هشدار به اصفهانی ها درباره چهارشنبه سوری

آفتاب نیوز :

تدابیر اتخاذ شده برای برگزاری آیین چهارشنبه سوری با رویکرد پیشگیری از بروز آسیب های احتمالی جانی و مالی برای شهروندان و برقراری نظم و انضباط عمومی در برگزاری این آیین سنتی است.

با توجه به اینکه هرساله تعدادی از هنجارشکنان به بهانه چهارشنبه سوری با رفتار های ضد اجتماعی و استفاده از مواد محترقه و صوتی آرامش شهروندان را بر هم می زنند این تدابیر می تواند امنیت عمومی را در این شب ایجاد کند.

بنا به اعلام مدیرکل پزشکی قانونی اصفهان، همواره در روز های منتهی به چهارشنبه آخر سال با حوادثی که منجر به فوت و یا مصدومیت تعدادی از هموطنان می شود مواجه هستیم.

منصور فیروزبخت افزود: در سالجاری نیز شاهد انتشار اخباری در مورد آسیب دیدن تعدادی از هموطنان بر اثر حوادث ناشی از انفجارمواد محترقه بوده ایم.

وی اظهار داشت: از ابتدای سالجاری تاکنون، پنج نفر (همگی مرد) بدنبال انفجار مواد محترقه در استان جان خود را از دست دادند که همگی این متوفی ها در سنین جوانی و نوجوانی قرار داشته اند.  افراد در تماس با مواد محترقه و منفجره با مکانیسم های متعددی دچار آسیب می شوند؛ آسیب ها می تواند ناشی از برخورد ترکش ماده انفجاری تا سوختگی حرارتی و یا شیمیایی و یا قرار گرفتن در معرض موج انفجار باشد.

مدیرکل پزشکی قانونی اصفهان افزود: این حوادث عوارض متعددی مانند نابینایی، قطع عضو، سوختگی های وسیع، جوشگاه های دایمی روی صورت و بدن، ناشنوایی و دیگر نقایص را موجب می شود.

وی خاطرنشان کرد: آسیب های روانی ناشی از استرس وارده به افراد، یکی دیگر از این نوع صدمات است که انتظار می رود با رعایت حقوق یکدیگر و اجتناب از رفتار های پرمخاطره، شاهد پایان سالی آرام، ایمن و بسیار کم خطرتر نسبت به سال های گذشته باشیم.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان نیز از انفجار ناشی از ساخت مواد محترقه مربوط به چهارشنبه آخر سال در این استان خبر داد که به مصدومیت چهار نفر منجر شد.

محمد شریعتی افزود: این حادثه در پی ساخت ترقه دست ساز در محل پارکینگی در خیابان کاوه اصفهان گزارش شد که در پی آن چهار جوان 15 تا 19 سال مصدوم شدند.

وی یادآور شد: 2 نفر از مصدومان حادثه دچار سوختگی دست، صورت و بدن و 2 نفر دیگر نیز دچار مصدومیت جزیی شدند که برای درمان به بیمارستان امام موسی کاظم (ع) منتقل شدند.

کشف مواد محترقه و برخورد با فروشندگان و توزیع کنندگان

پلیس هر سال از ماه ها پیش از فرا رسیدن چهارشنبه آخر سال به هشدار ها درباره برخورد با تهیه کنندگان و توزیع کننندگان مواد محترقه می پردازد.

در سال جاری نیز بنا به اعلام جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان، بیش از 63 هزار ماده محترقه غیر مجاز در ماه جاری کشف شده که ایت کشفیات شامل ترقه دست ساز و ماده مُحترقه و مُنفجره و همچنین 45 کیلوگرم ماده پیش ساز در استان بوده است و در این ارتباط 25 نفر نیز دستگیر شده اند.

سردار هاشمی فر اظهار داشت: بیشترین مواد مُحترقه کشف شده در استان مربوط به شهرستان های اصفهان، بُرخوار، خمینی شهر، فریدن، فریدونشهر، لنجان، کاشان و گلپایگان بوده است.

جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان هشدار داد: هرچه به آیین چهارشنبه آخر سال نزدیک می شویم فعالیت سودجویان و فروشندگان مواد محترقه و اشتیاق نوجوانان و جوانان برای تهیه این مواد بیشتر می شود، از این رو خانواده ها باید نظارت بیشتری بر رفتار فرزندان خود داشته باشند و با مدیریت هیجان آن ها از وقوع حوادث تلخ جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: پلیس مخالف شادی و نشاط مردم در شب چهارشنبه آخر سال با رعایت قوانین و شیون نیست، اما با ناقضانِ آرامش مردم در آیین چهارشنبه آخر سال برخورد می کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی اصفهان نیز از برخورد جدی پلیس با کسانی که قصد دارند تا در مراسم چهارشنبه آخر سال (چهارشنبه سوری)، امنیت و آرامش شهروندان را برهم بزنند، خبر داد.

سرهنگ جهانگیر کریمی با اشاره به حوادث سال های گذشته در آیین های یاد شده گفت: در سال های گذشته با موارد متعدد تخریب ساختمان بر اثر انفجار ترقه های در حال ساخت، قطع عضو و نابینایی و حتی مرگ نوجوانانی که از ترقه دست ساز استفاده کرده بودند، روبرو بودیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی پلیس اصفهان از مسوولان دستگاه ها از جمله آموزش و پرورش، اورژانس، آتش نشانی و بیمارستان های سوانح و سوختگی خواست تا با همکاری رسانه ها به آگاه سازی شهروندان و بویژه نوجوانان و جوانان بپردازند.

وی از شهروندان خواست تا گزارش عینی خود از محل های تهیه، ساخت و توزیع مواد مُحترقه را از طریق تماس با شماره 110 به اطلاع پلیس برسانند، زیرا رسیدگی دیرهنگام به این موارد سبب وقوع حوادث جبران ناپذیر می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار به اصفهانی ها درباره چهارشنبه سوری" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار به اصفهانی ها درباره چهارشنبه سوری"، کلیک کنید.