نامزدهای «داستان و شعر انقلاب» معرفی شدند

نامزدهای سیزدهمین جشنواره «داستان و شعر انقلاب» معرفی شدند.

به گزارش تیتروز، نشست خبری این جشنواره با یاد جلال آل احمد، محمود گلابدره ای، اکبر خلیلی، امیرحسین فردی، سیدحسن حسینی، سلمان هراتی، قیصر امین پور و طاهره صفارزاده در حوزه هنری برگزار شد.

تیمور آقامحمدی، دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب در ابتدای این نشست جشنواره داستان و شعر انقلاب را فرصتی برای نویسندگان و شاعران حرفه ای دانست که به دغدغه ها، مسایل و دستاوردهای انقلاب اسلامی پرداخته اند و گفت:  این دوره از جشنواره با تغییر رویکرد در پی خلق و آفرینش آثار دقیق و اصولی با موضوع انقلاب اسلامی بوده است و حوزه هنری به عنوان نهاد فرهنگی مولف همواره در پی تولید، خلق و کشف آثار هنری است.

در ادامه میلاد عرفان پور، مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری در سخنانی گفت: مرکز آفرینش های هنری در این دوره بنا دارد  اتفاقات اثرگذار و نوآورانه را بیشتر پیش روی خود قرار دهد و موضوع اهتمام خود بداند.

او با اشاره به نگاه مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری به رویدادهایی که بنابر ضرورت و نیاز برنامه ریزی شده اند و از جمله کارهای روی زمین مانده و اولویت ادبیات انقلاب اسلامی هستند، اظهار کرد: حوزه هنری متولی ادبیات انقلاب اسلامی است و گفتمان انقلاب اسلامی در آن جلوه می کند؛ ادبیاتی که راوی گفتمان انقلاب اسلامی است، مدنظر ماست. 

عرفان پور  با بیان اینکه ادبیات هنر اصلی ما در ایران است، افزود: شعر با پیشینه ای که دارد از بیشترین پیشینه برخوردار است و بیشترین اوج را در میان هنرها دارد. داستان ما اگرچه از داستان های جهان عقب ماندگی هایی داشته ولی در سال های اخیر به رشد خوبی دست پیدا کرده و در حال نزدیک شدن به کاروان داستان منطقه و جهان است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه ویژه به ادبیات به عنوان هنر مادر گفت: ادبیات هنر کلیشه ای، تفننی و جنبی که همچون سینما صنعتی جاافتاده دارد، نیست بلکه پایه هنرهای دیگری مثل سینما و موسیقی است و اگر رشد کند سینمای ما به رشد می رسد و موسیقی ما غنی می شود. ادبیات ریشه ای پراهمیت دارد و ما باید بیش از پیش قدر ادبیات را بدانیم و روی آن سرمایه گذاری کنیم چراکه سرمایه گذاری روی ادبیات سرمایه گذاری برای فرهنگ ایران زمین است.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری افزود: اگر امید به آینده داریم و باور داریم آینده انقلاب روشن است باید بدانیم که این ادبیات است که می تواند این آینده را ترسیم کند و ذوق و شوق و رغبت گذشت از موانع را به انسان ایران اسلامی دهد.

بهزاد دانشگر، دبیر سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب در ارایه گزارشی از روند این دوره از جشنواره تشریح کرد: سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب در حالی آغاز شد که به دلیل شیوع ویروس کرونا دو سالی بود که رویدادها تعطیل شده بود ولی این دوره با یک اتفاق مهم مجددا از سر گرفته شد و آن هم افزایش چندبرابری میزان جایزه های این جشنواره بود که توجه نویسندگان و داستان نویسان را به خود جلب کرد. در این دوره به برگزیده رمان بزرگسال 200 میلیون تومان، به برگزیده رمان نوجوان 100 میلیون تومان، به برگزیده مجموعه داستان 100 میلیون تومان و به برگزیده مجموعه شعر 50 میلیون تومان تعلق خواهد گرفت. البته قرار است 50 میلیون تومان هم از سوی دفتر شعر به برگزیده مجموعه شعر اهدا شود و سقف برگزیده شعر هم به 100 میلیون تومان برسد.

اوبا اشاره به اینکه از چهار اثری که برگزیده جشنواره داستان و شعر انقلاب نشده اند ولی از نظر هیات داوران آثار درخور و شایسته ای هستند هم حمایت خواهد شد و آثار خارج از نوبت به چاپ خواهند رسید و حق التالیف سه دوره چاپ به صورت نقدی به مولفان آثار پرداخت خواهد شد.

