نمی توان مردم را منتظر اتوبوس های داخلی نگه داشت – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری تیتروز، مهدی علیزاده در پاسخ به اظهارات مدیرعامل شرکت خدمات پس از فروش ایران خودرو دیزل با محوریت تحویل اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت، با بیان اینکه موضوعی اخیراً در رسانه ها در خصوص واردات اتوبوس مطرح شده است، افزود: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید داخلی با تولیدکنندگان قرارداد بستیم.

وی با اشاره به انعقاد قرارداد خرید دو هزار و 500 دستگاه با تولیدکنندگان داخلی و دو هزار و 500 دستگاه با چینی ها، یادآور شد: اولویت اول ما تولیدکنندگان داخلی هستند؛ بیش از 10 سال است که خرید خاصی در این حوزه انجام نگرفته است.

علیزاده افزود: در حال حاضر و در تیرماه سال جاری قرارداد سه هزار و 40 دستگاه بسته شد که 509 دستگاه به دلیل عدم توانمندی بخش خصوصی فسخ شد و تا امروز هیچ اتوبوسی به ما داده نشده است.

مردم ما نمی توانند 3 سال صبر کنند تا اتوبوس های داخلی وارد ناوگان شود

وی همچنین تصریح کرد: با توجه به اینکه پرداخت ها انجام شده است، مردم ما نمی توانند 3 سال صبر کنند تا اتوبوس های داخلی در سه سال آینده وارد ناوگان شود. علت قرارداد شهردار تهران با چینی ها این بود که طبق مفاد این قرارداد بعد از 6 ماه 2 الی 3 هزار دستگاه وارد ناوگان می شود که اتفاق بزرگی است. ما قراردادهای شفافی با تولیدکنندگان داخلی بستیم اما در کنار آن نمی توانیم به نیاز مردم بی توجه باشیم.

علیزاده با بیان اینکه هزار و 700 اتوبوس فعال در تهران در بدو مدیریت ششم شهری وجود داشت، خاطرنشان کرد: امروز سه هزار و 200 دستگاه اتوبوس شاغل جاری داریم. به جای اینکه مردم 30 دقیقه در ایستگاه ها منتظر بمانند نیاز به یک اقدام جهادی داریم تا ناوگان جانی دوباره بگیرد.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران با بیان اینکه در سطح کشور هزار و 300 شهرداری وجود دارد، یادآور شد: آن شهرها هم ناوگان اتوبوسرانی و نیاز به اتوبوس دارند و شرکت ایران خودرو دیزل می خواهد تمام این موارد را پوشش دهد.

تولید هزار دستگاه اتوبوس در ایران خودرو دیزل کفاف نیاز تهران را نمی دهد

وی افزود: کلان شهر تهران حداقل 9 هزار دستگاه می خواهد و تولید هزار دستگاه تولیدی این شرکت کفاف ما را نمی دهد. بیش از 10 سال است که خط تولید شرکت های داخلی خوابیده است. تمام هم و غم مدیریت شهری توسعه حمل و نقل عمومی است؛ به طوری که شورای شهر تهران برای سال جاری و آینده بیش از 50 درصد بودجه را به مجموعه حمل و نقل اختصاص داده است.

علیزاده با بیان اینکه ما خودمان و مردم را نباید معطل تولید داخل کنیم، تصریح کرد: بنده طی بازدید از خطوط 45 دقیقه در ایستگاه ایستادم. این به دلیل ضعف و عدم نوسازی ناوگان ماست. باید به هر طریقی که شده اتوبوس وارد ناوگان شود تا شکاف 10 ساله را بپوشانیم. تولید داخل نمی تواند این مسایل را حل کند.

وی با اعلام اینکه در دوره سه ساله اخیر 659 دستگاه از ایران خودرو اتوبوس گرفتیم، یادآور شد: این تعداد اتوبوس مشکلی از مشکلات ما را کم نکرد.

