هشدار دامپزشکی به دامداران خوزستان در پی پیش بینی بارندگی شدید

تیتروز/خوزستان مدیرکل دامپزشکی خوزستان با اشاره به هشدار سطح قرمز وقوع بارش های سهمگین، توصیه هایی برای پیشگیری از آسیب به دامداران، مرغداران، زنبورداران و پرورش دهندگان صنعت آبزی پروری ارایه داد.

ناصر عسکری فرد در گفت وگو با تیتروز، اظهار کرد: با توجه به هشدار قرمز اداره کل هواشناسی و مدیریت بحران استانداری خوزستان، مبنی بر پیش بینی پیرامون وقوع بارش های سهمگین از اواخر روز دوشنبه در سطح استان خوزستان، دامداران، مرغداران، زنبورداران و پرورش دهندگان صنعت آبزی پروری باید به توصیه های دامپزشکی توجه کنند و اقدامات مناسب را انجام دهند.

وی افزود: توصیه می شود دامداران در شرایط جوی نامساعد از چرای دام ها به ویژه در ارتفاعات، بستر رودخانه ها و حریم خطوط فشار قوی انتقال برق جلوگیری کنند. همچنین با توجه به کاهش دما، دامداران پناهگاه مسقف برای دور نگه داشتن دام ها از کوران باد و تهیه بستر با ضخامت مناسب، خشک و عایق بالا بردن درجه حرارت بدن دام ایجاد کنند.

عسکری فرد با تاکید بر لزوم تامین ذخیره آب آشامیدنی مورد نیاز دام ها گفت: خشک کردن گوساله ها و بره ها پس از تولد، خوراندن آغوز گرم بلافاصله پس از تولد و خوراندن شیر گرم از دیگر توصیه های لازم برای مقابله با آسیب به دام ها است.

وی بیان کرد: با فرا رسیدن بارندگی و مرطوب شدن بستر نگهداری دام ها برخی از انواع بیماری ها مانند پنومونی و گندیدگی سم شیوع پیدا می کند. انگل های گوارشی و ریوی در شرایط سرما فعالیت بیشتری دارند و خوراندن داروهای ضد انگل به دام زیر نظر دامپزشک ضروری است.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: در تغذیه دام ها باید فراهم کردن پروتیین ها و مواد معدنی به ویژه انرژی اضافی مد نظر قرار گیرد.

وی بیان کرد: صاحبان صنعت طیور نیز باید طیور را گرم و خشک نگه دارند و به منظور حفظ و تداوم تولید تخم مرغ، باید فضایی گرم و خشک برای طیور خود مهیا کنند. خروجی ها در واقع به منزله تهویه هستند اما در صورت افزایش تراکم هوا، به جریان هوای بیشتری نیاز است.

عسکری فرد گفت: زنبورداران باید فضای داخل کندو را با موادی از قبیل روزنامه، برگ خشک درختان و گونی های پلاستیکی پر کنند تا فضای کندو کاملا تنگ و متراکم شود و به حفظ گرما کمک کند.

وی ادامه داد: کندوی سالم کندویی است که در آن هیچ گونه سوراخ یا درزی وجود نداشته باشد و برای زنبورهای عسل، منطقه معتدل و نه چندان سرد انتخاب شود و کندوها در مسیر وزش باد و سیلاب نباشند.

عسکری فرد عنوان کرد: کندو باید حداقل 15 تا 20 سانتی متر از زمین فاصله داشته باشد تا رطوبت را از طریق زمین نگیرد و همچنین با آمدن برف، دریچه پرواز بسته نشود. کندو باید عاری از هرگونه موم، موم مانده از سال گذشته و لاشه زنبوران مرده باشد.

وی با اشاره به چند توصیه به فعلان صنعت آبزی پروری گفت: در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای جلوگیری از ورود سیلاب به مزرعه پرورش، کاهش یا قطع غذادهی در روزهای بارانی، ابری و گل آلودگی آب، استفاده از نمک به منظور کاهش استرس (بسته به گونه ماهی)، استفاده از ترکیبات محرک سیستم ایمنی نظیر ویتامین C، استفاده از ترکیبات بهبوددهنده آب، جمع آوری تلفات و دفن بهداشتی آن ها، شست وشو و ضدعفونی با ترکیبات مناسب پس از قطع بارندگی و فروکش کردن سیلاب توصیه می شود.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان بیان کرد: هرگونه تلفات مشکوک باید به سرعت به ادارات دامپزشکی خوزستان گزارش شود. 

پایان خبر تیتروز 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار دامپزشکی به دامداران خوزستان در پی پیش بینی بارندگی شدید" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار دامپزشکی به دامداران خوزستان در پی پیش بینی بارندگی شدید"، کلیک کنید.