دبیر سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب اعلام کرد: تاکنون 107 رمان بزرگسال، 35 رمان نوجوان، 132 مجموعه داستان و 151 مجموعه شعر به دبیرخانه این رویداد ارسال شده است که ارایه بیش از 425 کتاب با توجه به دو محدودیت جشنواره داستان و شعر انقلاب از جمله این که آثار باید به اندازه یک کتاب باشند و نه تک شعر و اینکه کتاب ها نباید تاکنون منتشر شده باشند، آمار قابل توجه و خوبی است.

او در سخنانش به گستردگی موضوع جشنواره و اینکه مضمون آثار ادبی صرفا به روزهای منجر به پیروزی انقلاب اسلامی و دوره دفاع مقدس محدود نمی شود پرداخت و یادآور شد: در یک سال اخیر تلاش کردیم تا به مسایل امروزی و رویدادهای معاصر، ابعاد کمتر پرداخته شده از انقلاب، دستاورهای علمی- سیاسی، شخصیت ها و مفاهیم هم پرداخته شود و دایره موضوعات تولیدات ادبی گسترده تر شود.

دبیر سیزدهمین جشنواره داستان و شعر انقلاب گفت: امسال در اختتامیه این رویداد که اول اسفندماه برگزار خواهد شد، بخشی به یاد اکبر خلیلی برگزار خواهد شد. با وجود محدودیت آثاری که از وی منتشر شده، اما اکبر خلیلی حق بزرگی بر گردن ادبیات انقلاب اسلامی دارد.

معرفی داوران و نامزدها

در ادامه این نشست محمدرضا شرفی خبوشان، مهدی زارع و وحید حُسنی هنزایی به عنوان داوران رمان بزرگسال، ساسان ناطق، سیده عذرا موسوی و تیمور آقامحمدی به عنوان داوران رمان نوجوان و مجموعه داستان، و غلامرضا کافی، علی داودی و حسنا محمدزاده به عنوان داوران مجموعه شعر معرفی شدند.

بهزاد دانشگر همچنین در این نشست نامزدهای بخش های این رویداد را بدین شرح معرفی کرد:

در بخش رمان بزرگسال «ابرشهر» نوشته محمد رودگر، «بی سردار» نوشته محمداسماعیل حاجی علیان، «بنز» نوشته علیرضا نعمت اللهی، «زخم پاییز» نوشته سلمان کریمی، «قزل آهو» نوشته ام البنین ماهر، «ملاقات زیر رادیکال» نوشته لیلی طباطبایی «گعده های دور آتش» نوشته سید میثم موسویان و ««وُل» نوشته میثم فرهمندیان نامزد شدند.

در بخش رمان نوجوان «اسپاگتی با سس قرمز» نوشته هادی حکیمیان، «بهشت آباد» نوشته طیبه مهدی زاده، «طوطی و قالین» نوشته فایزه کرد فیروزجایی، «چرخ و فلک» نوشته زهرا پریایی، «فرار ماردوش» نوشته سمیه سلیمانی و «قلک های دوقلو» نوشته مریم فرجی به عنوان نامزد شناخته شدند.

در بخش مجموعه داستان هم نامزدها به این شرح معرفی شدند: «دوستان آلیس» نوشته مهدی دریاب، «لطفاً پیغام خود را بگذارید» نوشته مصطفی میرزایی، «جاده از راست باریک می شود» نوشته فریناز ربیعی، «خشت های سیاه -خشت های قرمز» نوشته وحید آقاکرمی، «جنگ بدون زن» نوشته مریم السادات میرحسینی و «یک گاری انار ترک خورده» نوشته خدیجه خانی.

همچنین در بخش مجموعه شعر «مناره الله اکبر» نوشته رضا نیکوکار، «به انتقام قسم» نوشته عاطفه جوشقانیان، «پادشاه لخت» نوشته مهدی جهاندار، «تاویل» نوشته اسماعیل محمدپور، «در ادامه صبح» نوشته فاطمه عارف نژاد، «سرو سروده ها» نوشته فایزه زرافشان و « من یک زنم» نوشته زهرا سپه کار نامزد شدند.

 اتنهای پیام 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نامزدهای «داستان و شعر انقلاب» معرفی شدند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نامزدهای «داستان و شعر انقلاب» معرفی شدند"، کلیک کنید.