هشدار توانیر به مشترکان پرمصرف برق/ با استفاده از کولرگازی منتظر قبض نجومی باشید

آفتاب نیوز :

عبدالامیر یاقوتی، مدیرکل امور انرژی و مشتریان شرکت توانیر در اظهاراتی گفته که استفاده از کولر گازی به جای کولر آبی در مناطق عادی و معتدل کشور با افزایش 3 برابری مصرف برق و افزایش 8 برابری نرخ برق همراه است که در مجموع قبض برق مشترک خانگی را به 24 برابر افزایش می دهد.

براساس اظهارات یاقوتی، تعیین الگوی مصرف برق هر منطقه بر اساس قانون و با تاکید بر حفظ رفاه اجتماعی و فرصت های مدیریت مصرف از برنامه های توانیر است.

مدیرکل امور انرژی و مشتریان شرکت توانیر اظهار کرده که به طور معمول 75 درصد مشترکان برق هر منطقه، نسبت به الگوی مصرف تعیین شده، برق کمتری مصرف می کنند.

به گفته یاقوتی، الگوی مصرف مناطق عادی در فصل گرم 300 کیلووات ساعت است، هزینه برق مشترکان خانگی که از کولر های آبی استفاده می کنند در هر دوره 2 ماهه حدود 80 هزار تومان است که در صورت جایگزینی کولر گازی، مصرف سرمایشی از 100 تا 120 کیلووات ساعت به بیش از 700 کیلووات ساعت افزایش پیدا می کند که با احتساب مصرف سایر لوازم برقی، مصرف دوره بیش از 3 برابر افزایش و از 300 کیلووات ساعت به حدود 900 تا 1200 کیلووات ساعت می رسد و مشترک باید بیش از 2 میلیون تومان هزینه برق پرداخت کند.

مدیرکل امور انرژی و مشتریان شرکت توانیر اظهار کرده که کشور به 5 اقلیم آب و هوایی شامل مناطق گرم یک تا 4 و مناطق عادی تقسیم شده، تقریباً 80 درصد مشترکان خانگی در مناطق عادی و معتدل مانند شمال غرب و شمال شرق کشور ساکن هستند که استان های تهران، زنجان، قزوین، همدان و لرستان، اغلب مناطق استان کردستان و کرمانشاه و بخش هایی از اصفهان را در بر می گیرد.

سال گذشته مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران از قطع برق 15 دستگاه اجرایی شامل سه وزارتخانه، 2 بانک عامل و ساختمان مرکزی متعلق به یکی از شرکت های بیمه کشور، خبر داد و وصل مجدد جریان برق را منوط به تعهد کتبی بالاترین مقام مسیول این اداره ها مبنی بر رعایت الگوی مصرف ابلاغی دانست. 

کامبیز ناظریان تاکید کرده بود که کاهش حداقل 30 درصدی مصرف برق در ساعت اداری و حداقل 60 درصد کاهش مصرف در ساعت غیراداری توسط همه دستگاه های اجرایی، ادارات، بانک ها و نهاد های عمومی غیردولتی الزامی است. 

با این حال تعرفه آب، برق و گاز مشترکین تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی تا سقف الگوی مصرف به صورت رایگان محاسبه می شود.

سهم 33 درصدی مصرف برق در شبکه خانگی

طبق اعلام مرکز آمار، حدود 33 درصد مصرف کل انرژی الکتریکی از سال 84 تا 99 به مصرف بخش خانگی می رسید که بخش صنعتی با سهم حدود 32 درصد، دومین مصرف کننده انرژی الکتریکی در ایران بود.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو نیز پیش تر در اظهاراتی گفته بود که 3 درصد از مشترکان تهرانی 40 درصد درآمد شرکت برق تهران بزرگ را می پردازند.

طبق اعلام شرکت توزیع برق تهران بزرگ، تعرفه بندی مصرف برق در نیمه اول سال به سه دسته ساعت کم بار، ساعت میانبار و ساعت اوج بار تقسیم می شود. 

بر این اساس، ساعت 11 شب تا 7 صبح ساعت کم بار، ساعت 7 صبح تا 7 شب میانبار و ساعت 7 تا 11 شب اوج بار است. 

از ابتدای ماه خرداد تا پایان ماه شهریور نیز که ماه های گرم سال هستند، علاوه بر ساعات اوج بار در شب از ساعت 12 ظهر تا 6 بعدازظهر به علت استفاده گسترده از وسایل سرمایشی ساعات پیک بار خواهد بود.

بر این اساس توصیه شده که وسایل پرمصرف برقی مانند اتو، ماشین لباس شویی و ظرفشویی در ساعات ابتدایی روز و انتهایی شب استفاده شوند تا همزمان با اوج مصرف برق نباشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار توانیر به مشترکان پرمصرف برق/ با استفاده از کولرگازی منتظر قبض نجومی باشید" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار توانیر به مشترکان پرمصرف برق/ با استفاده از کولرگازی منتظر قبض نجومی باشید"، کلیک کنید.