بیش از “150 کیلومتر” به سرعت و ارتفاعی که موشک در آن رها می شود، بستگی دارد.

روکتسان می افزاید: پس از رها شدن از پهپاد، برای مدت معینی آزادانه در هوا است و به طور خودکار موتور سوخت جامد را مشتعل می کند. به عبارت دیگر، مختصات و مکان های هدف قبل از پرتاب در سیستم ناوبری و هدایت موشک بر روی زمین بارگذاری می شود.

منبع: eurasiantimes

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "موشک باله چرخان؛ سلاح مافوق صوت ترکیه/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "موشک باله چرخان؛ سلاح مافوق صوت ترکیه/ عکس"، کلیک کنید.