بانک های کشور هم تولیدکنندگان را حمایت نمی کنند، چراکه می دانند این شرکت ها ظرفیت تولید را ندارند

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران تاکید کرد: شهردار تهران به محض تحویل مدیریت شهری قرارداد 175 دستگاه اتوبوس را با ایران خودرو منعقد کرد که 170 اتوبوس تحویل داده شد و مدل مالی آن نقد و غیر نقد بود. 500 میلیارد نقدی پرداخت شد و الباقی به صورت ملک تحویل کارگزار شد.

وی با اعلام اینکه ما شرکت عقاب، تیتروز، مپنا و پارسیان موتور را برای عقد قرارداد فرا خواندیم، یادآور شد: مدل مالی ما برای این قراردادها به صورت 25 درصد نقد، 25 درصد غیر نقد و 50 درصد تسهیلات بود. این موضوع را با ایران خودرو نیز مطرح کردیم که گفتند ما فقط نقد کار می کنیم.

علیزاده همچنین تصریح کرد: ما اول دستمان را به سمت تولید داخل دراز کردیم؛ نکته اصلی این است که بانک های کشور هم تولیدکنندگان را حمایت نمی کنند، چراکه می دانند این شرکت ها ظرفیت تولید را ندارند.

علیزاده با بیان اینکه مدل قرارداد خارجی ابتکار شهردار تهران است، تصریح کرد: ما در این مدل 20 درصد نقد و 80 درصد به صورت فاینانس پرداخت می کنیم. تمام مجموعه شهرداری پای کار آمده تا بتواند این نقدینگی را برای ورود اتوبوس هزینه کند.

وی ادامه داد: غیر ممکن است این مدل که برای چینی ها تعریف شده، برای تولیدکنندگان داخلی جوابگو باشد. اگر امسال این قرارداد را نمی بستیم این عدد بیشتر می شد؛ کمااینکه اواخر سال 1400 تعداد 40 دستگاه از شرکت عقاب گرفتیم که هر کدام 5 میلیارد تومان ارزش مالی داشت.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران با بیان اینکه چینی ها وعده دادند تا شهریورماه این عدد را محقق کنند، خاطرنشان کرد: تعداد اتوبوس های این قرارداد دو هزار و 500 دستگاه تا شهریور سال آینده است و 80 درصد فاینانس آن سود زیر 5 درصد دارد و طی چند سال آینده پرداخت خواهد شد.

کیفیت تولید در ایران خودرو دیزل نامطلوب است

علیزاده با بیان اینکه در دو شرکتی که اتوبوس به ما می دهند کیفیت ها خیلی متفاوت است، یادآور شد: در کیفیت خودرو مردم برای ما اهمیت دارند. بارها مقام معظم رهبری فرمودند در حوزه صنعت خودرو تولید خوب نیست. این نارضایتی مردم به حق است. در حال حاضر کیفیت اتوبوس هم همین است و کیفیت تولید در ایران خودرو دیزل نامطلوب است.

وی ادامه داد: 50 درصد اتوبوس هایی که در این دوره از ایران خودرو تحویل گرفتیم خوابیده است. بارها هم مکاتبات متعددی با نهادهای مختلف داشتیم ولی پاسخی نگرفتیم.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران تاکید کرد: ما در خصوص 44 مورد اصلاحی در اتوبوس های ایران خودرو نامه ارسال کردیم؛ از جمله شیشه های جلو و عقب اتوبوس که می شکند.

ورود دادستانی به مسیله نقص در مینی بوس های ایران خودرو

وی افزود: ما نزدیک به 130 مینی بوس گرفتیم که تمام این دستگاه ها را جمع آوری کردیم. دادستان نیز به این مسیله ورود و ایران خودرو را مکلف کرد تا این مسایل را حل کند. 22 مورد اصلاحی هم مربوط به مینی بوس هاست و تلاش ما این است تا مردم ما با خیال راحت رفت و آمد داشته باشند.

