ناکافی بودن منابع صندوق نوآوری حمایت از دانش بنیان ها

در گفت وگو با تیتروز مطرح شد؛

ناکافی بودن منابع صندوق نوآوری حمایت از دانش بنیان ها

نایب رییس کمیسیون کسب وکار های نوین و دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر ناکافی بودن منابع صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در حمایت از دانش بنیان ها، تاکید کرد: دانشگاه ها و مراکز صنعتی فناور و پیشرو باید شناسایی شده و در کنار هم قرار گیرند و با ایجاد ارتباط مناسب میان این بخش ها تقاضا ایجاد شده و به صرف اختصاص منابع اندک از دانش بنیان ها شتاب و رشد ما در این مسیر قابل توجه نخواهد بود.

شاهین ظهوری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری تیتروز به ناکافی بودن منابع صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: صندوق نوآوری یکی دو سال قبل اعلام کرد که 2 هزار میلیارد تومان بودجه برای حمایت از دانش بنیان ها دارد در حالی که این مبلغ هزینه خرید یک زمین چندهزار متری در شمال شهر تهران است و حمایت از دانش بنیان ها به بودجه کافی نیاز دارد. البته باید دانش بنیان های واقعی نیز شناسایی شده و حمایت هدفمند از آنها صورت گیرد.

از اقدامات پراکنده و جزیره ای در حمایت از دانش بنیان ها جلوگیری شود

حمایت دانش بنیان ها

وی گفت: اقدامی که باید از گذشته انجام می شد و اکنون نیز ادامه پیدا می کرد توسعه پارک های علم و فناوری بوده است. باید از اقدامات پراکنده و جزیره ای جلوگیری شود.

نایب رییس کمیسیون کسب وکار های نوین و دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: دانشگاه ها و مراکز صنعتی فناور و پیشرو باید شناسایی شده و در کنار هم قرار گیرند و ایجاد ارتباط مناسب میان این بخش ها تقاضا ایجاد می شد و به صرف اختصاص منابع اندک از دانش بنیان ها شتاب و رشد ما در این مسیر قابل توجه نخواهد بود.

صرف داشتن واحد تحقیق و توسعه نمی تواند معنای دانش بنیانی بودن شرکت یا محصول باشد

ظهوری درباره انتقاداتی که به مفهوم شرکت های دانش بنیانی وجود داشته و ادعای شرکت ها یا بنگاه های اقتصادی که از گذشته فعالیت می کرده و اکنون ادعای دانش بنیانی دارند، تصریح کرد: به طور قطع مفهوم دانش بنیانی بودن تولیدات یا محصولات شرکت ها اتکای به دانش و بهره وری در منابع است و صرف داشتن واحد تحقیق و توسعه نمی تواند معنای دانش بنیانی بودن شرکت یا محصول باشد.

وی گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز رصد لازم را بر دانش بنیان یا غیردانش بنیانی بودن تولیدات شرکت هایی که مدعی دانش بنیانی هستند را دارد.
نایب رییس کمیسیون کسب وکار های نوین و دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: البته ممکن است واحد های تحقیق و توسعه بنگاه های اقتصادی تولیداتی را ارایه دهند، اما واقعیت این است که فناوری، نوآوری و ایجاد بهره وری مناسب در منابع باید از شاخص های مهم هر محصول دانش بنیانی باشد.

تولید انبوه مسکن با واحد های صنعتی فناور

حمایت دانش بنیان ها

وی با اشاره به کم توجهی به بحث مسکن و مصالح ساختمانی در موضوعات دانش بنیانی، عنوان کرد: برای تولید انبوه مسکن نیاز به واحد های صنعتی فناور وجود دارد بنابراین باید برای نیاز هایی که بازار های مختلف دارند قوانینی به ثبت برسد تا زمینه ساز رشد آنها شود.

ظهوری درباره به انحراف رفتن منابعی که با هدف حمایت از دانش بنیان ها تخصیص یافته است، عنوان کرد: عملکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت از دانش بنیان ها با توجه به محدودیت های منابع قابل دفاع است.

وی تصریح کرد: البته ممکن است برخی از منابع نیز در جای درست هزینه نشده باشد و شرکت هایی بوده باشند که با طرح ادعای دانش بنیانی از تسهیلات صندوق و نوآوری ریاست جمهوری بهره مند شده باشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ناکافی بودن منابع صندوق نوآوری حمایت از دانش بنیان ها" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ناکافی بودن منابع صندوق نوآوری حمایت از دانش بنیان ها"، کلیک کنید.