علیزاده با بیان اینکه از جهت بی کیفیت بودن اتوبوس ها در سال جاری جلسات متعددی با ایران خودرو داشتیم و در نهایت دست به دامن دستگاه قوا شدیم، گفت: یک سری موارد به خط تولید برمی گردد؛ این 44 مورد اقدامات اصلاحی در تیتروز و عقاب وجود ندارد و باید توسط ایران خودرو دیزل مورد توجه قرار بگیرد. در تولید داخل مباحث فنی و قیمتی با چین متفاوت است. قیمت اتوبوس داخلی بین 25 تا 40 درصد قیمت از قیمت اتوبوس چینی بالاتر است.

وی اعلام کرد: در قرارداد دو هزار و 500 دستگاه اتوبوس با چینی ها قیمت هر دستگاه 220 هزار یورو اما در قرارداد با ایران خودرو دیزل 290 هزار یورو است.

علیزاده با اعلام اینکه ما اتوبوس برقی ایران خودرو دیزل را بررسی کردیم و مشخص شد که پیمایش آن از خودروی چینی کمتر است، یادآور شد: عمده موضوع اتوبوس برقی باتری و پیمایش است که برای ایران خودرو هر باتری بیشتر از 170 کیلومتر پیمایش ندارد. ما چطور باید خودرویی با کیفیت کمتر با قیمت بالاتر خریداری کنیم؟ همین امروز به شهرداری کرج مراجعه کنید؛ 40 دستگاه اتوبوس تحویل داده شده به آنها را تست کنید تا کیفیت را بسنجید.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران با بیان اینکه تست اتوبوس های برقی در خطوط یک و 4 اتوبوس تندرو انجام و مشاهده شد که اتوبوس های برقی ایران خودرو بیش از 170 کیلومتر را طی نکرده اند، گفت: نکته دیگر اینکه ما با مپنا قرارداد اتوبوس برقی داریم؛ مپنا ماهیانه 10 اتوبوس می خواهد به ما تحویل دهد؛ بنابراین موضوع فنی قیمت و زمان بندی برای ما اهمیت ویژه دارد. ما حسن نیت خود را ثابت کردیم.

وی با اعلام اینکه قرارداد سه هزار و 40 دستگاه اتوبوس داخلی را بستیم که به دو هزار و 500 دستگاه رسید، اظهار کرد: برای این تعداد باید 7 سال صبر کنیم. اگر ظرفیت تولید داخلی مکفی بود وزیر صمت به سمت برقی سازی خارجی نمی رفتند.

علیزاده با اعلام اینکه مشخصات فنی مد نظر ما برای خرید اتوبوس بر مبنای مصوبات شورای عالی ترافیک است، تاکید کرد: در سایت ایران خودرو دیزل وزن اتوبوس های 12 متری کنونی یک تا دو تن از مدل چینی بیشتر است و این خود باعث پیمایش کمتر می شود. در کاتالوگ ایران خودرو دیزل این اعداد ذکر شده است.

اساساً تولید کنندگان داخلی ما تولیدکننده نیستند

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران همچنین تصریح کرد: ما هر نکته ای بگوییم برای مردم اتوبوس نمی شود. اینکه بگوییم از مدل های اروپایی بهتر هستیم ملاک نیست. اساساً تولید کنندگان داخلی ما تولیدکننده نیستند بلکه مونتاژ می کنند؛ تولید با مونتاژ متفاوت است.

وی در پایان یادآور شد: ما در خصوص ملک هیچ مشکلی با ایران خودرو دیزل نداریم؛ آرا دستگاه قضا مبنی بر رد دادخواست ایران خودرو دیزل مشخص است. مردم بدانند فرق بین مدیریت انقلابی با مدیریت ادعایی این است که مدیریت شهری کنونی تلاش می کند تا پایان دوره ناوگان اتوبوسرانی را با ورود پنج هزار دستگاه توسعه بدهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نمی توان مردم را منتظر اتوبوس های داخلی نگه داشت – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نمی توان مردم را منتظر اتوبوس های داخلی نگه داشت – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.